Brez dostopnosti ni kakovostne oskrbe
Ob svetovnem dnevu varnosti pacientov (17. september) so minuli petek pod sloganom Glas pacientu tudi v Zdravstvenem domu Jesenice in na Kliniki Golnik pripravili dan odprtih vrat in dobršen del dneva namenili ozaveščanju o varnosti in kakovosti oskrbe.
Jesenice, Golnik – V Zdravstvenem domu (ZD) Jesenice so obiskovalce od jutranjih ur informirali na različnih stojnicah, ki so jih pripravili v sodelovanju z Zvezo društev za boj proti raku, Društvom diabetikov Jesenice, Društvom za osteoporozo Jesenice, Centrom za krepitev zdravja Kranj, Fakulteto za zdravstvo Angele Boškin in Srednjo šolo Jesenice. Sledil je voden ogled zdravstvene ustanove, kasneje pa tudi okrogla miza, kjer so predstavili dobre prakse ZD Jesenice in kulturo varnosti. Na okrogli mizi so sodelovali direktorica ZD Jesenice Maja Robič, glavna medicinska sestra Tjaša Čebašek, Rina Klinar, podpredsednica Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna, ter Andrej Potočnik iz Združenja bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije, član kluba Bled, pogovor pa je povezovala Sergeja Valjavec. Kot je pojasnila Maja Robič, je glavni namen okrogle mize predvsem to, da zdravstveni delavci in pacienti najdejo skupni jezik. »Da damo glas pacientom in da vidimo, kaj vse z dobrim sodelovanjem lahko dosežemo.« V ZD Jesenice sta varnost in dobro počutje pacientov dosežena tudi s kakovostno komunikacijo, ki jo izvajajo v okviru zdravstvenoadministrativnega centra. »Kakovostna in varna obravnava pacienta je prioriteta zdravstva, brez dostopnosti pa tega žal ne more biti,« je pojasnila in dodala, da so v ZD Jesenice veliko dosegli s pomočjo sistema pohval in pritožb, ki omogoča vpogled v to, kaj je treba nasloviti in spremeniti.
Na Golniku tudi Soba pobega
Na Kliniki Golnik so na stojnicah Društva pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije ter Centra za krepitev zdravja obiskovalce, paciente in tudi zaposlene ozaveščali o zdravem načinu življenja in izvajali meritve pljučne funkcije, pripravili pa so tudi voden ogled bolnišnice. Zaposleni so se v timih, sestavljenih iz srednje in diplomirane medicinske sestre ter zdravnice oziroma zdravnika, preizkušali na delavnici Soba pobega, kjer so iskali tveganja pri obravnavi pacienta. Koordinatorica za kakovost in varnost Saša Kadivec je ob tem poudarila, da je kakovostna in varna obravnava pacientov na Kliniki Golnik zelo pomembna, za kar so potrebni tudi aktivni pacienti in dober odnos z njimi. »Eden bistvenih pogojev za varno delo je tudi kontrola varnosti, da se zavedamo, da pri našem delu ne gre vedno vse tako, kot bi si želeli. Zato je zelo pomembno, da zaposleni zaznavamo, poročamo in smo pri tem odkriti ter da sprejemamo ukrepe zato, da se izboljšamo in da v naslednjih podobnih situacijah preprečimo napake in smo na ta način bolj varni,« je povedala. Kliniko je obiskala tudi kranjska podžupanja Manja Zorko in med drugim opozorila, da je Gorenjska edina regija brez regijske bolnišnice, zato si želi, da vlada čim prej sprejme odločitev o njeni lokaciji, saj trenutno 200 tisoč prebivalcev nima dostopa do celovite zdravstvene oskrbe. »V Kranju smo v zadnjih dveh letih naredili vse, kar je v naši moči, da bi se gradnja te bolnišnice čim prej začela,« je poudarila in dodala, da analize potencialnih lokacij kažejo, da imajo najboljšo ravno v Kranju.