Naj e-projekt, naj e-podjetje
Kranjsko podjetje Logos.si je prejelo priznanji za najuspešnejši projekt na področju informatizacije poslovnih procesov v skupini malih in mikro podjetij.
Kranj – Gospodarska zbornica Slovenije - Združenje za informatiko in telekomunikacije, Javna agencija za podjetništvo in tuje investicije in Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo - Direktorat za informacijsko družbo so v ponedeljek podelili nagrade najuspešnejšim projektom na področju informatizacije poslovnih procesov. Prijavljenih je bilo skupno 38 projektov in 58 podjetij. V skupini malih in mikro podjetij je plaketi za naj e-projekt, naj e-podjetje prejelo kranjsko podjetje Logos.si. Pogovorili smo se z ustanoviteljem, direktorjem in lastnikom mag. Tomažem Krišljem.
Kdaj ste ustanovili podjetje Logos in kako ste začeli?
»Sam sem se z računalniki začel ukvarjati že zelo zgodaj. Ko je bilo po zakonodaji iz leta 1989 mogoče ustanoviti družbo, sem to tedaj tudi storil. Decembra bomo torej praznovali 20-letnico obstoja. Kot mnogi smo začeli s sestavljanjem in prodajo računalnikov ter izdelavo lastne programske opreme. Zaradi naglega razvoja spletnih tehnologij smo se leta 1996 odločili, da se bomo ukvarjali izključno s spletno programsko opremo.«
Kdo je bil vaš prvi večji kupec?
»To je bilo ministrstvo za šolstvo, za katerega smo pripravili programsko opremo za vpis v srednje šole in dijaške domove ter za nacionalno preverjanje znanja – za Zavod za šolstvo in Državni izpitni center. To je bil velik in zahteven projekt, prej smo se ukvarjali, kot še mnoga nam podobna podjetja, s standardnimi, zlasti računovodskimi programi za podjetja.
Drugi večji projekt je nastal ob naročilu Gasilske zveze Slovenije, ki je želela informacijsko podporo za svojo dejavnost, za dejavnost območnih oziroma občinskih zvez in gasilskih društev. Nastal je program Gas 2000, ki smo ga z leti še dopolnjevali in je danes znan pod imenom Vulkan. Danes ga uporablja okoli 1400 društev, nekaj več kot sto zvez in Gasilska zveza Slovenije. Gre za vodenje evidence članstva, opreme, intervencij; za načrtovanje usposabljanj ter spremljanje gasilskih tekmovanj. Program so opazili tudi na ministrstvu za obrambo, na Upravi za zaščito in reševanje, zato smo dobili naročila za podoben informacijski sistem SPIN (Sistem o poročanju o intervencijah in nesrečah). Z njim pokrivamo vse klice na številko 112 (Center za obveščanje), omogočamo evidence ter pripravo poročil uprave in vodij intervencij.«
Gre torej za kar precej specifično informacijsko opremo. Imate še kaj podobnega?
»Znan je tudi informacijski sistem Lisjak, ki ga je za podporo svoji dejavnosti in dejavnosti društev naročila Lovska zveza Slovenije. Z njim pokrivamo 420 lovskih družin po Sloveniji, 15 območnih zvez in naročnika. Poleg evidence članstva program omogoča pripravo letnih načrtov lovišč, kategorizacijo odvzete divjadi in podobno. Podoben informacijski sistem je Info GRZ, ki ga uporabljajo Gorsko reševalna zveza Slovenije in 17 njenih postaj. Povsem drugačen in tehnološko zelo zahteven pa je informacijski sistem na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana na Brniku, kjer prav z našo programsko opremo krmilimo vse informacijske table ter monitorje za potnike in zaposlene.«
Informacijsko podpirate torej kar precejšni del društev in njihovih zvez v naši državi. Vendar ste priznanje za naj e-projekt dobili za sistem Lo.Polis. Za kakšen sistem gre?
»Spletni informacijski sistem Lo.Polis, njegovi zametki so stari že devet let, smo pred tremi leti temeljito nadgradili in ga danes imenujemo kar »šolsko mesto«. Sistem vsak dan uporablja več kot 35 tisoč registriranih uporabnikov na področju vzgojno-izobraževalnih ustanov. Sistem s pridom uporabljajo zaposleni v vrtcih, osnovnih, srednjih in glasbenih šolah, do podatkov pa lahko dostopajo tudi starši in učenci. Z Lo.Polis »govorilne ure« postajajo preteklost, saj lahko starši prek sistema sporočijo izostanek svojega otroka pri pouku, pregledajo otrokove ocene, učenec pa lahko vnaša izbirne predmete in podobno. Sistem družbe Logos.si je posodobil delovanje v več kot petsto ustanovah ter približal proces učenja učencem in staršem. Govorilne ure niso izumrle, analize kažejo celo nasprotno: starši se na dogodke v šoli še hitreje odzivajo.
Gre seveda za precej varnostno zahteven sistem, saj so v njem občutljivi osebni podatki. Sistem je varovan podobno, kot so varovani sistemi v bankah. Po temeljitem pregledu smo pridobili tudi pozitivno mnenje informacijske pooblaščenke.«
Vse naštete programe vsak dan uporablja kar precej velika množica ljudi, zato je vzdrževanje sistemov verjetno zelo zahtevno in obsežno. Koliko imate zaposlenih?
»Kadrovsko smo se razvijali postopno, večina mojih sodelavcev ima visoko izobrazbo računalniške smeri. Trenutno nas je zaposlenih 12, pri čemer se jih pet ukvarja z vzdrževanjem, drugi z razvojem. Pri tem moram poudariti, da je ključ za dobro delovanje teh sistemov dovolj temeljito izobraževanje uporabnikov, čemur posvečamo veliko pozornost, ogromno časa in truda. Naše sisteme uporablja prek petdeset tisoč uporabnikov.«
Vaši načrti?
»Najprej naj povem, da nikdar nismo delali velikih načrtov, razvijali smo se organsko, z nihanji, ki jih narekuje trg. Bila so suha leta in leta z dobro 'letino' in tedaj smo nekaj tudi prihranili.
Naša trenutna orientacija je programska oprema za hrambo dokumentov v elektronski obliki. Razvili smo lastno programsko opremo za vodenje prejete in izdane pošte ter lastnih dokumentov. Smo eno prvih podjetij v Sloveniji, kateremu je Arhiv RS potrdil notranja pravila za lastno programsko opremo za zajem in hrambo dokumentarnega in arhivskega gradiva. Akreditacija je zadnji korak v tem procesu, katerega nameravamo zaključiti še v letošnjem letu.
Ali sedanji krizni časi vplivajo na vašo dejavnost?
»Kriza seveda vpliva na obseg naročil zlasti pri državi. Zato se sedaj bolj posvečamo razvoju in izdelavi nekaterih rešitev, za katere je v preteklosti zmanjkovalo časa.«
Kaj vam pomenita dobljeni priznanji?
»Prvo priznanje (naj e-podjetje) je priznanje za naše dolgoletno delo, posebno še, ker je bila prav v naši kategoriji konkurenca izredno močna. Drugo priznanje (naj e-projekt) pa je prav gotovo namenjeno predvsem našim uporabnikom, ki nam že leta zvesto stojijo ob strani. Priznanji sta nagrada za vse zaposlene v našem podjetju, ki pa se zavedajo, da sta tudi zaveza za nadaljnje delo.«