Medgeneracijski dan
Tržiške občane so povabili na Medgeneracijski dan, ki ga je organizirala Ljudska univerza Tržič ob sodelovanju lokalnih društev in organizacij. Na voljo so bile različne delavnice, predavanja, igre, razstave …
Tržič – Sobotni Medgeneracijski dan v Tržiču so organizirali na pobudo Ljudske univerze (LU) Tržič, ki je vključena v projekt Centra medgeneracijskega učenja, kjer vsem generacijam ponujajo vključevanje v različne delavnice, tečaje. »Idejo za Medgeneracijski dan v Tržiču sem predstavila na Sosvetu starejših Občine Tržič, ki ga vodi tržiška podžupanja Metka Gaberc in kjer smo se dogovorili, da to izpeljemo in povežemo čim več organizacij, ki delujejo v lokalnem okolju, da skupaj nekaj dobrega naredimo. Pomembno je, da smo zajeli tudi različna področja delovanja: kulturo, šport, zdravje, znanje,« je povedala direktorica LU Tržič Natalija Brumen.
Pilotni izvedbi Medgeneracijskega dneva so se poleg glavne organizatorke, LU Tržič, pridružili Vrtec Tržič, Območno združenje Rdečega križa Tržič, Knjižnica dr. Toneta Pretnarja, Tržiški muzej, Mladinski center Tržič, Društvo tržiških likovnikov, Društvo upokojencev Tržič, Gorenjski lokostrelski klub Tržič, Alter šola, Foto Klub Tržič, Dom Petra Uzarja in Zveza kulturnih organizacij Tržič. »Upam, da bo ta dan postal tradicionalen in ga bomo razširili s še več vsebinami,« je poudarila Brumnova.
Živahno je utripalo ponekod z manj, ponekod z več udeleženci že na sobotno dopoldne, med drugim so v prostorih LU Tržič prisluhnili sprostitvenim življenjskim zgodbam ob kitari v družbi Andreja Pešca iz Žalca. »Starejši ko si, bolj spoznavaš, koliko želje še imaš po znanju. To me žene naprej, še več bi se rada naučila,« je povedala udeleženka Vida Ribnikar iz okolice Tržiča. Ne prav veliko korakov stran je bil vodja ekipe prve pomoči pri Območnem združenju Rdečega križa Tržič Miha Peternelj na voljo za prikaz pristopa k nenadno oboleli osebi, izvajanja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED. Ustavili smo se še na lokaciji, ki je pritegnila najmlajše. Tržičanka Jana Oblak, profesorica biologije in gospodinjstva, jim je predstavila življenje madagaskarskega sikajočega ščurka, ptičjega pajka in polža ahatnika. »Kar pomnim, sem bila stalno med živalmi. Sploh te gomazeče živali so me zmeraj navdihovale. Bolj so bile ljudem neprivlačne, čudne, bolj so me zanimale,« je povedala. Otroci so bili navdušeni, saj so, kot so povedali, te male živalce do zdaj videli le v risankah.
Čez dan so bile na voljo še druge dejavnosti, na primer likovni delavnici mozaika in slikarstva, preizkus lokostrelstva, kvačkanje in pletenje, ustvarjalna delavnica za najmlajše, pogled skozi objektiv fotoaparata, vodenje po muzejskih zbirkah, predstavitev knjižničnih dejavnosti, ogled filma Ne pozabi name, poezija Vojteha Kurnika Kot gnezdo ptič ljubim Tržič ...