Gorenjska ima odlično paliativno oskrbo
Iz leta v leto se število bolnikov, ki jih obravnavajo, povečuje. Če so jih prvo leto obravnavali osemdeset, so jih lani že skoraj devetsto. Zagotavljajo jim kakovostno življenje do zadnje preživete minute, in to v njhovem domačem okolju.
Mobilna paliativna enota Splošne bolnišnice Jesenice neozdravljivo bolnim zagotavlja paliativno oskrbo v domačem okolju. Bolnik potrebuje napotnico, obravnava pa je brezplačna.
Jesenice – Gorenjska je bila prva in dolgo časa edina regija v državi, ki je imela zagotovljeno mobilno paliativno oskrbo. Ta ima sedež v Splošni bolnišnici Jesenice, a oba zdravnika, vodja enote Mateja Lopuh in Marko Možina, večino dela opravita na terenu, na obiskih neozdravljivo bolnih pri njih doma. V ekipi je sicer še koordinatorica Milena Vratinčič.
Kakovostno življenje do zadnje minute
Mobilna paliativna enota je posebna v tem, da zdravnik specialist pride k bolniku, ki ima kronično neozdravljivo napredujočo bolezen, v njegovo domače okolje. Delovati so začeli že leta 2011, in sicer kot prvi v državi, po besedah Lopuhove pa se takrat o paliativi še ni govorilo. »Paliativna dejavnost je bila tabu, povezovala se je s smrtjo,« je dejala. A do danes se je odnos močno spremenil, posebej pomembno pa je, je poudarila Lopuhova, da jo kot izjemno koristno prepoznavajo bolniki in njihovi svojci. »Velikokrat je zanje olajšanje, ko pridemo v hišo,« je dodala. Bolnikom namreč zagotavljajo kakovostno življenje do zadnje preživete minute, in to v njihovem domačem okolju. »Kljub težki, neozdravljivi bolezni paliativna oskrba pomeni upanje,« je poudarila.
Zaposleni v enoti poskrbijo za lajšanje simptomov napredovale bolezni, obenem pa nudijo pomoč pri težkem spopadanju z neozdravljivo boleznijo, in to tako bolniku kot svojcem.
Iz leta v leto se število bolnikov, ki jih obravnavajo, povečuje. Če so jih prvo leto obravnavali 80, so jih lani že skoraj 900.
Z novim električnim vozilom do bolnikov
Kot je povedala Mateja Lopuh, pokrivajo celotno Gorenjsko in tudi Soško dolino, kak dan opravijo tudi več kot tristo kilometrov. Zato so se zelo razveselili novega vozila, ki so ga prejeli pred dnevi, gre za električno vozilo Citroën, ki jim ga je namenilo ministrstvo za zdravje. Ob tem je predstavnica ministrstva Urška Hirci Zadel poudarila, da se na ministrstvu zavedajo pomena paliativne oskrbe, ki podaljšuje življenje in mu vrača kakovost. S pomočjo evropskih sredstev so kupili več vozil za mobilne paliativne time v državi. V. d. direktorice Splošne bolnišnice Jesenice Petra Rupar je napovedala, da bodo paliativno dejavnost v prihodnje še okrepili, posebej pa je ponosna, da so na Jesenicah zlasti po zaslugi Mateje Lopuh imeli prvi in dolgo časa edini mobilni paliativni tim pri nas.