Proračun za las skozi prvo sito
Šenčurski svetniki so s šestimi glasovi za, štirimi proti in tremi vzdržanimi sprejeli osnutek proračuna za leto 2024, ki predvideva dobrih 11,2 milijona evrov prihodkov in dobrih 12 milijonov evrov odhodkov.
Šenčur – Med odhodki največji del predstavljajo investicijski odhodki, zanje namenjajo dobrih 5,3 milijona evrov, kar predstavlja 43 odstotkov proračuna. Med investicijami večje vrednosti so gradnja namakalnega sistema na območju Trboj, Prebačevega in Žerjavke, ki mora biti zgrajen do leta 2025, do tedaj ima namreč šenčurska občina na voljo sredstva v višini dobrih 2,1 milijona evrov, pridobljena s strani kmetijskega ministrstva. Načrtujejo tudi gradnjo dotrajane ceste med naseljema Voklo in Trboje, za katero je bil izvajalec z razpisom že izbran, a se je drugi ponudnik pritožil, zato trenutno poteka revizija razpisa. Poleg tega so med večjimi investicijami še gradnja komunalne infrastrukture ŠE33, ureditev igrišča Hotemaže ter gradnja učilnic v Osnovni šoli Šenčur.
Več sodelovanja
V uro dolgi razpravi so svetniki opozorili predvsem na pomanjkljivo sodelovanje občinske uprave s strokovnimi delovnimi telesi oziroma odbori pri pripravi proračuna. Svetnik Matej Knific je tudi dejal, da projekti, ki jih predlagajo predsedniki krajevnih in vaških skupnosti, niso jasno razvidni v proračunu. »Naše želje in pobude pogosto niso upoštevane,« je dodal. Svetnik Simon Kuhar pa je pozval, da se sodelovanje z odbori pri pripravi proračuna vzpostavi že pred obravnavo osnutka na občinskem svetu. Z njim se je strinjal tudi svetnik Jože Regina, ki je poudaril, da je proračun po tem, ko je osnutek že pripravljen, težko spreminjati in prilagajati.
Kje naj bo nov kulturni dom
Dotaknili so se tudi načrtovane novogradnje kulturnega doma s knjižnico v središču Šenčurja. Več svetnikov je nezadovoljnih s predvideno lokacijo gradnje, ki bi bila na obstoječem mestu Doma krajanov Šenčur. To predvideva tudi javni natečaj, ki ga je Občina Šenčur pripravila v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in bo objavljen letos jeseni. Strokovna komisija bo izbrala ustrezne natečajne naloge, ki bodo v nadaljevanju predstavljene občanom. Sredstva za natečaj so zagotovljena že v letošnjem proračunu. Svetnik David Štrajhar je sicer že na septembrski seji v imenu odbora za javno infrastrukturo in prostorski razvoj predlagal, da se za kulturni dom poišče nova lokacija, na obstoječi pa se uredi večnamenski trg. »S proračunom smo velikokrat sprejeli odločitve, ki so se kasneje izkazale za trošenje občinskega denarja,« je še opozoril Štrajhar.