Zelo skromna letina sadja
V sadovnjaku Resje pri Podvinu je bila letos zaradi pozebe in toče zelo skromna letina. Pridelali so od osemdeset do devetdeset ton sadja, kar predstavlja le desetino povprečne letine.
Toča je letos povzročila zadrugi škodo tudi na poljščinah in na stavbah. Pridelek koruze, pšenice in ječmena je bil zaradi junijske toče manjši za 40 odstotkov, toča pa jim je uničila tudi streho na skladišču v sadovnjaku Resje in na upravni stavbi
v Lescah.
Lesce – Letos je bilo za sadjarstvo na Gorenjskem slabo leto, pridelek sadja je bil skromen tako v ljubiteljskih kot intenzivnih sadovnjakih. V največjem gorenjskem sadovnjaku, to je v nasadu Resje, ki ga upravlja in z njim gospodari Kmetijsko-gozdarska zadruga (KGZ) Sava Lesce, v normalnih letih pridelajo od 800 do 900 ton sadja, letos so ga le od 80 do 90 ton oziroma le desetino povprečne letine. Kot je dejala direktorica zadruge Mojca Papler, je letošnji pridelek najslabši v zadnjih petnajstih letih. Najprej je celotni nasad spomladi prizadela pozeba, nato je poleti še trikrat klestila toča, ki je prizanesla le štirim hektarjem nasada (od skupno 26 hektarjev), ki so zaščiteni z mrežami proti toči. »V zadnjih desetih letih je bila v sadovnjaku le enkrat normalna letina, v vseh preostalih letih so na pridelek vplivale ujme – enkrat pozeba, drugič toča ali celo oboje v istem letu. To pomeni za zadrugo tudi velik izpad prihodka,« je dejala direktorica.
V tem tednu bodo v Resju končali obiranje še zadnjih bolj poznih sort jabolk. Tudi letos so si pomagali z zunanjimi obiralci, vendar so jih zaradi skromnega pridelka potrebovali manj. Zadovoljni so, da jih še vedno lahko dobijo v domačem, lokalnem območju, za razliko od nekaterih drugih sadovnjakov, kjer si morajo pomagati s tujci.
Ker je tudi v ljubiteljskih sadovnjakih letos dokaj skromna letina sadja, s prodajo ne bo težav. Sadje prodajajo v sadovnjaku in v zadružni trgovini v Lescah, ob tem pa si zelo prizadevajo, da bi ga zagotavljali tudi vrtcem in šolam na lokalnem območju.
V zadrugi se zavedajo, da bodo v prihodnje pridelavo sadja morali prilagoditi vse pogostejšim ujmam. S sistemi za oroševanje sadja je možno zmanjšati tveganje ob pozebi, vendar so to zelo drage investicije. V zadrugi se za zdaj prednostno usmerjajo v zaščito nasadov s protitočnimi mrežami. Prihodnje leto bodo obnovili dva hektarja nasada in ga zasadili s trenutno tržno najbolj zanimivo sorto jablan gala, hkrati pa bodo ta del nasada tudi zaščitili z mrežami proti toči.