Moja stara mama, 3. del
Poleg številnih kajut za potnike in člane posadke je ladja imela: odprte in s steklom zaprte promenade, prodajni center, trgovino tobačnih izdelkov, kadilnici, plavalni bazen, prostore za masažo, termalne kopeli, telovadnico, igralnice za otroke in odrasle, kozmetični salon, brivski salon, tri jedilnice, salone, knjižnico, orkester Meyer Davis, fotografa Dona Danehyja, maše: katoliško, anglikansko, judovsko, čitalnice, sobo za zdravnika, pisalne sobe, gledališči, radijsko sobo, pošto, bančne sefe, plesno dvorano, prostor za čiščenje čevljev, prostor za likanje: plašč 2 $, plise krilo 10 $, za pse sobo za pripravo hrane, kuhinjo, kletke, sprehajalno sobo
Davis Meyer (1893–1976) je imel svoj orkester, ki ga je ustanovil leta 1915. Igral je tri desetletja, med drugim tudi na prekooceanskih ladjah. Najbolj znan je bil v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja.
Don Danehy je bil fotograf na ladji United States, doma iz New Yorka.
Ladja je imela prvi, drugi in turistični razred. Poleg poveljniškega mostu so bili še športni, sončni, promenadni, gornji in glavni krov ter krovi A, B, C in D. Kuhinja je bila kontinentalna, ameriška in internacionalna.
Stara mama, stric Edi in teta Irene so potovali v drugem razredu, na krovu A, kjer je bilo po ladijskem seznamu 472 potnikov. Stara mama je imela kabino A-79, Edi in Irene pa A-126. Vsak krov je imel, za prepoznavo, vrata pobarvana v drugačni barvi. Kabine so imele kar najboljše udobje s klimo, kopalnico in telefonom. Posteljnina, zavese in vse pohištvo je bilo varno pred ognjem. Na ladjo so se vkrcali v sredo, 24. aprila 1963, popoldan, pluli v četrtek, 25., petek, 26., in soboto, 27. aprila, ko so imeli gala večerjo. V nedeljo, 28. aprila 1963, dopoldan so prispeli v Le Havre. Mesto leži v Normandiji, na desnem bregu reke Sene, ki se tu izliva v Rokavski preliv. Danes je drugo največje pristanišče v Franciji. Razdaljo od New Yorka do Le Havre (5675 km zračne razdalje) je ladja prevozila v štirih dneh. Plula je s povprečno hitrostjo 30 vozlov (55,5 km/h).
V Le Havru, kjer se je ladja zasidrala na Quai Joannes Couvert, so bili doki pokriti s streho. Tako so se vsi trije skupaj s prtljago po suhem, blizu ladje, povzpeli na tim. Posebni ladijski vlak (Special Boat Train) je približno v treh urah prispel na Gare St. Lazare v Parizu. Iz Pariza v Slovenijo so z vlakom potovali še 1250 km.
Stara mama, Marija Pajer, je umrla v Kranju, za rakom na črevesju, stara 71 let. Tu je tudi pokopana. Polbrat Edward T. Stern je umrl za rakom na grlu v Pompano Beachu na Floridi, star 80 let, njegova žena Irene pa v Norwalku, Connecticut, kamor se je preselila nazaj s Floride, stara 96 let.