Zadržanost in previdnost prevladujoča odziva
V sredo, 6. maja, so odkrili samo eno novo okužbo s koronavirusom. Po statističnih regijah je največ okuženih v Osrednjeslovenski regiji, Gorenjska je v zlati sredini. Za covidom-19 je do zdaj umrlo 99 oseb. Na začetku prihodnjega tedna bo spet lahko stekel javni potniški promet. Zadržanost in previdnost sta prevladujoča odziva na nedavno odprtje nekaterih lokalov in umik prepovedi opravljanja nekaterih storitev, kaže Valiconova javnomnenjska raziskava.
Ljubljana, Kranj – Po zadnjih podatkih od začetka epidemije do vključno srede, 6. maja, je v Sloveniji potrjenih 1449 okužb z novim koronavirusom, od tega jih je po podatkih sledilnika covid-19 bolezen prebolelo 1169. V sredo so med 1955 testiranimi odkrili samo eno novo okužbo.
Število potrjenih primerov do vključno 5. maja po statističnih regijah pa kaže, da je največ obolelih v Osrednjeslovesnki regiji (412), sledijo Savinjska (303), Pomurska (188), Jugovzhodna Slovenija (150), Podravska (124), Gorenjska (84), Koroška (51), Zasavska (34), Primorsko-notranjska (31), Obalno-kraška (24), Goriška (22), Posavska (13) in tujina (12). Zanimivo, da je najmanj okuženih pri nas na meji z Italijo in v statistični Posavski in Zasavski regiji. Čemu to pripisuje, je za Gorenjski glas svoj razmislek dal direktor Klinike Golnik doc. dr. Aleš Rozman: »Slovenci, ki živijo blizu meje z Italijo, spremljajo tudi italijanske medije, in ko so zaznali, kako resna je situacija pri sosedih, so se tudi sami odzvali na to. Mogoče pa so imeli na teh območjih samo srečo in so imeli manj vnosa prvih primerov koronavirusa.«
Od začetka epidemije do vključno srede, 6. maja, je v Sloveniji za covidom-19 umrlo 99 oseb. Na širšem Gorenjskem sta (po občinah bivanja) dva umrla v Domžalah, po eden v Kranju, Žirovnici, Naklem in na Jesenicah. Največ v Sloveniji, 36, pa v občini Šmarje pri Jelšah, kjer je bil izbruh covida-19 v tamkajšnjem domu starejših.
Javni potniški promet pod strogimi pogoji
S ponedeljkom, 11. majem, bo stekel javni potniški promet, je povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. Izvajalci javnega potniškega prometa morajo upoštevati priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) za varovanje voznika, voznega osebja in potnikov na vlakih in avtobusih. Potniki bodo vstopali skozi zadnja vrata, priporočljiva razdalja med njimi je vsaj 1,5 metra. Pred vstopom na avtobus in vlak je obvezno razkuževanje rok, obvezna je uporaba zaščitne maske. Vozilo bo treba po izstopu vseh potnikov prezračiti, pred začetkom naslednje vožnje pa razkužiti. Na avtobusu ne poteka prodaja vozovnic, dokler niso nameščene fizične pregrade, na železniških postajah nakup vozovnic poteka na avtomatih. Ministrstvo za infrastrukturo je objavilo telefonsko številko 01/478 85 12, kjer so na voljo za vprašanja in dileme, ki se tičejo javnega potniškega prometa.
Odobravajo odpiranje lokalov, a ostajajo previdni
Zadržanost in previdnost sta prevladujoča odziva na nedavno odprtje nekaterih lokalov in umik prepovedi opravljanja nekaterih storitev, kaže Valiconova javnomnenjska raziskava, ki so jo na vzorcu 502 anketiranih polnoletnih oseb opravili med 5. in 7. majem. Z raziskavo #Novanormalnost skladno s postopno normalizacijo razmer v državi prehajajo na tedensko merjenje namesto dnevnega. Prvič, odkar na Valiconu spremljajo odziv prebivalcev ob pojavu novega koronavirusa, je splošna zaskrbljenost padla pod šestdeset odstotkov in znaša zdaj 57 odstotkov. Trend kaže na hitrejše padanje kot v preteklih tednih, kar je verjetno odraz dogodkov zadnjega tedna, od bolj občutnega sproščanja ukrepov do objave rezultatov o okuženosti in prekuženosti z novim koronavirusom v Sloveniji. Ocena ukrepov za zajezitev širjenja virusa se je sicer zopet zaostrila; da so ukrepi prestrogi, ocenjuje 39 odstotkov vprašanih, potem ko je zadnji konec tedna ta delež že padel na trideset odstotkov.
Velika večina anketirancev v tokratni meritvi, skoraj devetdeset odstotkov vseh vprašanih, odobrava odpiranje lokalov in odpravo prepovedi opravljanja storitev, toda k uporabi pristopajo precej zadržano. Dobra tretjina vprašanih je po rahljanju omejitev razpoložena pozitivno, dobri dve petini sta zadržani ali previdni, medtem ko je dobra desetina do tega ravnodušna, desetina pa negativno razpoložena.