Ko keramika pripoveduje zgodbe
V Galeriji Blagnetove hiše v središču Šenčurja je na ogled razstava keramičnih del, nastalih na 18. Mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje 2023. Udeleženci simpozija so v različnih keramičnih tehnikah ustvarili številne navdušujoče zgodbe, ki se obiskovalca vsaka na svoj način dotaknejo.
Razstava je na ogled do 31. oktobra, in sicer ob torkih in petkih od 17. do 19. ure ter ob nedeljah od 10. do 12. ure.
Umetniška keramika je po zaslugi Barbe Štembergar Zupan in Nika Zupana doma v Šenčurju. Mednarodni simpozij umetniške keramike V-oglje, ki ga organizirata na svojem domu v Vogljah, bivanje mojstric in mojstrov keramike pa vselej oplemenitita z ogledom nekaterih slovenskih znamenitosti ter tradicionalnim obiskom v livarskem podjetju družine Kamšek v Volavljah, je z letošnjo, že 18. izvedbo dosegel polnoletnost. Še vedno je mlad, a letom primerno in s številnimi izkušnjami in znanjem, ki ga nanj vsako leto prinašajo gostujoči umetniki keramike z vsega sveta, tudi zrelejši.
Pomen simpozija so s sprejetjem vanjo že pred leti spoznali v Mednarodni akademiji keramike s sedežem v Ženevi, kako pomembna in enkratna je za Občino Šenčur zbirka del umetniške keramike več kot sto avtoric in avtorjev iz Slovenije in tujine, pa je poudaril tudi šenčurski podžupan Aleš Perič Močnik. Ustanoviteljema simpozija se je iskreno zahvalil za vztrajnost: »Zavod V-oglje je darilo Šenčurju in lahko smo ponosni, da smo v vseh teh letih v naših krajih gostili toliko umetnikov s celega sveta.«
Velik pomen zbirke
Razstava vsakoletnih simpozijev in stalna zbirka, ki sta bili do lani na ogled v Muzeju občine Šenčur, letos znova gostujeta nedaleč stran v Blagnetovi hiši. Številni obiskovalci na odprtju so potrdili, za kako pomembno razstavo gre. Odprtje je pospremila operna pevka Gaja Sorč. Tokrat so predstavljena dela, po eno ali več, ki jih je izdelalo 14 na letošnjem simpoziju sodelujočih umetnikov in so ostala v stalni zbirki. To so: Lidia Kupczynska Jakowiak iz Poljske, Danijela Pičuljan in Snježana Pokos Vujec iz Hrvaške, Veronika Dietz iz Nemčije, v Sloveniji živeči ruski umetnik Nikolaj Mašukov, slovenski ustvarjalci Bojana Ristevski Mlaker, Veljko Zejak, Silva Karim, Hana Karim, Gal Tič, Nika Horvat, Zlatica Becci in domačina Niko Zupan in Barba Štembergar Zupan. »Vsako delo s seboj nosi zgodbo, ta pa neko sporočilo, pri čemer je pomembno, na kakšen način se ta dotikajo vas, obiskovalcev,« je med drugim povedala Barba Štembergar Zupan in se zahvalila vsem sodelujočim avtoricam in avtorjem ter tudi ljudem iz ozadja, ki vsako leto pomagajo pri uspešni izvedbi simpozija.
Ob tem je posebej omenila še fotografa Gregorja Stamenoviča, ki je simpozij oplemenitil s portreti sodelujočih umetnikov. »Gregor je odličen in delu predan fotograf. Če je talent češnja na torti, je torta zagotovo delo. Gregor Stamenovič se je izkazal, saj je pokazal, kako lepe vezi se lahko spletejo med mladim fotografom in že uveljavljenimi umetniki.