Sanje brez cilja so samo sanje
V radovljiški Linhartovi dvorani so v četrtek premierno predvajali film z naslovom Milimeter po milimeter. Film mladega režiserja Jakoba Remarja govori o doživetjih svetovnega prvaka v najtežjem gasilskem tekmovanju in gasilca operativca Patrika Štefelina.
Radovljica – »Sanje brez cilja so samo sanje,« je v uvodu v kratki dokumentarni film preprosto povedal 22-letnik, ki je gasilec že od mladih nog, s tekmovanji najvišjega ranga pa se je začel ukvarjati pred šestimi leti, ko je občudoval podobne podvige svojega predhodnika, gasilca Domna Pavliča iz Begunj.
Prvič je na tem najtežjem gasilskem tekmovanju na svetu rezultat pod magičnima dvema minutama, 1:56, dosegel leta 2016. Dve leti kasneje se je pridružil slovenski ekipi v Sacramentu v ZDA, kjer mu je uspelo priti v elitni klub gasilcev, ki jim z zahtevno progo uspe opraviti v času pod 1:40. Tekmovanje, ki se ga večinoma udeležujejo poklicni gasilci iz ZDA in Kanade, je takrat zaključil kot 29. med več kot štiristo udeleženci.
Oktobra letos pa se je v ameriškem mestu Stuart na Floridi udeležil 32. svetovnega tekmovanja Firefighter Combat Challenge, kjer je v tandemu s Poljakom Rafałom Berezo s časom 1:06,72 osvojil tudi naslov svetovnega prvaka. Da bi prekosila svetovni rekord, jima je zmanjkalo dobre pol sekunde. Kot je na premieri filma povedal Štefelin, načrtuje, da mu bo to uspelo prihodnje leto.
Režiser Jakob Remar je v pogovoru po premierni uprizoritvi pojasnil, da so s filmom po eni strani želeli pokazati, kakšno je delo prostovoljnih gasilcev, po drugi pa zabeležiti Štefelinove priprave na najtežja tekmovanja. In sporočilo o tem, kako uspeti? »Postaviti si je treba cilj in stati za svojimi dejanji. Veliko delati in upati, da se na koncu izide, tako kot se mora,« pravi Patrik Štefelin.
Sicer pa Štefelin pravi, da najvišja mogoča fizična in psihična pripravljenost še zdaleč nista namenjeni zgolj doseganju najboljših rezultatov na najzahtevnejših tekmovanjih, temveč mu to predvsem omogoča najboljšo pripravljenost takrat, ko je to najbolj pomembno – na intervencijah.
»Če mi je bilo v začetku gasilstvo bolj ko ne hobi in možnost druženja z vrstniki, mi zdaj predstavlja poslanstvo, priložnost, da pomagam drugim,« je poudaril.
Pri nastajanju filma so sodelovali tudi prijatelji, ki prav tako večinoma prihajajo iz gasilskih vrst, kot direktor fotografije je sodeloval Janez Jakob Dremelj, s četrtkovo premierno uprizoritvijo pa so se zaključile tudi aktivnosti ob praznovanju 140-letnice PGD Radovljica, katerega član je Patrik Štefelin.