Najbolje narediti nič
Večkrat se udeležim kakšnega od poslovnih dogodkov, konferenc ali okroglih miz in vsakič z veseljem prisluhnem, kaj imajo o viziji razvoja države povedati gospodarstveniki, tako manjši obrtniki in podjetniki kot tudi predstavniki velikih sistemov. Eden takšnih je minuli teden potekal na Brdu pri Kranju, kjer je Klub slovenskih podjetnikov gostil osrednji dogodek letošnjega Festivala podjetništva. Paneli, ki so jih organizirali, so postregli s pestrim naborom govorcev, med katerimi so bili tako mladi talenti kot izkušeni mački. A ko je beseda nanesla na odnos z državo, so poudarili enake težave, kot jih gospodarstveniki vedno znova omenjajo na tovrstnih dogodkih: obremenjevanje podjetij s pretirano birokratizacijo in dolgi postopki, davčna zakonodaja in visoka obremenitev plač … Ko je moderator kranjskega poslovneža Damiana Merlaka, ki veliko investira tudi na Gorenjskem, vprašal, kaj naj država naredi za podjetnike, je (tudi z mislijo na birokratske ovire, ki jih postavlja) odgovoril: »Najbolje da nič, pusti naj nas delati.«
Da bi bilo bolje, da država ne bi storila nič, zagotovo v teh dneh razmišlja marsikateri podjetnik in verjetno tudi precej zaposlenih. Včeraj se je namreč začela uporabljati novela zakona, ki prinaša podrobnejše evidentiranje delovnega časa. Da bi inšpektorji lažje lovili manjšino prekrškarjev, je zagrenila življenje večini, ki svoj posel opravlja pošteno. Tisti, ki ga ne, pa bodo že našli pot mimo pravil. Neživljenjski zakon, ki ob sodobnih praksah fleksibilnega delovnega časa in dela na daljavo slovensko gospodarstvo postavlja v neke druge, zdavnaj preživete čase.
Tega se je ob tarnanju podjetnikov in precejšnjem medijskem pompu zavedel vsaj gospodarski minister Matjaž Han, ki je v četrtek tako rekoč pet pred dvanajsto na seji vlade predlagal spremembe, a njegov glas ni bil slišan. Zakon tako ostaja v veljavi. Vsaj za zdaj. Opozicijski stranki SDS in NSi sta namreč v državni zbor vložili vsaka svoj predlog. V SDS bi črtali vse zakonske spremembe, v NSi pa poskušajo vladno novelo ustaviti z dopolnilom k predlogu zakona o izvrševanju proračunov. Vladna stran ima sicer v parlamentu zanesljivo večino, a ob tem, ko podpora vladi in priljubljenost premierja padata, morda kdo utegne znova premisliti.
Do takrat pa se bomo zaposleni in šefi namesto o višanju produktivnosti ubadali s tem, ali smo začeli delati ob 8.04 ali morda 7.58, ali smo ob pripravljanju kave delo od doma prekinili za 15 ali 20 minut. In si morda tudi mi mislili, da bi bilo najbolje narediti nič.