S kampom zraslo tudi društvo
Turistično društvo Dragočajna - Moše je praznovalo petdeset let delovanja. Odločitev za samostojno pot je bila predvsem odziv na potrebe kampa, ki se je takrat imenoval še Zarica.
Smlednik – Petdeset let delovanja so s svečano akademijo počastili na dan jubileja, 6. oktobra. Zbrali so se v Kulturnem domu v Smledniku, pri »sosedih«, kjer so turizem razvijali že pred odločitvijo za samostojno pot.
Sledili razvoju turizma
Kot je bilo predstavljeno, so vaščani Dragočajne in Moš v zgodnjih 60. letih prejšnjega stoletja izkazovali željo za razvoj turizma in pripravljenost sodelovati pri tem. Vključevali so se v TD Smlednik, bili so nosilci zamisli o ustanovitvi kampa v Dragočajni in kasneje aktivni izvajalci priprave prostora in osnovnih pogojev za začetek njegovega obratovanja. Kamp se je sprva imenoval Zarica. V okviru TD Smlednik je bil ustanovljen pododbor, ki je skrbel za razvoj kampa. Leta 1973 pa so vaščani vasi Dragočajna in Moše na spomladanskem zboru izrazili željo, da se ustanovi samostojno turistično društvo. Razlog za omenjeno pobudo je bil pospešen razvoj turizma v vasi Dragočajna. Pododbor TD Smlednik ni bil več kos zahtevnim nalogam, ki so pogojevale delovanje in obstoj kampa, zato je iniciativni odbor pripravil delovni program in obseg dejavnosti društva ter sklical ustanovni občni zbor za 6. oktober 1973.
Ustanovili tudi mladinsko sekcijo
Prvih dvajset let je bila največja skrb namenjena upravljanju in posodabljanju kampa in posledično tudi infrastrukturi obeh krajev, zadnjih trideset let pa so usmerjeni v turistično vzgojo, urejanje okolja in organizacijo prireditev. Po prestrukturiranju društva in društvene lastnine je upravljanje kampa prevzela novoustanovljena turistična zadruga. Danes društvo združuje okrog 150 članov, vodi pa ga predsednik Jure Žitnik. »V ponos mi je, da lahko predsedujem društvu s petdesetletno zgodovino – in to sploh ni težko, ker imam ob sebi odlično ekipo, s katero je marsikaj mogoče. V devetih letih mojega predsedovanja so bili vzponi in padci, kar je povsem normalno. Menim, da smo dosegli veliko, da smo se med seboj povezali, tudi z mlajšimi člani, kar smo potrdili z ustanovitvijo mladinske sekcije. Skupaj ustvarjamo dobre dogodke, prepoznavni smo tudi zunaj občine, sodelujemo z okoliškimi organizacijami, pomagamo drug drugemu in skupaj skušamo ustvarjati naš kraj prijetnejši za bivanje. Vse naše akcije so usmerjene k zagotovitvi boljšega življenja, boljšega vsakdana,« je med drugim povedal v svojem govoru.
Da jedi prednikov ne gredo v pozabo
Slovesnosti, ki jo je popestril kulturni program, sta se med drugimi udeležila tudi Boris Pirc, član upravnega odbora Turistične zveze Slovenije in koordinator regije Osrednja Slovenija, ter župan Medvod Nejc Smole. Po koncu uradnega dela, ki se je zaključil s podelitvijo zahval organizacijam in društvom v kraju in širše, je sledilo še druženje, nato pa so člane društva čakale zadnje priprave na njihovo največjo prireditev: Slovenski dan v Dragočajni, ki je v nedeljo znova privabil množico obiskovalcev. »To je že 16. prireditev, ki združuje tako mlade kot starejše člane našega društva, tako ženske kot moške. Pripravljenih je več kot štirideset različnih jedi, od slanega do sladkega, jedi na žlico ... Vse jedi damo obiskovalcem v pokušino. Skrbimo za to, da jedi, ki so jih pripravljali naši predniki, ne gredo v pozabo, da ljudje vidijo, kaj vse so včasih jedli. Sodelujejo tudi druga društva in organizacije, vsaka se predstavi na svoj način,« je pojasnil Žitnik.