Uršula Oitzl Magister je arhitektka in oblikovalka keramike. / Foto: osebni arhiv

Čar porcelana je njegova navidezna krhkost

Uršula Oitzl Magister s Sela pri Žirovnici je arhitektka, ki se v zadnjem času veliko posveča ustvarjanju manjših unikatnih izdelkov, zlasti iz porcelana. Zase pravi, da je v prvi vrsti družinski človek, zatem pa nemirna športna in mirna umetniška duša ...

»Urshiq je skovanka dveh pomenov. Ursh izhaja iz mojega imena Uršula, ki je izpeljanka iz latinske besede ursus, kar pomeni mala medvedka. Na prvem tečaju keramike, ko smo si izdelali glinen žig, s katerim označuješ izdelke, sem si naredila medvedka, ki ga uporabljam še danes in je tudi v mojem logotipu. Shiq (šik) pomeni eleganten, kar se nanaša na porcelan in same izdelke, ki se ljudem zdijo krhki, nežni, čedni, kar tudi ustreza tej besedi.«

Selo pri Žirovnici - Pod blagovno znamko Urshiq v Selu pri Žirovnici arhitektka Uršula Oitzl Magister ustvarja čudovite unikatne izdelke iz gline in porcelana, zlasti namizno keramiko in nakit. Umetnica zase pravi, da je v prvi vrsti družinski človek, mamica in žena, nemirna športna in mirna umetniška duša.

Končala je študij arhitekture v Ljubljani z enoletno izmenjavo v Barceloni in prvih nekaj let delovala kot projektantka in vodja projektov v projektantskih birojih. V zadnjem obdobju pa se veliko posveča keramiki, predvsem porcelanu.

»Arhitekture nekako ne morem zapustiti, a sedaj delam na tem področju v veliko manjšem obsegu. Arhitektura je način življenja, disciplina, ki te vzame v celoti, če jo želiš izvajati popolno in v njej uživati. Proces oblikovanja prostora ali objekta je zelo dolg in odvisen od mnogoterih dejavnikov, vpletenih zunanjih sodelavcev ter izvajalcev. Arhitektova naloga je, da na koncu vse niti poveže v načrtovano, zadovolji vse danosti in dejavnike ter prinaša dodano vrednost. Brez poetike je arhitektura prazna,« razmišlja ustvarjalka. Na drugi strani je pri keramiki pot do končnega produkta veliko krajša in odvisna le od ustvarjalca in njegovega navdiha ter seveda ročnih spretnosti, posebna naročila pa so izziv in popestritev.

Sama je že od malih nog rada ustvarjala in risala. »Prvi spomin na stik z glino je povezan s čistilno akcijo smučišča, ko smo smučarski cicibani našli žilo gline in packali z njo, jaz pa nisem mogla stran … Ta spomin je zabrisana slika in hkrati medla rdeča nit, ki me spremlja še danes: jaz, šport in ustvarjanje ...«

Glina je še danes njen material, a še bolj jo je pritegnil porcelan, iz katerega izdeluje namizno keramiko in nakit: skodelice za kavo in čaj, ljubke vaze, uhane ...

Zakaj manjši izdelki? »Sem v začetni fazi oblik večjega merila. Porcelan je dokaj zahteven za večje kose, poleg tega me 'filigranskost' fascinira in kljub omejitvam predstavlja široko polje za izražanje. Čar porcelana je njegova navidezna krhkost in prosojnost. Delati s porcelanom je skoraj odnos. Je muhast, druge besede ne najdem. Ne moreš ga prelisičiti. Ima namreč spomin v obliki mikro delcev, ki se ob popravku napake po peki postavijo nazaj v prejšnjo obliko. Moraš se ga naučiti obvladati, pravzaprav te sam nauči dela z njim, predvsem potrpljenja in umirjanja. Če hitiš s porcelanom – pozabi! Ne bo šlo ...« Delo z glino je lažje, je mehkejša in se počasneje suši, obenem pa dovoljuje popravke napak. A ni prosojna in glineni izdelki ne morejo biti tako tanki in fini kot porcelanski, razmišlja sogovornica.

In kje išče navdih za oblikovanje? »Navdih je lahko oblikovanje samo. Več ustvarjaš, več se ga rodi. Zanimajo me oblike, vzorci, teksture in povezava med njimi. Tu deluje podzavest, kjer je povezano vse, od moje notranjosti do priučenega skozi izobraževanje. Babica mi je nekoč napisala: Išči lepoto v naravi, tam je je v izobilju! Narava kot navdih se sliši klišejsko, a ga res vedno nudi, le da ga vsakokrat ne moreš videti.«

Ustvarja v mali delavnici doma na Selu pri Žirovnici, kjer je izdelke mogoče tudi kupiti. Prodaja jih tudi po spletu, predvsem na Instagramu in Facebooku. Spletna trgovina je še v zasnovi, težko pa čaka, da se spet odprejo tudi umetniški in keramični sejmi.

Pred kratkim pa je nastalo tudi zanimivo sodelovanje dveh malih podjetij izpod Stola: povezala se je s Polono Burnik, ki pod okriljem Kolektiva 22 praži kavo. »To je zgodba o ljubezni do kave. Kava Kolektiva 22, katerega del je Polona, je res odlična. Njej so se zdele imenitne moje skodelice in najprej sva oblikovali spletno nagradno igro, da sva povezali obe dejavnosti, v naslednjem koraku pa smo v njihovi spletni trgovini ponudili darila za materinski dan.« Tako so nastali lični paketki s kavo in skodelico ali ljubko vazo iz prosojnega porcelana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / četrtek, 30. junij 2016 / 10:55

Upokojenci tekmovali v prstometu

Šenčur – V Šenčurju je na košarkarskem igrišču pred časom potekalo tekmovanje gorenjskih upokojencev v prstometu. Šenčursko društvo upokojencev je gostilo okoli sto tekmovalcev, na tekmovanje je bi...

Objavljeno na isti dan


Izleti GG / četrtek, 8. junij 2017 / 21:10

Znameniti piškot

Nürnberške medenjake oziroma »Lebkuchen« prevajajo v angleščino kot »gingerbread«. A ne vsebujejo medu, tudi moke največkrat ne, temveč le sesekljane oreščke: mandeljne, orehe, lešnike. Zn...

Razvedrilo / četrtek, 8. junij 2017 / 18:06

Med najboljšimi tudi Elvis

Pred nami sta samo še dve oddaji, v katerih se bodo za naziv masterchefa po­merili Salome, Sara Rutar in 21-letni Gorenjec Elvis Kudić iz Bohinjske Bistrice. Kdo bo veliki zmagovalec tretje sezone kuh...

Rekreacija / četrtek, 8. junij 2017 / 18:02

Popotniško kolesarjenje ob Donavi

Zmerno kolesarjenje v dobri družbi, spoznavanje novih krajev in počitek v senci brez kančka tekmovalnosti je najboljša rekreacija, smo tudi tokrat spoznali na našem kolesarskem izletu ob Donavi.

Rekreacija / četrtek, 8. junij 2017 / 18:01

Kraljestvo narcis

Ptičji vrh (1550 m) – Mesec maj. Mesec ljubezni. Mesec narcis. Opojne cvetlice, ki nezadržno vabijo trume planincev in izletnikov v Karavanke, predvsem na Golico. Mi bomo šli tokrat v njeno okolico.

Žiri / četrtek, 8. junij 2017 / 17:57

Miha Naglič častni občan

Žiri – Žirovski svetniki so na zadnji seji obravnavali tudi mnenja komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja glede podelitev priznanj Občine Žiri in naziva častni občan. Po sklepu občin...