Volili bomo v evropski parlament
Od 4. do 7. junija letos bodo v 27 državah Evropske unije potekale volitve v evropski parlament. Začela se je že informacijsko-komunikacijska kampanja, uradna politična kampanja pa se začne 8. maja.
Ljubljana - Z informacijsko-komunikacijsko kampanjo bodo v vseh državah članicah obveščali državljane Evropske unije o dosežkih evropskega parlamenta in o izzivih za prihodnost ter krepili zavedanje o evropskem državljanstvu. Želijo si namreč, da bi bila volilna udeležba višja, saj je v zadnjih letih močno upadla, leta 2004 je šlo na evropske volitve 45,5 odstotka volivk in volivcev. Letošnje volitve bodo najbolj množične doslej, saj je v evropski družini 27 držav, volilno pravico pa ima 375 milijonov volivcev, ki bodo volili 736 poslank in poslancev. Volilna opravila so se že začela, stranke morajo kandidature vložiti 30 dni pred volitvami, te pa bodo letos potekale od 4. do 7. junija. Prvi bodo volili Britanci in Nizozemci, večina, tudi v Sloveniji, pa na nedeljo, 7. junija. Volitve v evropski parlament sicer potekajo po nacionalnih pravilih, zapoved je le proporcionalni volilni sistem in seveda načela, da so volitve svobodne, neposredne in tajne.
Ko se bo končala informacijsko-komunikacijska kampanja, to pa bo 8. maja, se začne uradna politična kampanja, 7. junija pa bomo, hkrati z večino držav EU, volili svoje poslance. Teh naj bi bilo sedem, če pa bo potrjena lizbonska pogodba, imamo lahko enega več. Med spremembami, ki jih lahko pričakujejo novi poslanci, bodo tudi poenotene poslanske plače. Te so se doslej ravnale po plačah poslancev v nacionalnih parlamentih, sedaj pa bodo enotne. Bruto plača bo znašala 7665 evrov, poleg tega zneska pa jim pripadajo še nadomestila za kritje stroškov.
Nekatere stranke so že javno objavile svoje kandidate ali nosilce list, nekatere so samo napovedale, da bodo sodelovale v tej »tekmi« (nazadnje denimo zunajparlamentarna stranka KDS), nekatere pa še čakajo potrditev s strani strankarskih organov. Na evropskih volitvah 7. junija bo imelo pravico voliti 1,703.521 volivk in volivcev, poleg državljanov Slovenije tudi državljani drugih držav Evropske unije, ki živijo v Sloveniji.