Prijateljstvo med narodi
Na letošnjem kongresu Mednarodne federacije vojakov gorskih enot, ki je minuli teden potekal v francoskem Grenoblu, sta priznanje prejela tudi dva člana Združenja vojaških gornikov Slovenije.
Grenoble – Združenje vojaških gornikov Slovenije (ZVGS) danes povezuje 350 aktivnih članov, ki so ali pa še vedno kot vojaki služijo v gorskih enotah. Večina med njimi prihaja z Gorenjskega, nekaj tudi iz Koroške in Posočja, vsi pa so poleg negovanja vojaške gorniške tradicije zavezani tudi vrednotam miru, spoštovanju človekovih pravic in ohranjanju gorske narave. Združenje, ki ima sedež v vojašnici Boštjana Kekca na Bohinjski Beli, je s svojimi aktivnostmi dejavno doma in v okviru Mednarodne federacije vojakov gorskih enot (International Federation of Mountain Soldiers – IFMS), v katero so poleg Slovenije vključene še Avstrija, Bolgarija, Črna gora, Francija, Italija, Nemčija, Poljska, Španija, Švica in Združene države Amerike.
Federacija vsako leto pripravi dva glavna dogodka – letni kongres in Dneve IFMS, oba je v preteklosti gostila tudi Slovenija. Letošnjega kongresa v francoskem Grenoblu, kjer so podelili priznanja zaslužnim članom, so se udeležili štirje člani ZVGS, in sicer vodja delegacije Anton Vavroš iz Ribčevega Laza v Bohinju ter člani Jože Pogačar iz Bistrice pri Tržiču, Peter Zavrl z Jame pri Mavčičah in praporščak Tomaž Pirjevec iz Tržiča.
S priznanji sta bila tokrat nagrajena tudi dva Slovenca. Prejel ga je stalni praporščak ZVGS, ki je hkrati zgleden gospodar društva, Tomaž Pirjevec. Drugi prejemnik priznanja je bil Peter Zavrl, ki se z delegacijo ZVGS že več kot 20 let udeležuje spominske slovesnosti v dolini Zajzera blizu Trbiža, kjer se kot enakovredni vojaški gorniki srečujejo italijanski alpinci, avstrijski gorski lovci in slovenski vojaški gorniki. »Vojaški gorniki Srednje Evrope se zavedamo, da sta mir in prijateljstvo med narodi največje bogastvo. V naših krajih so namreč vojaške vihre vzele ogromno nedolžnih vojaških in civilnih žrtev ter napravile nepopravljivo škodo civilnemu prebivalstvu,« je ob vrnitvi v Slovenijo poudaril Peter Zavrl.