Tomaž Krišelj / Foto: Gorazd Kavčič

Brezplačna zdravniška oskrba

Fajdigovi ambulanti v Kranju in na Jesenicah sta namenjeni vsem tistim, ki so se iz različnih razlogov znašli v socialni stiski, ne ustvarjajo prihodkov in nimajo veljavne kartice zdravstvenega zavarovanja. V Fajdigovi ambulanti jim nudijo brezplačno pomoč pri vsakem znaku bolezni.

V Fajdigovih ambulantah zbirajo tudi zdravila, sanitetni material, različne pripomočke. Zdravila morajo biti originalno zapakirana, z veljavnim rokom uporabe. Tudi drug material mora biti lepo ohranjen.

Ideja o brezplačni ambulanti za osebe brez urejenega zdravstvenega zavarovanja na Gorenjskem sega v leto 2016, ko je Tomaž Krišelj skupaj s pokojnim zdravnikom Petrom Štularjem postavljal temelje ambulante. Marca leta 2017 je bila Fajdigova ambulanta odprta. Ustanovljeno je bilo tudi Društvo Fajdigova ambulanta, v okviru katerega ambulanta deluje, predsednik društva pa je že drugi mandat Tomaž Krišelj.

<strong>Komu je namenjena</strong>

»Zdravje je neprecenljivo, kljub temu pa se danes vse več ljudi znajde v položaju, ko ne zmore več plačati stroškov osnovnega zdravstvenega zavarovanja in s tem normalne zdravniške oskrbe. Fajdigova ambulanta je namenjena prav njim, torej tistim, ki so se iz različnih razlogov znašli v socialni stiski, ne ustvarjajo prihodkov in nimajo veljavne kartice zdravstvenega zavarovanja. Takšni pacienti lahko obiščejo zdravnika le v nujnih primerih, v Fajdigovi pa jim nudimo brezplačno pomoč pri vsakem znaku bolezni,« je povedal Krišelj in pojasnil, da sicer ambulanti nimata stalnega vira financiranja. »Prostore imamo v brezplačnem najemu, osebje dela pro bono (brez plačila). Potrebna sredstva in opremo dobimo z donacijami posameznikov. Te so seveda vedno zaželene in se zanje priporočamo.« Kot je še dejal Krišelj, zelo dobro sodelujejo tudi z Osnovnim zdravstvom Gorenjske, ZD Kranj in Jesenice ter Gorenjskimi lekarnami.

Požrtvovalno osebje

V Kranju Fajdigova ambulanta deluje nasproti nujne medicinske pomoči ZD Kranj na Gosposvetski ulici 9 vsak torek med 17. in 19. uro. V kranjski ambulanti pro bono delata zdravnici Ana Teran in Anda Perdan, medicinske sestre Helena Sitar, Marina Kejžar, Stanka Verbič ter Branka Kozina in pa diplomirani zdravstvenik Dejan Doberšek, ki je tudi prejemnik plakete Državnega sveta RS ob mednarodnem dnevu prostovoljstva.

Na Jesenicah Fajdigova ambulanta deluje v ZD Jesenice vsak torek med 18. in 19. uro, tam pro bono delata prim. Marija Mulej in medicinska sestra Mojca Stojan. Za obe ambulanti so dosegljivi tudi na številki 031 518 372 in na e-naslovu info@fajdigova.si.

Nekaterim je nerodno

Kot je povedala zdravnica Anda Perdan, obisk ambulant sicer ni velik. »Vzrok je verjetno dobro urejena sociala. Nekaterim pa je celo nerodno priti. Na primer, propade s. p. in preden se vse uredi, je človek nekaj časa brez zavarovanja. Če v tem času zboli, lahko pride v Fajdigovo ambulanto. V ambulanti smo obravnavali tudi repatriirane osebe iz Venezuele. Nekateri od njih so k nam hodili nekaj mesecev.«

Glavnino njihovega dela že nekaj časa predstavlja zbiranje zdravil, sanitetnega materiala in drugih pripomočkov. »Nekaj razdelimo doma. Velik del zbranih zdravil in drugega materiala pošiljamo v Ukrajino. Občasno damo zdravila za Albanijo, Etiopijo in Ruando. Prek Slovenske karitas so se pošiljala tudi v Venezuelo. To žal ni več možno.« Pomembno pa je, da vedo, da vsa zdravila pridejo do ljudi, ki jih potrebujejo. »Zdravilo, ki bi šlo pri nas na odpad, nekomu, ki si ga ne more kupiti ali ga sploh ni na trgu, omogoči kvalitetnejše življenje ali mu celo reši življenje. Letos sta nas za zdravila zaprosili tudi dve skupini študentov medicine, ki gredo prihodnje leto za tri mesece delat v Afriko.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Gospodarstvo / torek, 22. november 2011 / 07:00

Dve jabolki zraščeni v eno

Podbrezje - Narava se včasih poigra in naredi kaj drugače, kot pričakujemo uživalci njenih sadov. Slika, ki nam jo je poslala bralka Milena Vovko iz Podbrezij, to potrjuje. Dve j...

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 17. maj 2021 / 18:13

Obnova zapuščenih območij

Konec maja se zaključuje triletni Projekt trAILs – Transformacija alpskih industrijskih krajin, v katerem je sodelovala tudi Občina Tržič. Na zaključnem regionalnem dogodku z naslovom Regeneracija ind...

Zanimivosti / ponedeljek, 17. maj 2021 / 18:05

Donacija za specializirane terapevtske obravnave

Kranj – V okviru programa Varuh zdravja so pri Vzajemni namenili donacijo Zavodu Žan za specializirane terapevtske obravnave. Bon v višini 1500 evrov je direktor kranjske poslovne enote Vzajemne Ma...

Zanimivosti / ponedeljek, 17. maj 2021 / 18:01

Čar porcelana je njegova navidezna krhkost

Uršula Oitzl Magister s Sela pri Žirovnici je arhitektka, ki se v zadnjem času veliko posveča ustvarjanju manjših unikatnih izdelkov, zlasti iz porcelana. Zase pravi, da je v prvi vrsti družinski člov...

GG Plus / ponedeljek, 17. maj 2021 / 16:38

Zavarovali posebnosti območja

Letos mineva štirideset let od razglasitve prvega zakona o Triglavskem narodnem parku, s katerim so zavarovano območje, ki je bilo sprva omejeno na Dolino Triglavskih jezer in je merilo dva tisoč hekt...

Preddvor / ponedeljek, 17. maj 2021 / 16:36

Gradbišče na cesti skozi Tupaliče

Maja se začenjajo gradbena dela pri rekonstrukciji državne ceste Kranj–Jezersko skozi Tupaliče. Hkrati urejajo občinsko infrastrukturo, obnavljajo tudi magistralni vodovod.