Kranjska dolga miza (2)
Prisotne je navdušil pozdrav iz kuhinje, ki je pripovedoval zgodbo jeseni – uvodne takte v kulinarični večer so zaupali Alešu Kristanu s Kmetije odprtih vrat Pr' Končovc. Tako so bile v barvah jeseni postrežene izbrane hišne paštete, domača šunka in ostali izbrani lokalni okusi. Navdih za hladno jed, pripravljeno iz lokalnih sestavin, je v bližnjevzhodni kulinariki poiskal kuharski šef Jorg Zupan. Postregel je jagnječji tatar po libanonsko z mešanico začimb, t. i. baharatom, in stepenim kajmakom. Pod toplo predjed se je podpisal Igor Jagodic, »glavna kuhalnica« ljubljanskega Strelca. Ravno v teh dneh bomo izvedeli, ali bo Igor Jagodic ponovno med prejemniki Michelinove zvezdice, tokrat za leto 2023. Na krožniku je kraljeval skutni cmok, lepo so ga dopolnili gobova krema, gobov žele, vložene gobe, zelišča, omaka iz piva in pinjenca. Glavna jed pa je bila delo Uroša Gorjanca iz Gostilne Krištof, ki je bila v preteklosti prejemnica Michelinove t. i. zelene zvezdice. Gorjanc pravzaprav ne skriva, da mu je ta celo ljubša kot pa rdeča. Kako bo letos, do znano kmalu. On je pripravil file kunca v hrustljavih drobtinah z gorenjsko slanino, gorčičnim »vinaigrette« z jabolki, bučnim pirejem, jabolčno terino z bučo, jabolčno masleno omako. Za sladico je na mizo prispel krožnik Tomaža Polenca, ki z ženo Barbaro vodi Kavarno in restavracijo Brioni v Kranju. Poimenoval ga je Poletna višnja. Gostje so dobili monoporcijsko tortico s kislo smetano, družbo pa so ji na krožniku delale flambirane višnje v lokalnem žganju in višnjev sorbet. Veganska različica menija pa je pri pozdravu iz kuhinje ponujala jesensko poezijo gorenjske zelenjave, sledil je zelenjavni »tatarc«, potem je prišla na mizo polenta v družbi gob, zelišč in piva, za glavno jed je bil veganski »mesni« krožnik iz grahovih vlaknin s takosom iz ohrovta, bučnim pirejem in vegansko dvojno močno omako, sladica pa je pač Poletna višnja, a v veganski preobleki.
Za glasbo v ozadju večerje je skrbela akustična zasedba Artistik, prisotnim pa so se med samo večerjo predstavili tudi izbrani kmetovalci iz Kranja in okolice, ki so na domačijah pridelali oziroma predelali sestavine za postrežene jedi. Nekaj besed o svojem delu in pomenu lokalne preskrbe so tako povedali Dragica Štirn (Kmetija Štirn), Ana Krč (Kmetija Krč), Primož Krišelj (Ekološka kmetija Pri Šuštarju), Jure Žerovnik (Kmetija pr' Krakovc) in Teja Podjed (Mlekarstvo Podjed).
Za vinsko spremljavo je poskrbela Hiša dobrih vin Koželj, nekatere je najbolj navdušilo štajersko suho oranžno vino Ducal, laški rizling Amphora, medtem ko je bil drugim bolj všeč Steyerjev polsladki dišeči traminec, ki so ga seveda postregli k sladici. Pri pozdravu iz kuhinje so stregli penino Medot brut 48, hladno predjed je pospremil Rose Klasik Dar sonca iz Goriških brd, glavno pa modra frankinja Turn Classic iz Kleti Krško. Smo pa že med uvodnimi nagovori med publiko opazili tudi vinsko kraljico Slovenije Majo Pečarič, ki je sicer Kranjčanka, vendar se med očetovimi trtami na Dolenjskem dobro znajde.
In za konec: Od vseh treh kranjskih dolgih miz, se mi zdi, da je bila tokratna najboljša. Res da so bila pod imena jedi podpisana tudi zvenečna kuharska imena, vendar jim je tudi poroka z vini uspela. To pa seveda pomeni, da se je pričakovanje glede menijev in vin za naslednjo Kranjsko dolgo mizo ravnokar zvišalo.