Dostopen alkohol
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so v juliju izvedli pregled prodaje alkoholnih pijač po spletu in ugotovili, da na ta način lahko do alkohola brez večjih težav pristopajo tudi mladoletne osebe.
Pregled, ki so ga izvedli pri desetih spletnih trgovcih, je pokazal, da lahko mladi na spletu brez težav kupijo alkoholne pijače. »Res je, da večina spletnih strani opozarja na starostno omejitev in poudarja nevarnosti rabe alkohola, vendar lahko mladi ta varovala in opozorila preprosto zaobidejo,« so opozorili pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) in dodali, da čeprav zakon o omejevanju porabe alkohola določa, da sme prodajalec oziroma ponudnik od vsake osebe, za katero domneva, da ni polnoletna, zahtevati, da predhodno izkaže svojo starost z javno listino, tega nihče od desetih trgovcev ali pogodbenih dostavljavcev ni zahteval od 19-letne osebe, ki je alkoholno pijačo prevzela na domu.
Kot ugotavlja Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija, ki že približno deset let izvaja raziskavo o dostopnosti alkoholnih in tobačnih izdelkov mladoletnim osebam Skriti nakupi, jim je alkohol dostopen tudi v fizičnih trgovinah. V različnih oblikah prodajaln so po besedah Mance Kozlovič alkoholno pijačo prodali več kot vsaki drugi mladoletni osebi, in sicer 54 odstotkom. A v vseh desetih letih je vendarle opazen napredek, je dodala. »Če je bilo na začetku od desetih nakupov zaznanih devet kršitev (90 odstotkov), se je do danes odstotek kršitev zmanjšal na 54 odstotkov.« Alkohol, so še poudarili na ZPS, je mladim v Sloveniji preprosto dostopen ne le na fizičnih prodajnih mestih in spletu, temveč tudi doma. »Zato je pomembno izpostavljati na dokazih podprto dejstvo, da odnos staršev in drugih odraslih do pitja alkohola pomembno vpliva na mlade in na njihovo pitje. V Sloveniji vlada t. i. mokra kultura, v kateri je pitje alkohola postalo samoumeven del našega vsakdana. Po porabi čistega alkohola na prebivalca spadamo v sam svetovni vrh, to velja tudi za mlade.« Pri ZPS še dodajajo, da je najstnikom težko preprečiti eksperimentiranje z alkoholom, vendar lahko starši in skrbniki s svojim zgledom naredijo veliko. »Dodatno je treba stremeti k okolju, kjer alkohol ni preprosto dostopen in ozaveščati o problematiki pitja alkoholnih pijač.«
Ključno je, je opozorila Jasmina Bevc Bahar iz ZPS, da spletni prodajalci alkohola prevetrijo svoje postopke, izboljšajo pretok informacij in ustrezno izobrazijo svoje zaposlene, tudi dostavljavce, ter uvedejo dosledno preverjanje starosti ob dostavi nakupa, ki vsebuje alkoholno pijačo, če je na drugi strani mlajša oseba.