Sobivanje s plazovi
V vasi sta dve skrajnosti: nekateri vaščani so povsem prestrašeni in ne morejo niti spati, nekateri pa menijo, da je skrb čisto pretirana, saj so plazovi nad vasjo že desetletja, celo stoletja in tam bodo tudi ostali ...
Tako mi je odgovoril eden od domačinov Koroške Bele na vprašanje, kako živijo po avgustovski sprožitvi alarma in nekajdnevni preventivni evakuaciji dobršnega dela vasi zaradi premika plaznine v plazu Urbas. A v marsikoga se je zalezel strah; po govoricah naj bi nekateri celo razmišljali, da bi se preselili drugam, nekaj stanovanj naj bi se v zadnjem obdobju že pojavilo na trgu …
Tudi zato, da bi krajane obvestili o trenutnem stanju, je Občina Jesenice pred dnevi pripravila srečanje, na katerem so jim strokovnjaki predstavili vse aktualne informacije o plazovih in o ukrepih za zagotovitev večje varnosti. Povsem polna avla osnovne šole je dokaz, da krajane zanima, kaj se dogaja na plaziščih nad vasjo in kaj bodo odgovorni naredili, da bo vas bolj varna. Po posvetu bi lahko rekli, da so slišali nekaj dobrih in nekaj slabih novic. Slaba novica je zagotovo ta, da je nad vasjo več kot milijon kubičnih metrov materiala v več plazovih. Ves ta material lahko ostane nad vasjo še stoletja, a tega nihče ne more z gotovostjo reči. Leta 1789 se je namreč plaz že sprožil; ko je tiste novembrske noči pridrvel s karavanških pobočij, je s seboj odnesel štirideset hiš in njihovih prebivalcev.
A obstajajo tudi dobre novice. Kot je poudarila ena največjih poznavalk plazov nad Koroško Belo dr. Tina Peternel, so plazovi v zaledju Koroške Bele eni najbolj raziskanih v državi. Raziskovalci Geološkega zavoda Slovenije so jih začeli proučevati že pred leti, na njih opravljati najrazličnejše meritve, zdaj so opremljeni tudi s poteznimi zankami in kamerami, vzpostavljen je alarmni sistem, urejene in očiščene so zaplavne pregrade. Pripravljeni so tudi nekateri dodatni ukrepi, med njimi izgradnja nove, velike zaplavne pregrade, sidranje grebena, drenaža površinske vode ... Po zagotovilih države naj bi bil denar, po ocenah 6,7 milijona evrov, zagotovljen, glavnina ukrepov naj bi bila izvedena že prihodnje leto, preostali pa najkasneje v letu 2025. Kot je dejal jeseniški župan Peter Bohinec, so bili avgustovski dogodki velika vaja za vse, nekatere pomanjkljivosti, zlasti glede evakuacijskih poti, pa so že odpravili oziroma jih še bodo. Skratka, po zaslugi vseh ukrepov, že izvedenih in načrtovanih, se bodo vaščani lahko počutili bolj varne. A dejstvo je, da bodo s plazovi nad vasjo morali sobivati. In ves čas imeti nekje v podzavesti navodilo poveljnika občinskega štaba Civilne zaščite: Če se oglasi alarm, se takoj evakuirajte na varno mesto.