Mojster ustne harmonike Miro Božič ob kitarski spremljavi Benjamina Barbariča / Foto: Janez Jocif

Večer orgličarjev v Škofji Loki

V četrtek je v Galeriji Franceta Miheliča v Kašči potekalo regijsko srečanje ustnih harmonikarjev.

Škofja Loka – V Škofji Loki in okolici, tja do Sore pri Medvodah in v obeh dolinah, smo v zadnjih letih priča porastu zanimanja za igranje na orglice oziroma ustno harmoniko. To je bil eden izmed razlogov, da so v Območni izpostavi JSKD Škofja Loka pripravili cikel izobraževanj za vse, ki so želeli svoje igranje na ta inštrument še izpopolniti. Ob tem vodja škofjeloškega JSKD Aldo Komar poudarja, da učenje ustne harmonike v Sloveniji tudi ni institucionalno urejeno, saj tega glasbila ni v programih glasbenih šol.

To pa še ne pomeni, da zanimanja za orglice ni. »Nasprotno. Samo na območju naše izpostave obstajajo štirje sestavi oziroma posamezniki, ki se posvečajo igranju na orglice in z njim tudi nastopajo na različnih prireditvah,« pove Aldo Komar. »Tako smo v zadnjih dveh letih pripravili cikel izobraževanj v obliki delavnic, ki jih je vodil naš vrhunski orgličar Miro Božič iz Idrije.« Na sporedu je bilo sedem enodnevnih delavnic, ki so bile namenjene tako začetnikom kot tistim, ki so svoje znanje želeli predvsem nadgraditi.

Za zaključek delavnic je loška izpostava JSKD pripravila razpis za prvo regijsko srečanje ustnih harmonikarjev, ki je bilo pretekli četrtek v Galeriji Franceta Miheliča v Kašči. Na sporedu je bilo devet orgličarskih sestavov oziroma posameznikov. Tako so nastopile orgličarske skupine Poljanski orgličarji iz KD dr. Ivan Tavčar Poljane nad Škofjo Loko, Francetovi orgličarji iz KUD France Koblar Železniki, Loške orglice iz Društva upokojencev Škofja Loka in Sorški orgličarji iz KUD Oton Župančič Sora. Predstavili pa so se tudi samostojni orgličarji Jože Mrgole iz Kranja, Silvo Girandon iz Domžal (na citrah ga je spremljal Peter Napret), Olga Oblak iz Poljan (kitarska spremljava: Aldo Komar) in Miran Mohar iz Ljubljane (kitarska spremljava: Aleš Strajnar). Predstavili so različen nabor skladb od priredb klasične glasbe in znanih napevov iz zabavne glasbe do ljudskih pesmi in Avsenikove glasbe. Večer je ob spremljavi kitarista Benjamina Barbariča zaključil Miro Božič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 9. julij 2019 / 12:52

Francoske planince sredi noči reševali s snežišča

Na poledenelem snežišču pod Skuto so pred dnevi obtičali trije francoski planinci. Kamniški gorski reševalci so jih reševali sredi noči.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Vse najboljše za rojstni dan!

Gorenjski Megasrček, Radio Kranj, je včeraj praznoval že svojo sedemnajsto obletnico obstoja.

GG Plus / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Na posteljo v domu čaka dolga vrsta

V domovih za starejše v Sloveniji imamo 16.500 mest, na seznamih čakajočih na sprejem vanje pa je že 12.300 starejših, a odgovorni v državi ob tem in kljub nenehnim opozorilom ne kažejo nobenega vznem...

GG Plus / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Iz starih časov: Kresne vraže

Kresna noč 2007 bo v noči od sobote na nedeljo. Ste pripravljeni? Na iskanje zaklada in kar je še takega. Zadnjič smo videli, kako so v starih časih naši predniki v tej noči iskali zakla...

Gospodarstvo / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Krompir ogroža plesen

Če bodo kmetje krompir uspeli zaščititi pred plesnijo in koloradskimi hrošči, se nam obeta dobra letina.

Kranj / sobota, 23. junij 2007 / 07:00

Naša pozabljena zastava

Uporabo grba, zastave in himne Republike Slovenije ureja zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi.