Minister za obrambo Marjan Šarec / Foto: Gorazd Kavčič

Gorenjska se je odzvala dobro

Minister za obrambo Marjan Šarec ocenjuje, da smo se na Gorenjskem dobro spopadli z avgustovskimi poplavami. Opozoril pa je na razlike v organizaciji struktur Civilne zaščite na lokalni ravni. Hkrati zagotavlja, da bodo intervencijska sredstva občinam povrnjena že v naslednjih tednih.

»Vojska je odigrala svojo vlogo že v julijskih neurjih, med poplavami pa že v prvih urah, zlasti s helikopterji, ko je reševala življenja. Zagotovo je preprečila vsaj sto žrtev.«

Ljubljana – Pogovarjali smo se z ministrom za obrambo Marjanom Šarcem. V minulih tednih je obiskal precej poplavljenih območij in tako od blizu spremljal dogajanje, v katerem je poleg struktur zaščite in reševanja pomembno vlogo odigrala tudi Slovenska vojska.

Vojska aktivirana takoj

Ta ostaja na terenu tudi dober mesec po poplavah in pomaga na prizadetih območjih. Zaradi spremembe načina delovanja sistema zaščite in reševanja pa je bila aktivirana že od prvih ur, kar v preteklosti ni bilo mogoče. »Ko sem prišel na ministrstvo za obrambo, smo spremenili način dela, po katerem je vojska v primerih naravnih nesreč aktivirana takoj. Če se s tem predolgo čaka, namreč ne more biti učinkovita,« pravi minister, ki meni, da je bilo to ključno tudi pri evakuacijah s poplavljenih območij. »Vojska je odigrala svojo vlogo že v julijskih neurjih, med poplavami pa že v prvih urah, zlasti s helikopterji, ko je reševala življenja. Zagotovo je preprečila vsaj 100 žrtev, je povedal. Potegnil pa je tudi vzporednice z letom 2014, ko se je v funkciji kamniškega župana soočal s posledicami hudega žledoloma. Dejal je: »Zaradi dobro organiziranega štaba Civilne zaščite smo zadeve hitro reševali, a takrat nismo imeli pomoči vojske niti državnega nivoja Civilne zaščite.«

Razlike med malimi in večjimi občinami

Kot pravi, se je Gorenjska dobro spopadla s poplavami. Tako kot drugod po državi pa so na lokalnih ravneh precejšnje razlike v organizaciji struktur Civilne zaščite. »Problem je v tistih občinah, kjer štabi Civilne zaščite niso dobro organizirani. Tam, kjer nimajo poveljnikov Civilne zaščite, ki znajo reagirati in imajo izkušnje, nastanejo težave. Gre za izredno pomembno funkcijo, zato imenovanja po politični ali prijateljski liniji niso na mestu. Načeloma v večjih občinah stvari tečejo, kot morajo, v manjših pa so težave. Tu se kaže, da naša lokalna samouprava ne izvaja svojih nalog, včasih tudi zato, ker jih ne zmore. Občina, ki nima zadostne kritične mase ljudi, težko naredi tisto, kar bi bilo v takšnih primerih treba,« pravi Šarec in dodaja: »Najslabše pa je, ko po medijih z nekaterih območij slišimo, kaj jim manjka in česa ne morejo, ne zaprosijo pa za pomoč. Če regijski in državni štab Civilne zaščite ne vesta, kakšne so potrebe na lokalni ravni, ne moremo pomagati. Takšen primer smo imeli v eni izmed občin v povezavi z dezinfekcijo poplavljenih hiš, ko sem sam klical župana, naj čim prej poda uradni zahtevek za regijsko ekipo Civilne zaščite, ki izvaja dezinfekcijo.«

Sredstva bodo povrnjena

V zadnjem času je v javnosti odmevalo tarnanje z nekaterih gasilskih društev o uničeni in iztrošeni opremi in pomanjkanju denarja za nakupe. Kot odgovarja minister Šarec, je to povsem normalno, še posebej ob intervenciji takšnega obsega. »Vsa gasilska društva, ki so utrpela škodo na opremi, lahko to prijavijo v sistem Vulkan in jim bo povrnjena. Velja tudi za vozila, ki so bila uničena med samim reševanjem. Ko spremljamo tarnanje nekaterih društev po medijih, je očitno, da s tem nekateri niso seznanjeni. Pri tem pa ne morem mimo bistvene spremembe za slovensko gasilstvo, in sicer znižanja davčne stopnje na pet odstotkov, saj ničelna stopnja zaradi zakonodaje EU ni možna. S tem bomo gasilcem bistveno olajšali nakup opreme. Po takšni davčni stopnji je obdavčena le še knjiga. Knjiga nas je skozi stoletja ohranjala kot narod, danes pa ne moremo brez gasilcev.«

