Po analizi Ajpesa se je 272 podjetij uvrstilo med hitro rastoča, če upoštevamo še občine s širšega območja Gorenjske, pa je bilo takšnih 418. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Tretjič zapored pod povprečjem

Delež hitro rastočih podjetij v gorenjski regiji je 2,5 odstotka, kar je desetinko odstotne točke manj kot znaša državno povprečje.

Kranj – Ajpes je tudi letos objavil seznam hitro rastočih podjetij v Sloveniji, tokrat za obdobje od 2018 do 2022. Gre za podjetja, ki izpolnjujejo kriterije ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

V analizo je bilo vključenih 119.710 podjetij, od tega jih 3.074 oz. 2,6 odstotka predstavlja hitro rastoča. Zaposlujejo 8,5 odstotka vseh delavcev v državi in so dosegla 17,2 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje. Kot kaže analiza Ajpesa, je največ, 34,9 odstotka, hitro rastočih podjetij v osrednjeslovenski regiji. Delež v gorenjski statistični regiji je 8,8 odstotka, kar jo uvršča na četrto mesto, za podravsko in savinjsko regijo. Glede na število vseh podjetij, vključenih v raziskavo, pa je največji delež hitro rastočih podjetij na Koroškem, 3,3 odstotka, na Gorenjskem pa 2,5 odstotka. S tem si Gorenjska deli šesto mesto z osrednjeslovensko in goriško regijo.

Tretje leto zapored je delež gorenjskih hitro rastočih podjetij nižji od državnega povprečja. Med 11.088 analiziranimi gorenjskimi podjetji je bilo namreč 272 takšnih, ki izpolnjujejo kriterije. »Ta podjetja zaposlujejo 3.942 delavcev in so dosegla dobro milijardo evrov čistih prihodkov od prodaje. Največ hitro rastočih podjetij je s področja predelovalne dejavnosti (27 odstotkov), dejavnosti trgovine, vzdrževanja in popravil motornih vozil (19 odstotkov) in strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti (13 odstotkov),« so ob tem dodali na gorenjski izpostavi Ajpesa.

Če v analizo dodamo še šest občin širše Gorenjske, o katerih prav tako poroča Gorenjski glas, a statistično že spadajo v osrednjeslovensko regijo (glej tabelo), se število hitro rastočih podjetij poveča na 418, delež pa naraste na 2,6 odstotka in je enak državnemu povprečju.

Glede na posamezne občine je največ hitro rastočih podjetjih v Kranju, največji delež pa imajo v občini Šenčur, kjer znaša 4,8 odstotka. Sledita Komenda in Mengeš s 3,2 odstotka ter Gorenja vas - Poljane in Škofja Loka s tremi odstotki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 11. januar 2019 / 12:21

Koprska soba pobega

Pobeg dveh srbskih zapornikov iz koprskega zapora še vedno močno odmeva. Eden od pobeglih zapornikov je celo javno spregovoril o poteku pobega, po katerem je celo poklical direktorja zapora.

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 25. junij 2019 / 22:25

Petriču spominsko obeležje

Člani Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Kranj bodo ob dvajsetletnici združenja na Brniku postavili spomenik Petru Petriču, slovesnost pa bo ta petek.

Razvedrilo / torek, 25. junij 2019 / 22:22

Poletna srečanja

Tretja izvedba Poletnih glasbenih srečanj v Šenčurju, ki jih pripravlja tamkajšnje aktivno društvo upokojencev, bo v Muzej Občine Šenčur ponovno pripeljala kakovostne glasbene sestave. Kulturno-dru...

Kronika / torek, 25. junij 2019 / 22:21

Prešerna že tretjič obarvali rožnato

Kip dr. Franceta Prešerna v Prešernovem gaju v Kranju so neznani vandali že tretjič v zadnjih treh letih pobarvali v rožnato.

Šport / torek, 25. junij 2019 / 22:20

Matjaž Kopitar bo znova selektor hokejistov

Na skupščini Hokejske zveze Slovenije je predsednik Matjaž Rakovec sporočil, da bo reprezentanco znova vodil Matjaž Kopitar.

Šenčur / torek, 25. junij 2019 / 22:20

Na cesto Britof–Hotemaže bodo še čakali

Po zavrnitvi gradbenega dovoljenja se postopek začenja znova.