Domnevno oškodoval Vezenine
Na kranjskem sodišču sodijo Antonu Maglici, ker naj bi v drugi polovici 90. let kot prokurist in predsednik skupščine Vezenine Bled trikrat zlorabil položaj ali pravice, blejskemu podjetju pa povzročil veliko premoženjsko škodo.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v ponedeljek pričeli soditi 53-letnemu Antonu Maglici iz Kozine, direktorju ljubljanskega Veletekstila. Kranjsko tožilstvo mu očita storitve treh kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic pri poslovanju Vezenin Bled v obdobju od leta 1995 do leta 2000 in s tem povzročitve velike premoženjske škode nekdaj cvetočemu tekstilnemu podjetju. Obdolženi Maglica - zagovarja ga odvetnik Stojan Zdolšek – vse očitke zavrača kot neutemeljene.
Obtožba, ki jo zastopa okrožni državni tožilec Janez Palovšnik, navaja, da naj bi se Maglica jeseni 2000 kot prokurist Vezenin z ustanoviteljem družbe Transkop Esadom Kejtazovićem dogovoril o prodaji več kot 129 tisoč navadnih imenskih delnic Veletekstila pod njihovo knjigovodsko vrednostjo. Na ta način naj bi Vezenine oškodoval za 31.778.676 tolarjev. Pod točko dve obtožbe Maglici očitajo, da naj bi 14. decembra 1995 kot predsednik skupščine Vezenin odredil izplačilo 32.640.000 tolarjev družbi Andor Mako - Trade kot brezobrestno posojilo, ki se bo kompenziralo s strojem za izdelavo čipk, omenjeno podjetje pa naj bi še isti dan denar prenakazalo na žiro račun družbe Andor, ki je bila tedaj 80-odstotni lastnik Vezenin, Maglica pa je bil njen ustanovitelj in direktor. Omenjeni znesek naj bi nato slabi dve leti kasneje Vezenine prejele nazaj, a tožilstvo meni, da je Maglica na ta način dopustil, da se je Andor v tem času v škodo Vezenin okoristil z zneskom v višini 15.986.230 tolarjev, kolikor so znašale obresti. Tretje kaznivo dejanje naj bi Maglica storil, ko naj bi kot prokurist Vezenin 30. junija 1999 odredil prodajo blaga podjetju Manufaktura Ljubljana, prav to blago pa naj bi Vezenine istega dne na njegovo zahtevo kupile od podjetja Rodna za 25.129.726 tolarjev. 31. decembra tega leta naj bi nato odredil, da se za to blago Manufakturi izda dobropis v višini 16.334.321 tolarjev, prav toliko premoženjske škode pa naj bi s tem utrpele blejske Vezenine.
Obdolženi Maglica je sodnici Marjeti Dvornik pojasnil, da so leta 2000 prodali delnice Veletekstila zaradi likvidnostnih težav v Vezeninah, boljše cene (tisoč tolarjev za delnico) pa se ni dalo iztržiti, saj so po njegovih besedah kasneje delnice istega podjetja od Krekove družbe kupovali samo po »600 in še nekaj tolarjev«, nekateri manjši lastniki pa so jih prodajali le po 200 do 250 tolarjev. Po njegovem vedenju je bila tedaj knjigovodska vrednost delnice 1.030 in ne 1.245 tolarjev. Za drugo očitano dejanje je razložil, da so želeli sredi 90. let v Vezenine preseliti celotno proizvodnjo iz podjetja Andor Mako, njeno vrednost pa so ocenili na 32 milijonov tolarjev. Štiri manjše stroje so takoj prepeljali na Bled, ne pa tudi stroja za izdelavo čipk, ker da sta za preselitev večjega stroja potrebna dva do trije meseci. »Z Damirjem Malusom, direktorjem Andor Makota, je bila tedaj podpisana pogodba o trženju izdelkov Vezenin, zaradi česar se je kasneje v komerciali v Vezeninah pojavilo ljubosumje, zato se posel s preselitvijo proizvodnje na Bled ni do konca realiziral,« je pojasnjeval. Po njegovem je dobrih 32 milijonov tolarjev Andor Mako od Vezenin prejel kot avans za stroje, s tem denarjem pa je nato Andor Mako podjetju Andor le poplačal dolg. Kar se tiče posla z Manufakturo, je Maglica povedal, da ni sodeloval pri znižanju vrednosti blaga, saj je bila za to ustanovljena posebna komisija, niti ni nikoli zahteval, da bi Vezenine kupile blago od Rodne, ki je bila sicer hčerinsko podjetje Vezenin.
Maglica je senatu še pojasnil, da je kasneje, ob izbruhu afere, sam najel posojilo in vrnil Vezeninam denar, za katerega naj bi jih domnevno oškodoval v primerih stroja za izdelavo čipk in Manufakture. Po njegovih besedah so sedaj Vezenine v redni likvidaciji, poplačani so vsi upniki, vsi zaposleni pa so prejeli odpravnine. »Postali smo že 99,7-odstotni lastniki Vezenin, manjši lastniki pa imajo v lasti le še delnice v vrednosti deset do dvanajst tisoč evrov. Tudi ta delež želimo kupiti,« je še povedal. Sojenje se bo nadaljevalo jeseni.