Bojan Traven, direktor podjetja Soteska Vintgar / Foto: Tina Dokl

Sodobno upravljanje soteske

S prepletom zelenega turizma in sodobnih digitalnih orodij je Turistično društvo Gorje zagotovilo do narave prijazno in spoštljivo obiskovanje soteske Vintgar. Pogovarjali smo se z Bojanom Travnom, direktorjem podjetja Soteska Vintgar, ki ga je društvo ustanovilo konec lanskega leta.

Vstop v sotesko Vintgar bo med 3. in 5. novembrom od 9. do 16. ure za vse obiskovalce brezplačen.

Katere trajnostne in digitalne ukrepe ste letos uvedli?

Letos smo naredili veliko in ni hvala, če rečem, da postajamo referenčni primer oziroma vzor upravljanja naravne vrednote. Nadgradili smo sistem digitalizacije, ki smo jo uvajali že v preteklih letih. Postala je ključni del našega poslovanja. Ob tem smo se učili iz izkušenj, saj znanja o upravljanju naravne vrednote ni moč črpati iz knjig. Prvi korak je bil uvedba spletne prodaje vstopnic, pristopili smo k sistemu Papercast, ki obiskovalcem ponuja realne časovne informacije o voznih redih in omogoča enostavno navigacijo po turističnih destinacijah, na centralnem parkirišču pri podjetju Lip Bled smo med drugim namestili samostojni terminal za nakup spletnih vstopnic.

Velik poudarek dajete tudi trajnostni mobilnosti. Kako razbremenite promet v gorjanskih vaseh?

V prihodnjem letu bomo zaprli parkirišče v neposredni bližini soteske. Vzpostavili bomo tri oddaljena parkirišča, ki bodo za naše obiskovalce brezplačna: omenjeno centralno, drugo bo v središču Bleda, tretje na Blejski Dobravi. Od tam jih bomo do vstopne točke pripeljali z lastnimi električnimi avtobusi, v ta namen smo kupili dva. Glavnina turistov, ki obiščejo sotesko, je nastanjena na Bledu. Njih bomo spodbujali, da k nam pridejo s kolesom, zato bomo namestili tudi več kolesarskih postajališč, ki bodo del blejskega in jeseniškega sistema izposoje koles. Hkrati pa nas veseli, da se omejitev obiskovalcev, ki je bila določena z odredbo ministrstva za naravne vire in prostor, izkazuje v še večjem zadovoljstvu obiskovalcev.

Soteska Vintgar bo vrata za obiskovalce zaprla v nedeljo, 5. novembra. Ste zadovoljni s sezono?

S sezono smo zelo zadovoljni, skupno smo našteli približno tristo tisoč obiskovalcev, pri čemer se glavnina obiskovalcev zvrsti v juliju in avgustu. Ob tem pa ni ključno število, temveč dejstvo, da nam je s pomočjo digitalizacije in spletne prodaje vstopnic uspelo obisk razporediti čez cel dan. Brez organiziranega upravljanja namreč šestdeset odstotkov obiskovalcev pride med 10. in 12. uro, zato je bilo množico ljudi težko obvladovati. Po novem je vstop v sotesko razmejen na dvajset minut, pri čemer je za določen termin omejeno število vstopnic. Uvedli smo tudi dve vstopni točki, ena je namenjena izključno obiskovalcem s spletno vstopnico, druga obiskovalcem, ki pridejo naključno. Ti pa lahko v sotesko vstopijo v vmesnem času, če se v soteski sprosti število obiskovalcev. Pri tem vhodu lahko vstopijo tudi tisti, ki spletno vstopnico imajo, a niso prišli ob izbranem terminu. V prihodnje bomo oblikovali tudi mobilno aplikacijo, ki bo združevala vse storite, ki jih nudimo. Na ta način bomo zagotovili popoln nadzor nad obiskovanjem. Letos smo začeli tudi izvajati testne vodene oglede soteske. V prihodnjem letu bomo vzpostavili usposobljeno vodniško službo, v okviru katere bomo okrepili programe, ki bodo prilagojeni turistom. Zavedamo se namreč, da je 95 odstotkov naših obiskovalcev tujcev, ki pa o soteski ne vedo veliko. Ponudili bomo tudi zvočno napravo, ki bo predstavila znamenitosti naše naravne vrednote. Obnovili bomo še brunarico ob soteski, kjer bodo obiskovalci lahko v udobju počakali na svoj termin, hkrati pa jim ponudili še kulturno doživetje s promenadnimi koncerti gorjanske godbe in Kvinteta Vintgar. Ob koncu sezone, od 3. do 5. novembra, bosta vstop v sotesko in parkiranje brezplačna.

Turistično društvo Gorje sotesko Vintgar upravlja že od leta 1946. Na čem temelji pravica društva?