Poudarja tudi, da bodo občine dobile povrnjena intervencijska sredstva in 40 odstotkov predplačila za sanacijo škode. »Seveda vse ni idealno urejeno in verjetno niti nikoli ne bo, vseeno pa nismo več v časih, ko bi župani lahko trdili, da se ni spremenilo popolnoma nič. Če primerjam, kako smo v Kamniku reševali žled in kako se danes angažiramo na državni ravni, je zadeva bistveno drugačna,« pravi in dodaja, da lahko občine intervencijska sredstva pričakujejo že v prihodnjih tednih.

Ministrstvo z najvišjim proračunom doslej

Ministrstvo za obrambo sicer vstopa v nov razvojni cikel, in kot pravi minister Šarec, v naboru novih nakupov ni le orožje, temveč tudi dvonamenska sredstva. Mednje sodijo tudi helikopterji, zato bodo v prihodnjih letih stare izločali. »Kar se pa tiče Uprave za zaščito in reševanje RS, smo tudi povečali sredstva. Že pred časom pa smo z evropskimi sredstvi kupili 40 specialnih tovornih vozil, namenjenih zlasti za poplave, pa tudi druge intervencije. Kot primer ene izmed lastnosti tega vozila naj povem, da lahko v primeru, ko imamo odkrito streho, s pomočjo dvižne roke napnemo folijo, ne da bi bilo treba plezati po strehi. Vozila so res vrhunska in bodo razdeljena po regijah, tako da bodo ob vsaki nesreči lahko čim prej na voljo,« še pojasnjuje minister.

»Žal so nas avgustovske poplave prehitele. Eno vozilo je namreč že pripravljeno, preostala so še v izdelavi,« ob tem dodaja Šarec, ki zagotavlja, da bodo v prihodnje na seznamu nakupov tudi delovni stroji.

»Ministrstvo za obrambo ima največji proračun v zgodovini Slovenije, in čeprav se pojavljajo tudi očitki, da bomo zaradi pomoči Ukrajini ostali brez sredstev, bojazni, da bomo ostali brez opreme, ni. Pri tem naj omenim, da je bila ukrajinska ekipa poleg nemške najštevilnejša in nam je pomagala z nekaterimi specialnimi stroji za urejanje rečnih strug,« še pojasnjuje.

Napoveduje pa tudi zvišanje sredstev za Civilno zaščito in posledično tudi sofinanciranje za gasilske organizacije.

Se bo pa Slovenska vojska za sanacijo države odpovedala 215 milijonom evrom iz svojega proračuna, a hkrati, kot poudarja minister Šarec, zadržala projekte, ki so ključni za modernizacijo vojske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 26. november 2010 / 07:00

Direktor, ki se levi v župana

Pogovor z novim županom občine Škofja Loka Mihom Ješetom, ki je ta čas še razpet med županovanjem na eni in vodenjem Gorenjske predilnice na drugi strani, je potekal še v njegovi direktorski pisarni....

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 16. april 2007 / 07:00

Bulovec odhaja iz komunale

Delavce Komunalnega podjetja Tržič je direktor Florijan Bulovec seznanil, da bo zapustil kolektiv. To ne bo rešilo vseh nakopičenih problemov.

Radovljica / ponedeljek, 16. april 2007 / 07:00

Nasprotujejo asfaltirani stezi

Organizacije civilne družbe nasprotujejo gradnji asfaltirane vzletno pristajalne steze na Letališču Lesce.

Gorje / ponedeljek, 16. april 2007 / 07:00

Več za kmetijstvo in turizem

V Gorjah si za številne potrebe želijo čim prej imeti svoj denar, zato so podprli osnutek proračuna za letos.

Jesenice / ponedeljek, 16. april 2007 / 07:00

Zagrozili z zaporo avtoceste

Jesenice - Stanovalci Jesenic, ki živijo v neposredni bližine avtoceste, so se pred dnevi srečali s predstavniki Družbe za avtoceste RS (DARS) in Družbe za državne ceste...

Radovljica / ponedeljek, 16. april 2007 / 07:00

Marijan Butorac predsednik časopisnega sveta

Radovljica - Radovljiški občinski svet je že na januarski seji imenoval časopisni svet Deželnih novic, vendar so kasneje ugotovili, da sestava ne ustreza odloku o občins...