Ana Hudobivnik, njeni hčerki Olja in Vita ter Ana Podobnik z mačkom Didijem / Foto: Katja Jemec

Kdor zakuha, ta poje

Škofjeločanka Ana Podobnik in Kranjčanka Ana Hudobivnik sta ustvarili kuharsko knjigo za otroke – kuharje začetnike, v celoti napisano z velikimi tiskanimi črkami. Kot pravita, prvo takšno v Sloveniji.

Ana Hudobivnik: »Kar otroci sami skuhajo oz. pripravijo, po navadi tudi pojedo. Sploh niso izbirčni.«

Kranj – Ana Podobnik in Ana Hudobivnik sta sodelavki na škofjeloški veterinarski kliniki, obe pa prosti čas med drugim radi preživljata v kuhinji. Ani Podobnik kulinaričnega znanja ne manjka, saj je diplomirala na Višji strokovni šoli za gostinstvo in turizem, njena strast pa je priprava slaščic. Ana Hudobivnik pa ima v kuhinji pomoč hčerk: danes sedemletne Vite in dve leti mlajše Olje. Ko je starejša hči v prvem razredu izrazila željo, da bi sama pekla, Hudobivnikova ni našla ustrezne kuharske knjige zanjo – takšne z velikimi tiskanimi črkami. Tako se je skupaj z Ano Podobnik lotila njene priprave. Za uresničitev ideje sta potrebovali slabo leto in tako je letos poleti luč sveta ugledala knjiga Kdor zakuha, ta poje. Kot pravita, gre za prvo otroško kuharsko knjigo, v celoti napisano z velikimi tiskanimi črkami, v Sloveniji, primerna pa je za otroke od petega do desetega leta starosti. Namen knjige je navdušiti za kuhanje že majhne otroke in jim omogočiti, da se priprave obrokov lotijo brez večje pomoči staršev.

Knjiga prinaša 21 receptov za zajtrke, kosila, večerje, prigrizke in sladice: od sadnega sladoleda, jesenskih kolačkov, energijskih ploščic do čičerikinih polpetov … »Gre za jedi, ki večinoma ne vključujejo kakšnih zahtevnejših postopkov priprave, vseeno pa so zdrave. Recepti so enostavni, niso v merskih enotah, pač pa otrok sestavine odmeri v lončkih, kozarcih, po žlicah,« je razložila Ana Hudobivnik. Postopek je prikazan tudi na fotografijah, poleg tega pa sta avtorici dodali še nekaj namigov za preproste igre v kuhinji in QR kode, prek katerih mladi kuharji in njihovi starši izvedo še kakšno zanimivost o hrani, ki jo pripravljajo. Recepte povezuje zgodba treh sicer resničnih junakov – deklic Vite in Olje ter mačka Didija, ki razveseljuje Ano Podobnik.

Kot poudarjata avtorici, se otroci ob aktivnostih v kuhinji učijo še drugih življenjskih veščin: krepijo motorične spretnosti, komunikacijske veščine, še zlasti če sodelujejo z drugimi, sposobnost reševanja problemov in organizacijske sposobnosti. »Kar sami skuhajo oz. pripravijo, po navadi tudi pojedo. Sploh niso izbirčni,« je pristavila Ana Hudobivnik. Na to namiguje že naslov knjige – Kdor zakuha, ta poje. Tega se je v mnenju o knjigi dotaknil tudi dr. Stojan Kostanjevec s Pedagoške fakultete Univerze v Ljubljani, ki je navedel, da otroci, kadar sami pripravijo hrano, lažje sprejemajo nove in neznane jedi, kar je spodbudno za oblikovanje zdravih življenjskih navad. »Priprava jedi, ki so predstavljene v knjigi, spodbuja otroke k vključevanju raznovrstne zelenjave in sadja v vsakodnevni jedilnik, najde pa se tudi jed, ki jo je mogoče pripraviti iz užitnih ostankov hrane, kar je pomembno za oblikovanje trajnostnega načina prehranjevanja,« je zapisal Kostanjevec.

Avtorici sta veseli, da sta njuno knjigo s pozitivnim komentarjem pospremila tudi kuharska mojstrica Ana Roš Stojan in pedagog Marko Juhant. »Največ pa nama pomenijo povratne informacije staršev in malih kuharjev, da knjigo uporabljajo in po njej z veseljem kuhajo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 12. januar 2007 / 06:00

Reci mi kar Ana

Kolikor daleč mi je segel spomin, sem morala sama skrbeti zase, oče in mama sta me prav tako pustila samo, če sta imela opravke.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...