Preskočiti ovire, dosegati cilje
Zgodba 14-letne Gaie Pihler je zgodba o vztrajnosti, odločnosti in povezanosti s konji, s katerimi premika mejnike in že pri zelo mladih letih niza odlične rezultate. Nedavno se je udeležila tudi evropskega prvenstva v preskakovanju ovir.
Blejska Dobrava – Pri komaj štirih letih se je prvič povzpela na konja in od takrat dalje večino svojega časa posveča konjem, preskakovanju ovir in doseganju svojih ciljev. Gaia prihaja z Blejske Dobrave ter se s preskakovanjem ovir aktivno ukvarja že šest let, trenira pa v Nošah v Konjeniškem klubu Pr' Kral, pod budnim očesom trenerke Anje Jakelj Potočnik. »Čeprav nihče v moji družini še ni imel konja in sem prva, ki se s tem sploh ukvarja, me zelo podpirajo. Ko sem na konju, so občutki res neverjetni, v tem zelo uživam,« je dejala mlada jahačica.
Ne le fizična, temveč tudi psihična moč
Pri preskakovanju ovir je zelo pomembna fizična pripravljenost, saj potrebuješ kar nekaj moči, vseeno pa je Gaia poudarila, da je pri njej še bolj pomembna psihična stabilnost. »Večinoma je pri preskakovanju samo užitek in tekmovalnost, seveda pa je prisoten tudi strah, največkrat pred neuspehi. Ko padeš s konja, so občutki res mešani. Veliko poguma in želje potrebuješ, da se ponovno povzpneš na konja in se mu prepustiš. Konj ima svojo glavo, svoje razmišljanje, in da se vse to uskladi z jahačem, je zelo težko.«
Preskakovanje ovir s konji je v Sloveniji še dokaj v razvoju, in kot je povedala Gaia, je na tujih tekmovanjih mogoče opaziti precej več moške populacije kot pri nas, kjer se s to dejavnostjo ukvarjajo pretežno dekleta. Poleg tega pa so izvedbe tekmovanj in vse, kar je povezano s tem, na precej višjem nivoju. »Tekmovalci iz držav, kjer je ta šport bolj razvit, imajo več konj, svoje veterinarje, na tekmah v tujini pa so veliko bolj strogi glede veterinarskih pregledov. Na evropskem prvenstvu so imeli celo toplotne kamere, da so preverili morebitne poškodbe,« je pojasnila. Gaia v Sloveniji tekmuje v kategoriji mladinci, da lahko zaradi višjih standardov na tujih tekmovanjih tekmuje v kategoriji mlajših mladincev. Na slovenskih tleh osvaja številna odličja, med 10. in 16. julijem pa se je udeležila tudi evropskega prvenstva v preskakovanju ovir v Gorli Minore v Italiji, kjer ji je ob veliki konkurenci s samo tremi podrtimi ovirami skupaj v treh parkurjih finale ušel za malenkost. Kljub temu je njen rezultat zavidanja vreden in velja za najboljši slovenski dosežek omenjenega prvenstva. Čeprav sezona še ni končana, se Gaii glede na trenutne rezultate tekem letos najverjetneje obeta naslov jahačice leta, v prihodnost, ki bo, kot je povedala, zagotovo povezana s konji in preskakovanjem ovir, pa zre nadvse optimistično.