Obnova zapuščenih območij
Konec maja se zaključuje triletni Projekt trAILs – Transformacija alpskih industrijskih krajin, v katerem je sodelovala tudi Občina Tržič. Na zaključnem regionalnem dogodku z naslovom Regeneracija industrijskih območij: problem ali priložnost?, ki je minuli torek potekal v Tržiču, so predstavili končne rezultate projekta.
Tržič – Projekt trAILs se osredotoča na zapuščene alpske industrijske krajine ter predpostavlja njihovo ekološko, ekonomsko in socialno prenovo kot glavno gonilo trajnostnega razvoja celotne alpske regije. Ciljno je usmerjen k razvoju in regeneraciji opuščenih območij v sodelovanju z regionalnimi razvojnimi agencijami ter aktivnim sodelovanjem lokalnih skupnosti. Projekt so izvajali raziskovalci iz akademskih in razvojnih institucij, pri čemer so izbrali štiri pilotna območja, in sicer v Sloveniji, Avstriji, Italiji in Franciji.
V Tržiču so kot pilotno območje obravnavali območje nekdanje Bombažne predilnice in tkalnice (BPT) Tržič, ki je več kot dvajset let propadalo. »Projekt je za našo občino velikega pomena, zlasti zato, ker v praksi dokazuje, da dejanja res štejejo,« je dejal tržiški župan Borut Sajovic in dodal: »Občina je vstopila v aktivno lastništvo BPT Tržič, ob tem se je lastnik zavezal, da bo vso kupnino za infrastrukturo vložil nazaj v obnovo kompleksa. V njem je trenutno že sedem solastnikov ter 35 najemnikov in ocenjujem, da bodo v desetih letih ustvarili vsaj štiristo novih delovnih mest.«
Na območje BPT, ki je spomeniško zaščiteno, so med drugim umestili mestni park z otoškim igriščem, zvočno izolirano strelišče, BMX-poligon in raznoliko gospodarsko dejavnost. »V kompleks želimo vnesti razgibane industrijske in družbene vsebine, ki bodo smiselno razdeljene na način, da se med seboj ne prepletajo in bodo delovale kot samostojne zaključene enote. S tem namenom je treba primerno urediti infrastrukturo in doseči, da bo prostor predstavljal mesto v malem,« je pojasnila predstavnica lastnikov BPT Tržič Damjana Habjan.
Regionalni dogodek so sklenili z odprtjem razstave v Galeriji Atrij Tržič, kjer bodo do 16. maja razstavljeni rezultati projekta in ideje razvoja Tržiča, ki so jih pripravili študenti Oddelka za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete. Poleg BPT Tržič so obravnavali še območje nekdanje tovarne Peko Pur, mestnega trga za tržiško občino, gasilskega doma, muzeja in knjižnice. »Rešitve so izvedljive in konkretne ter predvidevajo mešano rabo. Združene so v knjižici Opuščena tržiška industrija, problem ali priložnost?, ki služi kot priročnik za vrednotenje zapuščenih industrijskih območij v Tržiču,« je še povedal Tomaž Pipan z Biotehniške fakultete.