Leta 1906 je bilo v Gorjah ustanovljeno tujsko prometno društvo, ki je upravljalo Vintgar. Po drugi svetovni vojni je bilo razpuščeno, tedanje ministrstvo za trgovino in gospodarstvo je ustanovilo Turistično društvo Slovenije (TDS), ki je imelo podružnice povsod po Sloveniji. Krajevni ljudski odbor Spodnje Gorje je pristopil k pripravam za obnovitev Vintgarja, hkrati so ustanovili Turistično društvo Vintgar, na katero so leta 1946 na ustanovnem zboru z odlokom prenesli pravico upravljanja. Sedem let zatem se je TDS preimenoval v Turistično zvezo Slovenije, ob tem so se oblikovala samostojna turistična društva, TD Vintgar pa se je preimenoval v TD Gorje. Odlok vse do danes ni bil preklican, zato obstaja pravnoformalna podlaga, na kateri temelji pravica našega društva do upravljanja soteske. Da pa bi dobili še dodatno potrditev, smo spomladi zaprosili državo, da nam podeli koncesijo, kar omogoča zakon o Triglavskem narodnem parku. S koncesijsko pogodbo bi se razporeditev sredstev točno določila. Del bi prejelo društvo, del država, del JZ TNP, del občine Gorje, Bled in Jesenice. A do danes odgovora od države nismo prejeli, zato ministrstvo za naravne vire in prostor tožimo zaradi molka organa.

Društvu očitajo, da ne deluje transparentno, zlasti glede porabe denarja. Kako komentirate te očitke?

Resnici na ljubo, prihodki društva so veliki, a so v celoti transparentno porabljeni. Društvo namreč svoje delovanje, finančna poročila, načrte in podobno predstavi na letnem občnem zboru, kamor so povabljeni vsi člani. Obstaja tudi izvoljen nadzorni odbor, ki preveri vsak korak društva. Trenutno denimo preučuje investicijo društva v apartmaje na Fortuni. Smo nevladna organizacija v javnem interesu, ki je najboljši primer skupnostnega upravljanja premoženja. Bodimo tudi odkriti, da je denar od soteske privlačen državi, ki nam koncesije ne želi podeliti z argumentom, da mora biti obisk naravne vrednote brezplačen. Mi bi bili le skrbnik naravne vrednote, ki pa mu po skrbniški pogodbi ne pripada nič denarja, s čimer bi bila osiromašena tudi lokalna skupnost. V tem primeru bi bilo uradno upravljanje soteske dodeljeno JZ TNP. Zato me žalosti, da v Gorjah ni soglasja, temveč gorjanska občina bije boje s TD Gorje, namesto da bi združili moči in v polni meri izkoristili potenciale, ki jih kraj ponuja.

Velik del sredstev vrnete v sotesko in lokalno skupnost. Kaj vse postorite po sezoni?

Doslej smo vsako leto zagotovili vsaj tristo tisoč evrov za obnovo soteske. V prihodnjih letih bomo znesek podvojili. V Vintgarju so namreč prav tako vidne posledice podnebnih sprememb, kamenje postaja krhko in bolj krušljivo. Tudi reka Radovna naraste mnogo višje, kot je nekoč. Vsako leto očistimo in obnovimo zaščitne mreže. Na mestih, kjer mrež ni, izvajalci pregledajo praktično vsak kamenček posebej, da se v sezoni ne bi kaj zgrnilo na obiskovalce. Letos smo na skalo testno namestili tudi poseben sistem, ki spremlja vsak najmanjši premik. Delamo vse, da bo obisk za turiste res kar se da zanimiv, da ohranimo kakovost življenja prebivalcev gorjanskih vasi, da bodo vsi zadovoljni in da bomo hkrati sledili naši zavezi – spoštovanje, zaščita in ohranjanje ene najbolj obiskanih naravnih vrednot.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / ponedeljek, 26. november 2007 / 07:00

Večina volivcev za Tenetiše

Na referendumu je 85,19 odstotka volivcev podprlo gradnjo centra za ravnanje z odpadki v Tenetišah. Civilna iniciativa Mlaka Tenetiše pravi, da je referendum padel, ker je nekaj čez tisoč tamkajšnjih...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 29. julij 2017 / 20:26

Anketa o zelenem turizmu

Škofja Loka – Občina Škofja Loka je del Zelene sheme slovenskega turizma, ki je celovito zasnovan nacionalni sistem za pospeševanje razvoja trajnostnega turizma v Sloveniji na vseh stebrih: okoljsk...

Kronika / sobota, 29. julij 2017 / 20:25

Zbirali prostovoljne prispevke

Kranj – Kranjski policisti so obravnavali prijavo o zbiranju prostovoljnih prispevkov pred trgovskim centrom. Prispevke naj bi zbiralo več oseb, šlo pa naj bi za tujce, ki jih še niso izsledili.

Kronika / sobota, 29. julij 2017 / 20:25

Številne nesreče kolesarjev

Kranj – Gorenjski policisti so ta teden obravnavali več prijav nesreč kolesarjev. V eni od prijav gre za nesrečo na Cesti Staneta Žagarja v Kranju in z udeležbo dveh kolesarjev, ki naj bi se zgodil...

Slovenija / sobota, 29. julij 2017 / 20:25

Šentjakob ostaja dvojezičen

Spor, ki je več kot deset let delil krajane Šentjakoba / St. Jakoba v Rožu in okoliških vasi, je uspešno in razumno rešen. Poskus nekaterih krajevnih politikov, da bi v občini izbrisali javne znake...

Gorenjska / sobota, 29. julij 2017 / 20:17

Tuji turisti o Gorenjski

Po mnenju tujih turistov je Gorenjska zelo lepa, domačini pa dovolj dobro govorijo angleško, da se z njimi lahko sporazumejo.