Posušeno cvetje
Za mrzle zimske dni so najprimernejši zimski šopki, ki nam krasijo domove. Seveda ne iz umetnih rož, ki jih kupimo v trgovinah, ampak iz naravnega suhega cvetja.
Lahko naberemo posušeno cvetje v gozdu, na polju, ali pa so nam čez poletje doma zrasle rože, ki so primerne za sušenje. Doma v vrtu zelo lepo uspeva rman, ki pozimi ohrani živo rumemo barvo in trda stebla. Lampijončki so živo oranžnih barv in popestrijo šopke iz travnih cvetov. Ker prihaja advent, si bo marsikdo doma sam narediladventni venček. Lahko iz zelenja, lahko iz plodov iz narave in iz posušenega cvetja. Možnosti in idej je veliko. Ostrožniki, ki poleti cvetijo v modrih in roza odtenkih, dajo zelo dekorativen venček, če znamo njihova cvetoča stebla splesti. Za sušenje je zelo primerno drobnjakovo cvetje. Lahko ga kombiniramo z drugimi cvetovi, lahko je v venčku sam. Vedeti morate le, da morajo biti stebelca kratka, ko rastline pletete v venčke in jih sproti povezujete.
November je bolj otožen mesec, saj v sivih meglenih dneh, ki so zelo kratki, skorajda ni sonca. Dneve spremlja megla, v naravi se pojavi ivje. Tudi jesenske jagode na grmovju in žarečelistje je mogoče ohraniti za zimo, da prinesejo nekaj barvitega veselja v ta otožni letni čas.Šipek, jerebika, jagode bezga, vse kombinacije plodov pričarajo lep zimski šopek. Na jesenskem izletu naberemo nekaj, kar lahko porabimo za dekoracije: zrele jagode obesimo v šopih, da se počasi sušijo. Lepo jesensko listje se obdrži, če ga damo v raztopino glicerina in vode. V njej naj ostane kar več dni, potem se drži brez tekočine. Lepo lahko okrasimo hišni vhod, ali velike veže, tudi z bučami, orehi, koruznimi storži, storžiborovcev, smrek ... Ker so večeri dolgi, bliža pa se čas praznovanj, lahko iz suhih rastlin naredimo tudi novoletna voščila, ali pripravimo dekoracije za aranžiranje daril.
Posušene cvetlice je možno dolgo ohraniti. Listeposušimo, cvetove sprešamo in z njimi počnemo marsikaj. Lahko sestavimo tudi slike. Odvisno od naše domišljije. Včasih si zaželimo, da bi ohranili vso lepoto poletnega vrta ali cvetočih travnikov. Nekatere rožice s cvetenjem spremenijo barvo, druge ne. S prešanjem lahko dolgo ohranimo kako rastlino, sploh če jovdelamo v kakšen izdelek. Za to so najbolj primerne rastline, ki nimajo predebelih cvetov in stebel.Tako bo tudi čas sušenja različen, če so debelejše rastline, se čas sušenja podaljša. Prešane rastline lahko krasijo knjige, ki jih podarjamo za spomin, slike, voščilnice, ki jih lahko naredimo s sestavljanjem rož v šopke. Lepimo previdno z zelo malo lepila.
Za adventni venček, ali okrasitev košare, lončene, leseneposode je zelo primerna dekoracija žito. Posušena ogrščica daje nežen in razkošen šopek zrele zlato rumene barve. Ker ima dolga stebla, je primerna tudi za vazo, ki stoji na tleh. Lahko jo kombiniramo s travnimi cvetovi, ali z dekorativnimi vejami. Pa tudi pšenica, rž, ječmen, oves, vsa žita so primerna za suhe šopke. Celo oljne rastline lahko uporabimo, ko odcvetijo in se razvijejo suhe luske. Kar jih ostane na njivi, posušimo in uredimo košat šopek. Iz žit spletemo kite, ki namkrasijo vrata, mize, skratka, dekoracij in vrst šopkov je tudi pozimi na pretek. Važna je samo vaša ideja in spretnost.