Vaja množične nesreče je v Splošni bolnišnici Jesenice odkrila predvsem prostorske težave. / Foto: Nik Bertoncelj

Glavna težava je prostor

Množična prometna nesreča, petnajst poškodovanih, od tega štirje huje. K sreči gre le za scenarij obsežne vaje, ki je v soboto na Jesenicah potekala v sodelovanju gasilcev, zdravstvenega doma in bolnišnice.

Jesenice – Kot je pojasnil vodja vaje Robert Carotta, predstojnik Urgentnega centra v Splošni bolnišnici Jesenice, je bil glavni namen vaje preverjanje usklajenosti delovanja bolnišničnih in reševalnih ekip ter drugih sodelujočih služb. V okviru vaje so oskrbeli 15 poškodovancev, analiza pa je pokazala, da je odzivnost zaposlenih dobra.

»Zaželeno je, da je ekipa v bolnišnici vsaj približno pripravljena na drugačno obliko in organizacijo dela, ki je precej podobna vojaškemu sistemu, kar v praksi pomeni, da ni premikanja na lastno pest, vse pa vodi vodja intervencije. Stroke ni treba preverjati, stroko poznamo. Preveriti pa je treba vodenje, koordinacijo in logistiko v izrednih razmerah,« je pojasnil Carotta.

Kot so dejali v bolnišnici, je glavna težava, s katero se srečujejo, prostorska stiska, saj so hodniki ozki in nepregledni, vsekakor pa vaja pokaže prednosti in slabosti ter dobro izhodišče za nadaljnjo analizo in vpeljavo izboljšav. Po obvestilu o prihodu velikega števila poškodovancev v zelo kratkem času, ki presega zmožnosti rednega dela, so se v okviru vaje v Splošni bolnišnici Jesenice tako prožile različne stopnje alarma. »Z množičnimi nesrečami se na srečo ne srečujemo pogosto, je pa delovanje zdravstvenih služb v takšnih primerih posebno, saj mora vsak sodelujoči v celotni verigi reševanja sprejemati težke in pomembne odločitve, zlasti v razmerah, ki so povsem drugačne od vsakdanjih. Organizacija dela, prerazporeditev osebja, prostorov in opreme postanejo enako pomembni elementi kot samo strokovno ukrepanje,« je še dejal Carotta.

Na vaji je sodelovalo tudi približno štirideset poklicnih in prostovoljnih jeseniških gasilcev. Kot je pojasnil poveljnik GARS Jesenice Robert Kejžar, skušajo z vajami preveriti tudi gasilske protokole za odziv na množične nesreče. »Tovrstne vaje pripravljamo ravno zato, ker se v praksi ne srečujemo velikokrat z množičnimi nesrečami in tudi v prihodnosti upam, da se bomo z njimi preizkušali le na vajah.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 13. november 2019 / 20:01

Naša prihodnost

Človek želi vedeti, kaj ga čaka v prihodnosti. Ali pa tudi ne ... Če pogledamo nazaj svojo zgodbo, običajno rečemo: »Še dobro, da nisem vedel, kaj me čaka.« Zato včasih z milim pogledom opazujemo m...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Anketa: Najprej bodo poskrbeli za ogrevanje

Pred dnevi so prizadetim v poplavah v Železnikih začeli nakazovati denarno pomoč. Sogovornike, ki so utrpeli škodo, smo povprašali, za kaj jo bodo porabili.

Zanimivosti / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Dan odprtih vrat

Kot že veste, smo se prejšnji mesec v jubilejnem, 60. letu izhajanja preselili v nove prostore na Bleiweisovo cesto 4 v Kranju. V stavbi s kupolasto streho, ki stoji nasproti glavne avtobusne pos...

Prosti čas / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Hallam Foe

Čudaški najstnik se po smrti matere posveti opazovanju ljudi.

Kranj / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Praznovali smo v novih prostorih

Slovesnost ob šestdesetletnici rednega izhajanja Gorenjskega glasa smo združili s selitvijo v nove, sodobne prostore sredi Kranja.

Nasveti / ponedeljek, 1. oktober 2007 / 07:00

Zdravje iz jabolk

Čeprav se zdi, da o jabolku (Malus domestica) vsi že vse vemo, ni tako. Dejansko imajo namreč še večje pozitivne lastnosti na naše dobro počutje in zdravje, kot se zavedamo.