V Kranju največji proračun doslej
V Mestni občini Kranj v skladu s potrjenim proračunom v letu 2024 načrtujejo slabih 97 milijonov evrov porabe. Za investicije bodo namenili dobrih 35 odstotkov vseh načrtovanih izdatkov.
V prihodnjem letu bo država za izpolnjevanje vseh zakonskih obveznosti občine zagotovila 16 milijonov evrov premalo.
Kranj – Kranjski mestni svetniki so na zadnji seji potrdili predlog proračuna za leto 2024, ki je s 96,7 milijona evrov načrtovanih odhodkov največji doslej. Kot predvidevajo, bo imel mestni proračun v prihodnjem letu skoraj 76,3 milijona evrov prilivov, razliko (20,4 milijona evrov) do predvidene porabe pa nameravajo pokriti z neporabljenimi sredstvi iz letošnjega proračuna in morebitnim zadolževanjem do višine 15 milijonov evrov.
Na strani prihodkov po novem zaradi dviga povprečnine načrtujejo 36,6 milijona evrov iz naslova dohodnine, nedavčnih prihodkov bo za okoli deset milijonov evrov (najemnine 5,9 milijona evrov, globe in denarne kazni 655 tisoč evrov, komunalni prispevek 2,5 milijona evrov), kapitalski prihodki pa so planirani v višini 1,8 milijona evrov (420 tisoč evrov od prodaje avtobusov in 1,4 milijona od prodaje zemljišč). Pričakujejo tudi 13,7 milijona evrov transfernih prihodkov iz državnega in občinskih proračunov, javnih skladov in sredstev Evropske unije.
Za tekoče odhodke in transfere, ki skupaj z odplačilom dolga (2,3 milijona evrov) pogojno predstavljajo fiksne proračunske stroške, bodo namenili 62,4 odstotka vseh odhodkov, za investicije (31,2 milijona evrov) in investicijske transfere (2,7 milijona evrov) pa dobrih 35 odstotkov vseh izdatkov. V času od sprejetja osnutka proračuna do oblikovanja njegove končne različice so zaradi večjih prihodkov iz dohodnine dodali proračunska sredstva za naslednje investicije: prestavitev Pševske ceste, protipoplavni ukrepi, komunalna ureditev Industrijske cone Laze, rekonstrukcija ceste Breg–Mavčiče, nakup zemljišč za ledno dvorano v Športnem parku Kranj, kolesarska povezava Planina–Poslovna cona Hrastje, obnova lokalne ceste Kranj–Hrastje in ureditev križišč ter avtobusnih postajališč v Žabnici. Za preplastitev Delavske in Gasilske ceste so sredstva zagotovili v okviru investicijskega vzdrževanja cest. Prioritetni projekti v letu 2024 so sicer Poslovna cona Hrastje, komunala infrastruktura Golnik–Mlaka in zagotovitev primernosti objektov osnovnih šol in vrtcev.
Mirko Tavčar, vodja sektorja za finance in splošne zadeve, je v predstavitvi proračuna opozoril, da se neugodno razmerje med prihodki od dohodnine in fiksnimi izdatki občine, kljub temu da je država povečala povprečnino in občini zagotovila dodatnih 700 tisoč evrov za višje stroške plač v javnih zavodih, povečuje. V prihodnjem letu bo tako država za izpolnjevanje vseh zakonskih obveznosti občine zagotovila 16 milijonov evrov premalo.