Krona projekta KUHAM DOMAče
Občine Kranjska Gora, Radovljica, Bled in Gorje so v sodelovanju z Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske (RAGOR) povabile svoje občane na promocijske dogodke ob izidu knjige KUHAM DOMAče: kulinarični sprehod po Zgornji Gorenjski.
Gozd - Martuljek – Knjiga KUHAM DOMAče je zbirka receptov kuharic in kuharjev ter gostincev celotnega območja Zgornje Gorenjske, ki so skozi leta sodelovali pri tem projektu. Knjigo, ki jo je s finančno podporo omenjenih občin izdal RAGOR, so prejšnji teden že predstavili v Čebelarskem centru Lesce in prostorih krajevne skupnosti v Gozdu - Martuljku, jutri ob 17. uri jo bodo v Medgeneracijskem centru Vezenine Bled. Občina Jesenice, ki je priključena temu projektu, bo izdala samostojno knjigo Delavska malca.
»Začeli smo že pred kar nekaj leti z vstopom RAGOR-ja v mednarodni projekt AlpFoodway, ko smo raziskali prehransko dediščino v Alpah; od Francije do Slovenije. Iz tega obdobja je knjiga Rateška košta. Ta projekt je prinesel veliko pozitivne energije in odziva, zato smo Občini Kranjska Gora predlagali, če bi s tem nadaljevali v projektu KUHAM DOMAče in vse to znanje, izkušnje prenašali na mlajše rodove. Občini Kranjska Gora sta se pridružili še občini Jesenice in Radovljica. Projekta ni zaustavila niti epidemija covida-19, sodelavec Ambrož Černe je takrat 'diplomiral' iz tega, kako se snema, kuharice ste kar naenkrat postale tudi igralke pred kamero. Iz tega obdobja smo objavili recepte najprej na naši spletni strani, potem izdali knjižico receptov KUHAM DOMAče 2022. Letos sta se pridružili še občini Bled in Gorje in pred nami je zdaj nova lepa knjiga,« je na predstavitvi v Gozdu - Martuljku povedala Eva Štravs Podlogar, direktorica RAGOR-ja, izdajatelja knjige.
Jelka Popović Gužvić, sodelavka RAGOR-ja, je projekt KUHAM DOMAče letos prevzela od Ambroža Černeta. »Predvsem kot poslanstvo smo si zadali, da prenašamo znanje na mlajše generacije, jih spoznamo z jedmi.« S tem, ko spodbujajo uporabo lokalnih sestavin, podpirajo tudi domačega kmeta in razvoj podeželja. Največji del aktivnosti so bile zelo dobro obiskane delavnice, kulinarične izmenjave, etnološke delavnice ... »Kar pomeni, da udeležencev ne zanima samo končna jed, ampak tudi način priprave, njihova povezanost z dediščino in ljudskimi običaji,« je poudarila Popović Gužvićeva, o sami knjigi KUHAM DOMAče pa še povedala: »V njej so zbrani recepti z navodili za pripravo jedi, opremljeni s čudovitimi fotografijami. Knjiga je razdeljena na dve veliki poglavji. V prvem Izbrana klasika omenjamo klasične gorenjske krape, štruklje, žgance, en del je namenjen jedem na žlico, ki so priljubljene in praktične jedi. Pri tem vsak kuhar doda ščepec svojega kuharskega stila. Zraven lahko postrežete domač kruh, domače žemljice po receptih naših kuharic. V knjigi je tudi sedem receptov za različne potice. Drugo večje poglavje je Iz gorenjskih kuharskih zvezkov, kjer predstavljamo sladke in slane jedi, primerne za vsako priložnost.«
Tudi kranjskogorska županja Henrika Zupan, ki je bila na predstavitvi v Gozdu - Martuljku, je prepričana, da se bo s tem ohranila dediščina naših babic, ki so kuhale po teh receptih, in se prenesla na otroke in vnuke.