Oktober je kranjski likovni mesec
Na 14 razstaviščih v ožjem jedru mesta Kranj so od četrtka naprej na ogled številna umetniška dela 110 ustvarjalcev iz 17 držav, ki se predstavljajo na letošnjem, 12. Mednarodnem festivalu likovnih umetnosti Kranj – ZDSLU. Na uvodni slovesnosti so že tradicionalno podelili festivalske nagrade, letošnjo veliko nagrado je prejel hrvaški umetnik Duje Medić, odkupno nagrado Gorenjskega muzeja pa član Likovnega društva Kranj Goran Medjugorac.
Kranj – Oktober je tu in z njim zdaj vsakoletna tradicija, Mednarodni festival likovnih umetnosti, ki ga pod okriljem Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU) letos že dvanajstič organizirajo v Likovnem društvu Kranj. Tudi tokrat v sodelovanju z Zavodom za turizem in kulturo Kranj ter pomembnimi deležniki v kulturi, kot sta Gorenjski muzej in Layerjeva hiša ter z razstavnima prostoroma sodelujočima Zavodom za varstvo kulturne dediščine in Caffe Galerijo Pungert.
Še pred slovesnim odprtjem v četrtek pozno popoldan se je festival začel tega dne v dopoldanskih urah s performansom člana domačega likovnega društva, odličnega risarja Mitje Bokuna, ki je v živo risal ob vodnjaku na Glavnem trgu. »Delo je razdeljeno na štiri slike, za motiv sem si kot kranjski lokalpatriot izbral krajinske in arhitekturne motive krajev, ki so zaznamovali moje življenje, od Kranja do Gorij in Britofa pri Kranju, kjer zdaj živim. Prek risbe pa sem v velikih črkah nekoliko zakrito dodal svoj vzdevek Junc, ki sem ga dobil v Gorjah – glede na moj višek energije so me namreč imeli za urbanega junca,« je povedal Mitja Bokun, ki je risal v tehniki svinčnik in akvarel na panel. In dodal, da je slikanje zanimivo, saj se ob njem ustavljajo ljudje in ga sprašujejo, kaj riše. Imel pa je tudi srečo z vremenom. Tokrat je ustvaril zadnje delo tokratnega festivala, ki je na ogled na koncu hodnika Mestne hiše. V času njegovega risanja si je mednarodna strokovna žirija po festivalskih razstaviščih ogledala predstavljena dela in med njimi izbrala letošnje nagrajence.
Velika in odkupna nagrada
Ob bogati beri razstavljenih umetniških del kar 110 avtoric in avtorjev iz 17 držav je imela žirija v sestavi Sebastijan Vojvoda (predsednik) in Sanda Bajzek Stanaćev (oba iz Hrvaške), Petra Vencelj, Olga Butinar Čeh in Klavdij Tutta zahtevno delo. Podelila je 13 festivalskih nagrad. Veliko nagrado festivala in s tem prihodnje leto samostojno razstavo v galeriji Likovnega društva Kranj in prostorih Gorenjskega muzeja je za vrhunsko risarsko izvedbo in obravnavo slikovnega polja prejel hrvaški umetnik Duje Medić. Nagrajeni deli sta na ogled v društveni Mali galeriji, kjer se sicer predstavljajo Hrvaški umetniki.
Odkupno nagrado Gorenjskega muzeja, namenjeno umetniku, članu LD Kranj, je za tihožitni memento mori prejel Goran Medjugorac. »Po nekaj letih, odkar sem se pridružil kranjskemu društvu, lahko rečem, da sem tega zelo vesel. Likovno društvo Kranj je zagotovo eno najbolj kvalitetnih v Sloveniji. Pogumno ohranja tradicijo klasične likovne umetnosti, kar vidimo tudi na tem festivalu, kjer so na ogled dela izjemno kvalitetnih avtorjev. Člane odlikujejo tudi številne razstave in druge aktivnosti v Sloveniji in na tujem,« je povedal nagrajenec, ki se tokrat v galeriji v Stolpu Škrlovec predstavlja s tremi deli iz cikla Absit omen. Sicer gre za 12 risb mrtvih ptičev s tušem na paus papir večjega formata, ki jih je Medjugorac prvič predstavil pred leti. »Po ljudskem izročilu najdba mrtvega ptiča ali pa sanje o njem pomenijo slabo znamenje. A ni nujno, mrtvi ptič lahko predstavlja tudi konec nečesa starega in rojstvo novega, kar je lahko dobro ali pa tudi ne.«
Izjema ukrajinska postavitev
Žirija je za kvaliteten in pretresljiv koncept predstavitve ukrajinskih umetnikov pod kuratorstvom Bagrata Arazyana nagradila ukrajinski projekt Ljubezen / Vojna / Ljubezen. »Ko sem določil temo, sem k sodelovanju povabil številne avtorice in avtorje s področja Ukrajine, s katerimi sem že dlje časa povezan tako osebno kot na družbenih omrežjih,« je povedal Bagrat Arazyan, slikar armenskega rodu, ki se je pred leti prav tako pridružil kranjskemu društvu. Povedal je, da je večina izmed avtorjev, ki so se odzvali s svojimi deli, razseljenih in živijo v Litvi, na Švedskem, v Španiji in se v domovino najbrž nikoli več ne bodo vrnili. »Ta postavitev je na neki način eksperiment, saj zajema tako klasična risarska dela kot grafike in instalacije. Sem pa toliko bolj vesel, ker nam je postavitev odlično uspela.« Ukrajinski umetniki se predstavljajo v galeriji Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Eno izmed priznanj je šlo tudi umetnici Ave Libertatemaveamor, in sicer za originalnost emocionalno konceptualne interpretacije risbe in originalno risarsko artikulacijo.
Za vrhunski prenos risbe v animirani film je priznanje prejel Samuel Patthey iz Nemčije, za optično/kinetično artikulacijo pojma risbe Blažka Križan, za vrhunsko minuciozno risbo v tehniki jedkanice in akvatinte Takayuki Nagai (Japonska), za didaktičen prikaz risarskih tehnik Petar Koši (Hrvaška), za risarsko in grafično nadgradnjo fotografskega motiva Paola Telesca (Italija), za originalno integracijo risbe v uporabni predmet Anamari Hrup, za izvirne intimne dnevniške zapise v risbi pa Miha Perne.
Priznanji sta prejela še Kranjčanka Alenka Kham Pičman za poetični prikaz arhitekture skozi risbo, ki jo spremlja skozi njen celotni opus, in Safet Zec za vrhunsko risbo na področju poetičnega realizma.
Dela nagrajenih umetnic in umetnikov so na ogled v različnih razstaviščih po mestu, tako kot tudi kvaliteten izbor preostalih del na letošnjo glavno temo risbe kot intimnega zapisa in temelja likovnega ustvarjanja. Skozi ves oktober bodo potekala tudi javna vodstva po razstaviščih, pripravili pa so tudi nekaj ustvarjalnih delavnic.