Omrežnina po novem obračunu nižja
Za povprečnega gospodinjskega odjemalca bo omrežnina po novem načinu obračunavanja nekoliko nižja, pojasnjujejo v Energetski zbornici Slovenije in Agenciji za energijo.
Ljubljana – »Ne bo nam treba kuhati ponoči, uporaba toasterja nas ne bo udarila po žepu. Obračun omrežnine sam po sebi ne prinaša dviga omrežnine, za gospodinjstva pa bodo letni stroški omrežnine celo nekoliko nižji,« pravijo v Energetski zbornici Slovenije in Agenciji za energijo, kjer so se odzvali na nekatere na bojazni, ki se v zvezi z novim načinom obračunavanja omrežnine, ki bo stekel s 1. julijem prihodnje leto, pojavljajo v javnosti. Podrobnosti sta predstavila direktorica Agencije za energijo Duška Godina in predsednik Energetske zbornice Slovenije ter direktor Elesa Aleksander Mervar.
Izračuni agencije kažejo, da bo značilni gospodinjski odjemalec s porabo približno štiri tisoč kilovatnih ur na leto v prihodnjem letu, v katerem se bo v drugem šestmesečju začel uporabljati novi način obračunavanja omrežnine, na letni ravni plačal približno en odstotek manj omrežnine kot v letošnjem letu. Približno enak učinek pa bo tudi pri malih poslovnih odjemalcih. »Če bi novi obračun omrežnine veljal celo leto, bi ta odjemalec na letni ravni ob nespremenjeni rabi omrežja plačal 11,91 evra oziroma pet odstotkov manj omrežnine kot v letu 2023,« so še pojasnili in dodali, da se nam ob nespremenjenih navadah ni treba bati prekoračitev. Le znatna in dolgotrajnejša preseganja dogovorjene moči, in to še posebno v časovnem bloku 1, lahko pomembneje povečajo naše stroške. Ob tem dodajajo, da so predvsem izračuni stroškov, ki upoštevajo zgolj uporabo časovnega bloka 1, zavajajoči. Časovni blok 1 namreč nastopi v obdobju, ko je omrežje najbolj obremenjeno.
Spomnimo, po novem načinu bo določenih pet časovnih blokov, ki se bodo razlikovali glede na čas dneva in leta ter glede na to, ali gre za delovni ali dela prost dan. Višja sezona bo določena za november, december, januar in februar, v preostalih mesecih pa bo veljala nižja sezona. Najdražji časovni blok 1 bo denimo določen le v višji sezoni, najcenejši pa le v nižji sezoni, prav tako najdražjega časovnega bloka ne bo ob dela prostih dnevih.
Glede morebitnih kazni zaradi manjših napak in prekoračitev dogovorjene moči ni razloga za skrb. Dogovorjena moč, na kateri temelji obračun omrežnine v posameznem časovnem bloku, bo določena na podlagi naših navad in na podlagi treh največjih konic porabe v zadnji višji sezoni. V energetski zbornici in agenciji zato v naslednjih dveh letih gospodinjstvom ne priporočajo spreminjanja dogovorjene moči, saj jim bo tako zagotovljeno dveletno prehodno obdobje, v katerem bodo lahko spremljali porabo, informirani bodo o morebitnih prekoračitvah in s tem povezanimi dodatnimi stroški, ki pa jim ne bodo zaračunani.
Prenova obračuna, usmerjena v razbremenitev omrežja v časih manjše obremenitve, je ključna za učinkovit zeleni prehod in zanesljivo oskrbo z električno energijo. Po podatkih EZS je namreč do leta 2050 glede na leto 2020 načrtovana od 39- do 52-odstotna povečana poraba električne energije, s tem pa je povezana tudi povečana konična obremenitev omrežja.