Gluha herojka (1)
»Tudi mi smo sposobni, eni bolj, drugi manj, kar je normalno in enako kot pri polnočutnih ljudeh, toda redkokdaj dobimo priložnost, da se dokažemo.«
Jelena Bolšedonova je v sklopu turneje, ki je trajala dva meseca, s kolesom obiskala 23 mest po Sloveniji. Bila je tudi na Gorenjskem, o čemer smo takrat tudi pisali. Prevozila je 504 kilometre. Izbor ni bil naključen. To so mesta, kjer je prisoten Wolt. S kolesom je namreč dostavljala naročila. Opravila je 64 dostav. Nič takšnega, bi rekli, če turneja ne bi imela dobrodelne note in če Jelena ne bi bila gluha. Vse prevožene kilometre in opravljene dostave je Wolt več kot početveril, pretvoril v evre (skoraj 2300 evrov) in jih po Jeleninem izboru daroval Zavodu za gluhe in naglušne v Ljubljani. Poleg dobrodelne note je ta turneja imela tudi izobraževalen pomen. Jelena je ljudi ozaveščala o izzivih, s katerimi se srečujejo gluhi in naglušni, ter pozivala delodajalce, naj se opogumijo in jim dajo priložnost, da se pri svojem delu izkažejo. Ob tem je svojo skupnost spodbujala k povezovanju ter jih opominjala, da jih njihove napake delajo posebne, hkrati pa vse nas učila, kako se odzvati, ko srečamo gluho ali naglušno osebo.
»Ko nas srečate, se nam nasmejte, nas poglejte v oči, se umirite in upočasnite govor ter govorite razločno, pa bo šlo. Velikokrat vas bomo razumeli le s pomočjo branja z ustnic, pomagate nam pa lahko tudi tako, da povedano zapišete na listek ali v telefon,« poudarja Jelena. Woltu Slovenija se je kot dostavna partnerka pridružila leta 2020 – kot prva gluha dostavljavka, medtem ko je zdaj med dostavnimi partnerji že več kot osem gluhih oziroma naglušnih. Delno še vedno dostavlja tudi ona, za polovični čas pa je zaposlena v pisarni podjetja. Vesela je, da je dobila priložnost. »Drugačnost nas spodbuja k temu, da razmišljamo o stvareh z različnih zornih kotov ter oblikujemo delovne procese, ki so bolj prilagodljivi, učinkoviti in upoštevajo tudi določene omejitve. Različnost je prav tako ključna za razvoj in napredek ne samo podjetja, ampak tudi naših zaposlenih, ki so se ob Jeleni naučili veliko novega. Zahvaljujemo se ji za pobudo in za vsak prevožen kilometer, prav tako pa tudi ekipi, ki jo je spremljala in podpirala,« je po koncu turneje povedal Clemens Brugger, direktor podjetja Wolt Slovenija. Pri zaposlovanju gluhih in naglušnih oseb se velikokrat pojavijo izzivi. Kot pravi Jelena, si želi, da bi tudi druga podjetja tako kot Wolt imela pogum in večkrat dala priložnost gluhi osebi, da se izkaže. »Tudi mi smo sposobni, eni bolj, drugi manj, kar je normalno in enako kot pri polnočutnih ljudeh, toda redkokdaj dobimo priložnost, da se dokažemo.« Opozarja, da je največja težava gluhih pomanjkanje dostopnih informacij na vsakem koraku.
Jelena je Estonka, iz Talina. Prvič je v Slovenijo prišla leta 2010. »Kot članica estonske gledališke skupine sem se v Ljubljani udeležila mednarodnega gledališkega festivala gluhih Salvia. Spoznala sem svojega sedanjega partnerja, ki je bil na tej prireditvi fotograf. Čez nekaj časa sem se preselila v Slovenijo,« nam je pojasnila. Danes živi v Ljubljani, stara je 39 let. (Se nadaljuje)