Okroglo mizo o osebnem izražanju v umetnosti je vodila Ifigenija Simonović (na sliki desno). / Foto: Tina Dokl

Izražajo se preko keramike

Trinajsti Mednarodni simpozij umetniške keramike, ki ga organizira Zavod V-oglje pod vodstvom Barbe in Nika Štembergar Zupan, se je zaključil z okroglo mizo na temo Osebno izražanje v keramiki.

Šenčur – Mednarodnega simpozija umetniške keramike V-oglje, ki je namenjen predvsem povezovanju, izobraževanju, izmenjavi znanj in izkušenj ter pogovoru o novodobnih trendih v keramiki, se je letos udeležilo štirinajst umetnikov. »Gostje lahko pridejo le na povabilo, in sicer največ dvakrat v življenju, ostali udeleženci lahko pridejo večkrat, a za maksimalno tri dni. Do sedaj smo imeli sto enaintrideset gostov iz tridesetih držav,« pojasni Barba in nadaljuje: »Letos smo imeli tri udeležence iz Amerike, ostali so bili Slovenci. Nenapovedano nas je z obiskom presenetil tudi direktor muzeja keramike iz Berlina Heinz J. Theis, kar nam je bilo v veliko čast.«

Na simpoziju ima vsak umetnik proste roke in optimalne pogoje, da lahko izdela tisto, po čemer je prepoznaven in pri čemer je suveren, le tako so res lahko nastale visoke umetnine. »Nastale so skulpture, posode, slike, okraski, krožniki. Letos je bilo precej lončarskih izdelkov, a ne gre za običajno lončevino, kot jo poznamo iz zgodovine, temveč za nadgrajene izdelke z dodano umetniško vrednostjo.«

Simpozij so po štirinajstih intenzivnih dnevih ustvarjanja in učenja zaključili z okroglo mizo, ki jo je vodila pesnica, lončarka in predsednica slovenskega centra Pen Ifigenija Simonović, tema je bila osebno izražanje v umetnosti. Vodji simpozija Barbi Štembergar Zupan keramika pomeni način življenja. »S keramiko se ukvarjam tako službeno kot ljubiteljsko in le preko keramike se lahko osebno izrazim. Uporabljam vse tehnike, a predvsem zelo rada delam na lončarskem vretenu. Svoje izdelke doživljam kot lupine, ki jih lahko vsak različno dojame, morda kot dekorativni ali pa uporabni predmet.«

Vsi izdelki letošnjega simpozija umetniške keramike bodo od 1. oktobra dalje tri tedne na ogled na pregledni razstavi v Muzeju Občine Šenčur, potem bo od vsakega umetnika eno delo ostalo v muzeju, ostala pa bodo shranjena v zbirki zavoda V-oglje. »Imamo edino stalno zbirko umetniške keramike, ki je na svetovnem nivoju in katere posebnost je, da je vsa nastajala pred našimi očmi in o vsakem izdelku vemo vse,« pravi Barba in doda: »Pomembno je vedeti, da je Zavod V-oglje kot center keramike v Sloveniji leta 2011 postal prvi slovenski član svetovnega združenja keramikov International Academy of Ceramics, na kar smo izredno ponosni.« Ob koncu simpozija so vsem umetnikom podelili tudi zahvale za udeležbo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 24. junij 2011 / 07:00

Jezersko praznuje

Jezersko - Ta konec tedna se bo zvrstila glavnina prireditev ob jezerskem občinskem prazniku. Že drevi ob 18. uri bo v gasilskem domu slavnostna seja ob stoletnici jezerskega gas...

Objavljeno na isti dan


Komenda / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Komendčani o krvavški vodi

Komenda - Komendski svetniki so se v zadnjih dneh kar dvakrat sestali na izredni seji, namenjeni problematiki vodovodnega sistema Krvavec. Kot je sporočil župan Tomaž Dro...

Mengeš / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Mengšani bodo pili svojo vodo

Občina Mengeš ne bo pristopila k projektu povečanja zmogljivosti vodovodnega sistema Krvavec. Svoj vodovod bodo priklopili na mengeške vrtine.

Kranj / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Pet občin za obnovo vodovoda

Razen Mengša obnovo krvavškega vodovoda podpirajo vse občine solastnice: Kranj, Šenčur, Cerklje, Vodice in Komenda.

Zanimivosti / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Bo Vurnik dobil spominsko sobo?

Radovljica - Občinski svetnik Janez Urbanc je dal županu in občinski upravi pobudo, da bi v Radovljici uredili stalno razstavo o uglednem rojaku, arhitektu Ivanu Vurniku. V občin...

Kranjska Gora / sobota, 10. november 2007 / 07:00

Občina bo plačala dežurno službo

Kranjska Gora - V turistični kranjskogorski občini že dalj časa nimajo urejene dežurne zdravstvene službe prek vikendov in ob praznikih. Na Občini Kranjska Gora so zato iskali mo...