Spoznavali prelepo Gorenjsko
Na srečanju Unescu pridruženih šol na Biotehniškem centru Naklo (BCN) so v sredo zaznamovali 70-letnico Unesca in 30-letnico mreže Unescu pridruženih šol v Sloveniji.
Naklo – Srečanje so pripravili pod naslovom Prelepa Gorenjska, na uvodni prireditvi, ki so jo tokrat gostili na BCN, pa so se spomnili letošnjih jubilejev. Kot so poudarili, so v preteklih tridesetih letih kulturo miru, nenasilja in sodelovanja razširili na 133 izobraževalnih ustanov. Slovenija je del mreže Unescu pridruženih šol od leta 1993. »Bistvo Unescovega delovanja je, da se učimo, zato da bi vedeli, da bi znali delati, živeti skupaj ... Učimo se, da smo,« je poudarila ravnateljica srednje šole BCN Andreja Ahčin, ki se ji zdi pomembno, da mladim v šolskih prostorih omogočajo, da ustvarjajo tudi na drugačen način, da se lahko družijo in stkejo življenjske vezi.
Direktor urada za Unesco in generalni sekretar slovenske nacionalne komisije za Unesco Gašper Hrastelj je pojasnil, da je glavni moto organizacije Unesco ugotovitev, da vojne nastajajo v mislih ljudi, zato se mora tudi gradnja miru začeti v glavah vseh ljudi na svetu. »Zato je pomembno sodelovanje, od otroštva do odraslosti. In zato sem ponosen na našo mrežo Unescu pridruženih šol v Sloveniji.« Kot so ugotavljali ob lanski tridesetletnici slovenske komisije za Unesco, ko so izvedli anketo med učenci in dijaki, jih je zelo malo poznalo odgovor, kaj je Unesco – organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo. »Več kot devetdeset odstotkov jih ni znalo povedati, s čim se ta organizacija ukvarja, zato nas čaka še ogromno dela, da organizacijo približamo ljudem.« K širjenju znanja o omenjeni organizaciji ta čas prispeva tudi 133 vzgojno-izobraževalnih zavodov v mreži Unescu pridruženih šol v Sloveniji, od tega jih je po besedah nacionalnega koordinatorja Unesco šol Jožeta Bogataja tri četrtine osnovnih šol, ostalo so srednje šole. Poleg že omenjenih obletnic, povezanih z Unescom, je spomnil še na letošnjo dvajsetletnico konvencije o varovanju nesnovne dediščine. »V tem tednu pa potekajo tudi 33. dnevi evropske kulturne dediščine, v okviru katerih želimo spodbuditi zavest o pomenu kakršnekoli dediščine v lokalnih okoljih.« Župana Občine Naklo Ivana Megliča veseli, da se tudi dijaki BCN vključujejo v projekte na področju ohranjanja kulturne dediščine v njihovem kraju. Ob tem je omenil dupljansko graščino, v kateri dijaki pripravljajo dobro obiskane razstave, na katerih predstavijo svoje delo.
V nadaljevanju so zbranim predstavili še projekt Green Button Journey (Potovanje zelenega gumba), ki uporabnike seznanja z okoljskimi problemi in jih spodbuja, da z reševanjem »zelenih nalog« tudi sami prispevajo k zmanjšanju svojega vpliva na okolje. Ta čas je v aplikaciji zbranih 71 zelenih nalog, skupaj z učenci in dijaki pa se trudijo ustvarjati še nove zelene naloge, da bi skupaj zmanjšali škodljive vplive na okolje. Po zaključeni prireditvi so se udeleženci srečanja podali še na raziskovanje Gorenjske.