Smledniški Stari grad je z obnovo južnega obzidja dobil drugačno podobo.

Smledniški grad ima nov južni zid

Nadaljevali so z obnovo smledniškega Starega gradu. Do konca leta naj bi bil narejen idejni projekt za stolp, ki bo visok okoli 33 metrov.

Smlednik – Turistično olepševalno društvo Smlednik (TOD) s pomočjo občine Medvode z obnovo Starega gradu, čigar lastnik je prav TOD, nadaljuje že peto leto. Najprej so obnovili grajski vodnjak, nato so se lotili obnove obzidja. Z deli so nadaljevali tudi letos.

Alojz Teršan, član TOD Smlednik in član občinske Komisije za varstvo naravne in kulturne dediščine, je o tem, kaj je bilo narejenega v zadnjem času, povedal: »Letos smo še posebej ponosni, ker smo obnovili večino južnega zidu, to je v smeri, ki gleda proti Smledniku in je vsekakor ena najpomembnejših pridobitev pri tej obnovi. Šlo je za enega večjih gradbenih posegov, predvsem zato, ker je bilo treba očistiti velike količine poškodovanega zidu.« Pri delih pri letošnji obnovi je imel največjo vlogo predsednik TOD Doran Konjar: »Odkopali smo zasute zidove, jih očistili, ter naredili zid. Delo je seveda potekalo pod vodstvom spomeniškega varstva. Pridobitev je pomembna tudi zaradi večje varnosti obiskovalcev, potrebno pa bo zid narediti še na drugi strani.«

Sredstva za obnovo gradu so namenjena iz občinskega proračuna, svoj del prispeva tudi TOD Smlednik. Vrednost letošnjih del je bila več kot 20 tisoč evrov. Poleg tega so prek razpisa Ministrstva za kulturo kandidirali za državna sredstva. Rezultati razpisa zaenkrat še niso znani. Glavni zalogaj jih čaka v prihodnjih letih, ko bo prišla na vrsto obnova grajskega razglednega stolpa. Obnavljati naj bi ga začeli že prihodnje leto. »Na Zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine naj bi do konca leta naredili idejni projekt za stolp, da potem lahko začnemo s pripravo dokumentacije. Stolp naj bi bil visok od 30 do 33 metrov, kar pomeni še enkrat višji kot sedaj in bi bil tako eden največjih grajskih stolpov v Sloveniji, ter ena najbolj impozantnih razglednih točk v tem delu Slovenije. Zaključek del je odvisen od razpisov, računamo pa, da bi stolp moral biti končan leta 2012,« je pojasnil Teršan, ter dodal: »Sama obnova gradu ni pomembna le z vidika ohranitve kulturne dediščine, temveč mora ta dediščina tudi nečemu služiti, predvsem turizmu. Pomembno bo, da bomo pripravili dobre vsebinske projekte in z njimi kandidirali za evropska sredstva. Tukaj bi potem lahko bile prireditve, morda bi se odprlo celo kakšno delovno mesto. Načrti so veliki, tudi povezano z novim igriščem za golf in z urejenostjo Smlednika. Za letos pa so dela končana.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Varovanci VDC že v novih prostorih

Škofja Loka - Srednja šola za slepe in slabovidne v Škofji Loki ni več prazna. Vanjo se je pred kratkim preselila skupina 28 varovancev škofjeloške enote Varstveno delovnega cent...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 7. maj 2014 / 17:44

V Savi pri Radovljici iščejo ponesrečenca

Pri kampu Šobec je v torek popoldne starejšemu Tržičanu na obali Save zdrsnilo, padel je v reko, ki ga je odnesla. Iščejo ga gasilci, potapljači, raftarji in policisti.

Gospodarstvo / sreda, 7. maj 2014 / 11:26

Setev koruze zgodnejša

Letos so na Gorenjskem začeli sejati koruzo že po 10. aprilu, setev je vsaj za teden dni zgodnejša kot v običajnih letih.

Rekreacija / sreda, 7. maj 2014 / 11:22

Bosonogci vseh dežel so se združili

V enem dnevu sta bila v Sloveniji dva prav posebna dobrodelna teka.

Šport / sreda, 7. maj 2014 / 11:20

Luka Špik na vsaki tekmi boljši

Konec tedna je veslaška proga na Savskem jezu na Adi Ciganliji gostila mednarodno regato, ki so se je udeležili tudi naši veslači, saj bo prav Beograd konec tega meseca in v začetku junija gostil tudi...

Jesenice / sreda, 7. maj 2014 / 11:12

Narcise že vabijo v rovte

V Planini pod Golico so narcise z zgodnjim cvetenjem napovedale Mesec narcis. Osrednja prireditev bo 17. maja s »štafeto« harmonik, ki bodo po celotni planinski poti do Koče na Golici igrale Avsenikov...