Ob stoletnici odprli gasilski muzej
Ob stoletnici Prostovoljnega gasilskega društva Voklo so v središču vasi odprli gasilski muzej, kjer je razstavljena vprežna prevozna ročna črpalka Rosenbauer iz leta 1898.
Voklo – Zgodovina gasilstva v Voklem sega v leto 1923, ko so 22. avgusta domačini ustanovili Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Voklo z namenom zagotavljanja požarne varnosti. Iz ohranjenih dokumentov je razvidno, da je k društvu pristopilo 17 članov. Le dve leti kasneje so kupili rabljeno vprežno prevozno ročno črpalko, leta 1932 pa so zgradili gasilki dom, ki je sčasoma postal premajhen za potrebe društva. V petih letih so zgradili novega v središču vasi, ki je še danes v uporabi. Leta 1986 so se razveselili novega gasilskega vozila, ki je služilo do leta 2002, ko so ga zamenjali s sodobnim kombiniranim vozilom, je zgodovino na slovesnosti, ki je potekala predzadnjo soboto v avgustu, strnil predsednik PGD Voklo Aleksander Vehovec.
Župan Občine Šenčur Ciril Kozjek mu je ob tej priložnosti izročil Jurjevo priznanje v znak zahvale za delo in požrtvovalnost članov PGD Voklo. »Prostovoljni gasilci ste temelj sistema zaščite in reševanja, kar se je znova dokazalo v jutranjih urah, ko je požar zajel gospodarsko poslopje v Srednji vasi. Gasilci ste bili tisti, ki ste požar omejili, da se ni razširil na domačijo in okoliške hiše,« je spomnil župan. Zbrane sta nagovorila še predsednik Gasilske zveze Kokra Franc Draksler ter podpredsednik Gasilske zveze Slovenije in predsednik Gasilske zveze Gorenjske Jože Derlink, ki je podelil odlikovanja GZS za posebne zasluge. Prejeli so jih PGD Voklo, Dušan Vehovec in Bojan Maček.
Na ogled stara »rosenbauerica«
Ob stoletnici so v Voklem odprli gasilski muzej, ki stoji v neposredni bližini gasilskega doma. Osrednji prostor muzeja je namenjen vprežni prevozni ročni črpalki Rosenbauer iz leta 1898, ki so jo vokljanski gasilci kupili leta 1925. Bila je na ročni pogon, vendar za tiste čase moderna, zelo dobra in dovolj zmogljiva. Namenu je služila polnih 28 let – vse do leta 1953. Črpalko so kasneje nadomestili z novejšimi prenosnimi črpalkami, stara »rosenbauerica« pa je ostala v starem gasilskem domu.
Pred desetimi leti je črpalko prevzela Gasilsko-reševalna služba Kranj in jo temeljito obnovila. Po nekaj letih so jo zaradi prostorske stiske pri poklicnih gasilcih spet prevzeli vokljanski gasilci in od takrat je v njih tlela želja po lastnem muzeju, kjer bi dragocen predmet našel svoj častni prostor. Muzej, ki so ga zgradili člani s prostovoljnim delom, je opremljen tudi s slikovnim gradivom zgodovine gasilstva v vasi. Poleg tega je na strehi gasilskega doma, kjer so stali drogovi, ki so v vas pripeljali kabelsko televizijo, ob tej priložnosti zaplapolala slovenska zastava in bo na tem mestu odslej izobešena trajno.