Kolaži in barvite krajine
Akademska slikarja Nikolaj Vogel iz Ljubljane in Marko Lukan iz Kranja sta med redkimi osebami z izgubo sluha, ki so uspešno zaključile študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Ob mednarodnem dnevu gluhih se s svojimi deli predstavljata v Galeriji Mestne občine Kranj.
Ob letošnjem Mednarodnem dnevu gluhih, največjem prazniku gluhe in naglušne skupnosti, so v sredo, 19. septembra, v Galeriji Mestne občine Kranj odprli razstavo akademskih slikarjev mag. Nikolaja Vogla in Marka Lukana s skupnim naslovom Drobci delcev. Slikarja srednje generacije od rojstva ne slišita in za sporazumevanje uporabljata slovenski znakovni jezik, ki je njun materni jezik. Oba sta uspešno zaključila študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.
Kot je ob odprtju razstave v uvodu poudaril Boris Horvat, predsednik Medobčinskega društva gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj, v Sloveniji živi okrog 1500 gluhih oseb in več kot 200.000 oseb z različno stopnjo izgube sluha. »Izguba sluha je ena najtežjih invalidnosti, saj pomeni slabšo dostopnost do informacij, socialno izključenost, med izobraževanjem pa se srečujejo s številnimi, največkrat komunikacijskimi ovirami,« je dejal Horvat in dodal, da sta prav oba slikarja lep primer, da z veliko željo, voljo, vztrajnostjo in ob pomoči družine tudi gluhi lahko pridobijo visoko izobrazbo.
Slike na stenah in »štefelajih«
Izbor slik je skupaj z umetnikoma pripravila umetnostna zgodovinarska Petra Vencelj, ki je na odprtju predstavila njuno delo in poudarila, da gre za dva imenitna slikarja, ki ste se pred nedavnim skupaj že predstavila na Bledu, tokrat pa je izbor njunih del na ogled še kranjskemu občinstvu. Vsak od njiju se predstavlja z okrog petnajstimi deli, ki so na ogled tako na stenah kot na slikarskih stojalih.
Nikolaj Vogel, ki živi in ustvarja v Ljubljani, kjer je tudi predsednik Mestnega društva gluhih Ljubljana, slika predvsem v tehnikah olje in akril na platno. Raziskuje, kako se pojavijo dimenzije časa v slikah kot vsebina, motiv in ideja, da bo na platnu prikazal gibanje. »Stalnice v njegovem slikarstvu so iluzijske pokrajine, ki gledalčevo oko popeljejo na potovanje skozi barvno, svetlobno kompozicijsko skrbno modulirane fragmente, slikarsko izražanje vsebine nastaja v sliki istočasno z duhovno – čustveno vsebino, ki se izraža skozi izbor barve,« ob njegovih delih pove Petra Vencelj.
Likovno ustvarjanje Kranjčana Marka Lukana je zelo pestro, saj obsega od skic s svinčnikom do zahtevnejših likovnih del. Njegov umetniški nagovor zajema različne likovne zvrsti – od hiperrealizma, kubizma, karikatur, pop arta do abstrakcije v različnih slikarskih tehnikah, kot so skica, risba in kolaž. Prav slednji je tisti, ki ga tokrat predstavlja v največjem številu del. »Lukan se v kreiranju kolažev poslužuje percepcijskih zakonov gestaltistične psihologije, ki po zakonu zaprtih oblik tvorijo holistične like v našem zaznavanju,« še dodaja Petra Vencelj.
Razstavo je odprl župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, v kulturnem programu pa sta nastopili citrarka Lua Petrich, sicer vnukinja znanega gluhega slikarja Franca Petriča, in Mirsada Ibračič, ki je recitirala Pesem gluhega v slovenskem znakovnem jeziku. Razstava bo na ogled do konca meseca.