Nove rešitve za zeleni prehod
»Imamo čedalje več idej in receptov, kako uspešno izpeljati zeleni prehod,« pravi kranjski župan Majaž Rakovec, ki je sodeloval na dvodnevnem forumu Bridge for Cities (Most za mesta) na Dunaju.
»V Kranju spišimo pozitivno zgodbo, ki bo v navdih tudi drugim mestom blizu in daleč.«
Kranj – »V rokah imamo škarje in platno, zdaj tudi čedalje več idej in receptov, kako uspešno izpeljati zeleni prehod. Upam in verjamem, da lahko pri tem računamo tudi na podporo gospodarstva, javnih in zasebnih institucij ter seveda občank in občanov. Imamo sedem let, da postanemo podnebno nevtralno in pametno mesto, in naj ne ostane samo pri pravljičnem številu, pač pa v Kranju spišimo pozitivno zgodbo, ki bo v navdih tudi drugim mestom blizu in daleč,« je po koncu foruma Bridge for Cities (Most za mesta), ki je v ponedeljek in torek potekal na Dunaju, povedal kranjski župan Matjaž Rakovec. Foruma, na katerem so letos razpravljali o pospeševanju podnebnih ukrepov z urbanimi inovacijami, se je na povabilo organizatorja Organizacije Združenih narodov za industrijski razvoj (UNIDO) udeležil kot edini predstavnik iz Slovenije.
Kranj je od lani del Misije 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do 2030. Rakovec, ki ga je na Dunaju spremljal vodja urada za razvoj, pametno skupnost in projekte Tomaž Lanišek, je tako predstavil dosedanja prizadevanja Kranja na področju trajnostne mobilnosti in skrbi za okolje ter napovedal nadaljnje ukrepe za razogljičenje mesta. Med izvedenimi ukrepi za prihranek izpustov CO2 je naštel menjavo voznega parka Mestne občine Kranj (MOK) in javih zavodov za e-vozila, postavitev sončnih elektrarn in e-polnilnic, vključitev električnih avtobusov v mestni promet ter gradnjo polnilnih postaj in hranilnikov električne energije prek javno-zasebnih partnerstev ali s pomočjo subvencij.
Ob tem je Rakovec napovedal nove nakupe e-avtobusov in vozil na vodikov pogon, nove sončne elektrarne na javnih ustanovah in tudi spodbujanje zasebnih lastnikov nepremičnin k tej investiciji. »Predvsem pa si veliko obetamo tudi od sodelovanja v evropskem pilotnem projektu UP-SCALE, v okviru katerega bomo zbrali in analizirali podatke o uporabi javnega potniškega prometa in ga nato v čim večji meri prilagodili uporabnikom, da bo zanje bolj privlačen, obenem pa okolju prijazen. Nasploh bomo s pametnimi rešitvami, podatki in trajnostnimi namigi, ki jih bo ponujala naša digitalna platforma – kmalu pa pride tudi mestna kartica –, občankam in občanom olajšali marsikatero pot, prihranili bodo čas in seveda tudi naravne vire,« je še poudaril. Kot so še poudarili na MOK, sta se Rakovec in Lanišek na Dunaj pripeljala z e-vozilom.