Kdaj sanacija v Motniku
Po junijskem neurju s poplavami v Motniku še čakajo na dokončno sanacijo škode. Prednost imajo namreč interventni ukrepi na najbolj ogroženih območjih, primanjkuje pa tudi strokovnjakov za pripravo sanacijskih načrtov.
Kamnik – Območje Motnika je v začetku junija prizadelo močno neurje s poplavami, ki je po takratnih ocenah napravilo za okoli milijon evrov škode na javni in zasebni infrastrukturi. Občina Kamnik je skupaj s pristojnimi službami zagotovila prevoznost, dokončna sanacija pa še ni bila izvedena, na kar je na nedavni seji opozorila tudi občinska svetnica Nina Semprimožnik, ki je občinski upravi zastavila vprašanje, kdaj lahko pričakujejo dokončno ureditev nekaterih cest, prepustov in postavitev zaščitne ograje na pobočju Motniškega gradu.
Tomaž Zabavnik, poveljnik kamniške Civilne zaščite, ki je za občinsko upravo pripravil odgovor, je opozoril, da je občino v naslednjih mesecih prizadelo več močnih ujm vključno z avgustovskimi poplavami, zato se vse razpoložljive sile stalno ukvarjajo z izvedbo preventivnih ukrepov in nujnimi sanacijskimi deli, s katerimi želijo preprečiti najhujše in omogočiti občanom, ki so še vedno razseljeni, varno vrnitev domov.
Opozoril je tudi na pomanjkanje strokovnjakov, ki bi pripravili ustrezne načrte sanacije. Ti so namreč pogoj za črpanje sredstev države. »Občina Kamnik si intenzivno prizadeva in išče ustrezen kader, da bi se izdelalo čim več projektov in začele izvajati sanacije,« je v odgovoru zapisal poveljnik Civilne zaščite. Kot je dodal, prioritetno izdelujejo projekte za sanacijo plazov na lokacijah, kjer prebivalci zaradi nevarnosti še vedno ne morejo živeti na svojih domovih. Prav tako pa tudi za infrastrukturo, s čimer želijo omogočiti čim boljšo dostopnost cest. »Temu bo sledila izdelava projektov in samih sanacij glede na prioritete, seveda s predhodno odobritvijo državne tehnične pisarne.«
Zabavnik je sicer zagotovil, da bo sanirano tudi območje Motnika, prosijo pa za strpnost in razumevanje. Dodal pa je, da so v avgustu odstranili zaščitne bale s senom in postavili kovinsko zaščitno ograjo na vznožju Motniškega gradu, ki preprečuje, da bi se kamni nevarno približali infrastrukturi in objektom. Sanacija pobočja pa se bo začela takoj, ko bo na voljo dovolj sredstev in bodo za to izdelani projekti sanacije.
Svetnico je zanimalo tudi, kako je s povračilom škode krajanom, ki so jo prijavili po spletu, a za zdaj še niso dobili odgovora. »Prijava škode za neurje s poplavami v Motniku je bila izvedena predhodno, če bi država aktivirala ustrezne mehanizme. Ker ocenjena škoda v celotni Sloveniji ni dosegla zahtevanega praga, za poplave v Motniku ni bil aktiviran državni načrt in mehanizem, kot je bilo to v primeru avgustovskih poplav,« je na to odgovoril Zabavnik.