Za ohranitev soriškega narečja

Turističnemu društvu Sorica in partnerjem je s projektom Ohranimo soriški narečni govor uspelo pridobiti sredstva ministrstva za kulturo.

Projekt predvideva izvedbo delavnic in samostojnih dogodkov spoznavanja narečnega govora, izdelavo knjižnega priročnika in vzpostavitev digitalnega slovarja.

Sorica – Soriški narečni govor, ki predstavlja pomemben element kulturne dediščine zgornjega dela Selške doline, danes govori le še peščica, a je želja domačinov, lokalne skupnosti, raziskovalcev ter predstavnikov domačih in mednarodnih kulturnih ter izobraževalnih institucij, da se ohrani. Tako je bil letos vpisan v register nesnovne kulturne dediščine Slovenije, ministrstvo za kulturo pa je že odobrilo prva sredstva za izvedbo aktivnosti za njegovo ohranitev. Na razpisu, namenjenem ohranjanju kulturne dediščine, je za projekt Ohranimo soriški narečni govor, ki ga je prijavilo Turistično društvo (TD) Sorica, dodelilo 5070 evrov.

Projekt predvideva izvedbo delavnic in samostojnih dogodkov spoznavanja narečnega govora, izdelavo knjižnega priročnika in vzpostavitev digitalnega slovarja. Pri izvedbi aktivnosti bo poleg domačinov in govorcev sodelovala še širša lokalna skupnost: Javni zavod Ratitovec, Občina Železniki, Osnovna šola Železniki s podružnico v Sorici, Krajevna skupnost Sorica in TD Sorica, ki je vodilni partner projekta. Oblikovali so interdisciplinarno projektno skupino, ki jo sestavljajo ddr. Miha Markelj, Polona Golija, Katja Mohorič Bonča, Boris Jensterle, Anja Burger in Monika Gasser ter mednarodna strokovnjaka Luis Thomas Prader in dr. Andrew D. Hoffman.

Soriški narečni govor se je začel oblikovati konec 13. stoletja z naselitvijo Tirolcev iz Innichena na območje Sorice in zgornjega dela Selške doline. Prebivalci so narečni govor čez stoletja skrbno negovali in ohranjali, pri čemer je predstavljal primarno obliko govornega izražanja na širšem območju pod Ratitovcem. »Želja je, da se soriški narečni govor, ki se je čez stoletja razvijal in ohranjal na področju zgornjega dela Selške doline in se v obliki t. i. dajnarske govorice oz. drfarške šprahe govori še danes, ohrani tudi za prihodnje rodove,« je poudaril ddr. Markelj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Šahisti vse bolj aktivni

Po nekajletnem mrtvilu se šahovska sekcija, ki deluje v okviru Športnega društva Šenčur, znova postavlja na noge.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 4. december 2007 / 07:00

Praznično za jubilej šole

Strahinj - V Biotehniškem centru Naklo – Srednja šola je do 9. decembra na ogled 6. mednarodna božično-novoletna razstava. Minuli petek so jo odprli s koncertom cerkvenega zbora...

Gospodarstvo / torek, 4. december 2007 / 07:00

Vloga za olajšave

Davčna uprava poziva dohodninske zavezance, da do 31. januarja prihodnje leto oddajo vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane.

Medvode / torek, 4. december 2007 / 07:00

Košnja v Zbiljskem jezeru

Občina Medvode in Savske elektrarne Ljubljana so kupile dobrih 212 tisoč evrov vredno plovilo, ki bo poleti odstranjevalo vodno rastlinje iz Zbiljskega jezera.

Kranj / torek, 4. december 2007 / 07:00

Čas za preseganje zamer

Na predvečer občinskega praznika so v Prešernovem gledališču pripravili slavnostno akademijo.

Kultura / torek, 4. december 2007 / 07:00

Velik dogodek, knjige za vse

V avli Mestne občine Kranj je bila v petek odprta razstava z naslovom Ko pride knjižnična ura. Avtor Lucijan Adam jo je postavil ob 100-letnici javne ljudske knjižnice v Kranju.