Sobivanje z naravo
Na mirni lokaciji v Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem je v začetku letošnjega poletja odprl vrata Eko glamping resort Krištof. Njegov lastnik Tomaž Bolka izhaja iz znane Gostilne Krištof v Predosljah.
Šmartno pri Cerkljah – Ljudje, ki družino Bolka poznajo, vedo, da je Tomaž tisti od štirih otrok, ki ima svojo filozofijo sobivanja z naravo v kombinaciji s turizmom in kulinariko zelo jasno razdelano in jo – kar pomnijo – tudi poskuša dejansko živeti. Filozofija je pravzaprav zelo preprosta, čeprav morda poslušalec dobi vtis, da je prekompleksna, da bi jo razumel, saj se med strastnim pripovedovanjem Tomažu Bolki znova in znova rojevajo zamisli, ki jih želi takoj predati naprej; spominja se starih idej, prepleta preteklost s sedanjostjo ...
Že pri rosnih 18 letih si je drznil sanjati o nečem podobnem, danes pa mu je uspelo: na posesti v Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem, kjer sta najpomembnejša mir in narava, je zrasel Eko glamping resort Krištof. Letovišče je vrata odprlo pred letošnjim poletjem. Prvi gostje so ga sprejeli z navdušenjem.
Začelo se je z zamislijo o še eni gostilni
Tomaž Bolka se spominja, kako je oče na mestu, kjer je zdaj letovišče, že gradil novo gostilno in razmišljal, da bo tisto v Predosljah vodil starejši sin Krištof, v Šmartnem pa bo Tomaževa. Ta bi mogoče imela tudi nekaj sob za goste. A po očetovi smrti sta se brata pogovorila in Tomaž je na glas izrekel tisto, kar je vedel že dalj časa: da si še ene gostilne ne želi.
»Ne vem, ali bi se mi z gostilno izšlo. Jaz sem se bolj spraševal, zakaj ne bi imel raje dobrih zajtrkov in malce drugačnega velnesa … Želel sem si kraj, kjer bi ljudem lahko predstavil svoj življenjski slog in dojemanje okolice in narave, in sicer tako, da vse to tudi sami doživijo …«
Tomaž Bolka nam podrobno opiše, kako je njegov oče delal na Krvavcu v takratnem hotelu in kako je spoznal mamo Elico iz Tupalič pri Preddvoru, kjer so doma ravno tako imeli gostilno. Pa da je bil »muzkontar«, ki si je strašno želel, da bi se pr' Milharju, kot se je doma v Šmartnem reklo, ob sobotah plesalo na živo glasbo. Ko je to uresničil, je kmalu začel razmišljati, da bi bilo lahko vsak dan tako veselo, ne le ob koncu tedna. In padla je odločitev, posledica katere je danes ena najbolj znanih gostiln na Gorenjskem, Gostilna Krištof v Predosljah.
Nekoč gostilna in kmetija
Točno na mestu, kjer danes stoji Eko glamping resort Krištof, je bila očetova rojstna hiša. »Gostilna in kmetija,« pripoveduje Bolka, ko sedimo na visokih stolih v prostorni sobi glavne stavbe letovišča, kjer hitro ugotovimo, da gre za prostor, kjer se lahko hkrati kuha, zajtrkuje, druži. Če si gost slučajno ne želi pripravljenega zajtrka, se lahko odloči, da bo iz t. i. trgovine (omare in hladilniki, ki se lepo zlijejo s prostorom okoli srednjega štedilnika in pulta) vzel tisto, kar mu ustreza: domačo marmelado, maslo, jogurt, salamo … »Stvar izbire. Če gostje želijo, lahko jedo tisto, kar jaz pripravljam, lahko pa si postrežejo v trgovini in jim potem to zaračunamo pri sobi,« pojasni Bolka. Izbirajo pa lahko med prvovrstnimi izdelki iz bližnje in širše okolice, doda.
V glavni stavbi Eko glamping resorta Krištof je kar 15 apartmajev, nekaj metrov stran pa stoji še osem glamping hišk v alpskem slogu, v katerih lahko gostje uživajo v romantični idili za dva, si privoščijo masažo, naravni avtohtoni gozdni velnes, se v ruskih fitobočkah sproščajo in predajajo vonju zelišč, nabranih na Krvavcu, ali pa samo uživajo v razgledu, ki ga ponujajo hiške.
»Vsa ta leta, ko sem razmišljal, da je ata hotel, da bi bila tu še ena 'oštarija', sem v bistvu ugotovil, da se tu ni kaj veliko spremenilo. Še vedno je mir, ni prometa. Če poleti spiš ob odprtem oknu, te še vedno zbudijo črički. In sem si rekel, da goste raje peljem v Predoslje h Krištofu in tako tu ohranjam mir,« meni Bolka. »Gostje tu postanejo del zgodbe, sobivajo z naravo, na voljo smo jim za pojasnila, skrbimo, da se vsak trenutek počutijo dobro. Lahko si celo najamejo dve kokoški in v glamping hiškah skozi steklo – imamo kokošnjak, ki je na kolesih – spremljajo na primer proces valjenja jajc. Sveža jajca lahko poberejo in ocvrejo. Ali pa če družina najame apartma, lahko dobi zraven glamping hiško – da otroka na primer spita v njej,« opisuje zanimive zamisli, ki so jih gostje, zlasti družine, že pozdravili. Pove še, da razmišljajo, da bi gostje hiške uporabljali tudi pozimi. »Namesto da gredo v toplice, recimo pridejo k nam.«
Filozofija tradicije
Koncept skupne trgovine, tradicionalnih klopi z veselic, ki so tu zaživele v lepši različici, stare lesene smetišnice, zajemalke v zajtrkovalnici, s katerimi si gostje lahko sami postrežejo čaj in so še iz časov lastnikove stare mame, lepo povežejo sedanjost s preteklostjo, sodobnost s tradicijo. Ko se sprehodite skozi glavno stavbo, ugotovite, da so v spodnjem delu apartmaji narejeni tako, da lahko tvorijo celoto ali se uporabijo kot posamezne enote.
V letovišču je veliko lesa. Tomažu Bolki je všeč njegova toplina, domačnost, ki jo ustvarja. Glamping hiške so tako iz avtohtonega jezerskega macesna, za pohištvo in posamezne pode v hiši so uporabili smrekov les, razloži in poudari zanimiv detajl: avtohtoni les v Šmartnem je bukev, zato z njo pripravlja oziroma dimi postrv. S tem nas spomni, kako pomembne so podrobnosti v zgodbi Eko glamping resorta Krištof, ki sloni na tradiciji in avtohtonosti. In tudi zato obisk letovišča za gosta lahko pomeni edinstveno izkušnjo.
O denarju, investiciji Tomaž Bolka nerad govori. Če že mora, poudarja predvsem to, da je bila glavna stavba že zgrajena in da sta arhitektura in oblikovanje njegov življenjski hobi. Vseeno nam zaupa, da je za zdaj vrednost investicije čez milijon evrov, a ker je projekt še dokaj na začetku in se še razvija, bo na koncu verjetno višja.