Smledniški grad ima nov južni zid
Nadaljevali so z obnovo smledniškega Starega gradu. Do konca leta naj bi bil narejen idejni projekt za stolp, ki bo visok okoli 33 metrov.
Smlednik – Turistično olepševalno društvo Smlednik (TOD) s pomočjo občine Medvode z obnovo Starega gradu, čigar lastnik je prav TOD, nadaljuje že peto leto. Najprej so obnovili grajski vodnjak, nato so se lotili obnove obzidja. Z deli so nadaljevali tudi letos.
Alojz Teršan, član TOD Smlednik in član občinske Komisije za varstvo naravne in kulturne dediščine, je o tem, kaj je bilo narejenega v zadnjem času, povedal: »Letos smo še posebej ponosni, ker smo obnovili večino južnega zidu, to je v smeri, ki gleda proti Smledniku in je vsekakor ena najpomembnejših pridobitev pri tej obnovi. Šlo je za enega večjih gradbenih posegov, predvsem zato, ker je bilo treba očistiti velike količine poškodovanega zidu.« Pri delih pri letošnji obnovi je imel največjo vlogo predsednik TOD Doran Konjar: »Odkopali smo zasute zidove, jih očistili, ter naredili zid. Delo je seveda potekalo pod vodstvom spomeniškega varstva. Pridobitev je pomembna tudi zaradi večje varnosti obiskovalcev, potrebno pa bo zid narediti še na drugi strani.«
Sredstva za obnovo gradu so namenjena iz občinskega proračuna, svoj del prispeva tudi TOD Smlednik. Vrednost letošnjih del je bila več kot 20 tisoč evrov. Poleg tega so prek razpisa Ministrstva za kulturo kandidirali za državna sredstva. Rezultati razpisa zaenkrat še niso znani. Glavni zalogaj jih čaka v prihodnjih letih, ko bo prišla na vrsto obnova grajskega razglednega stolpa. Obnavljati naj bi ga začeli že prihodnje leto. »Na Zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine naj bi do konca leta naredili idejni projekt za stolp, da potem lahko začnemo s pripravo dokumentacije. Stolp naj bi bil visok od 30 do 33 metrov, kar pomeni še enkrat višji kot sedaj in bi bil tako eden največjih grajskih stolpov v Sloveniji, ter ena najbolj impozantnih razglednih točk v tem delu Slovenije. Zaključek del je odvisen od razpisov, računamo pa, da bi stolp moral biti končan leta 2012,« je pojasnil Teršan, ter dodal: »Sama obnova gradu ni pomembna le z vidika ohranitve kulturne dediščine, temveč mora ta dediščina tudi nečemu služiti, predvsem turizmu. Pomembno bo, da bomo pripravili dobre vsebinske projekte in z njimi kandidirali za evropska sredstva. Tukaj bi potem lahko bile prireditve, morda bi se odprlo celo kakšno delovno mesto. Načrti so veliki, tudi povezano z novim igriščem za golf in z urejenostjo Smlednika. Za letos pa so dela končana.«