France Stare sam ali v družbi redno zahaja v Crngrob in domov prinaša zanimive najdbe. / Foto: Vilma Stanovnik

Na ogled bodo crngrobški zakladi

V Kulturno-zgodovinskem društvu Lonka Stara Loka se skupaj s Prirodoslovnim muzejem Slovenije pripravljajo na zanimivo razstavo o mineraloški in paleontološki dediščini, ki jo v sodelovanju s Francem Staretom pripravljajo v cerkvi v Crngrobu.

Okolica Crngroba je pritegnila pozornost geologov že konec 19. stoletja. Tamkajšnja mineraloška in paleontološka dediščina danes sodi med najpomembnejše na Slovenskem. Med najboljšimi poznavalci in zbiralci crngrobških geoloških zakladov je France Stare.

Škofja Loka – V sklopu dejavnosti, ki so namenjene oživljanju Crngroba, je v škofjeloški občini potekal projekt Crngrob naokrog, nadaljevanje aktivnosti pa je razstava z naslovom Crngrobški zakladi – mineraloška in paleontološka dediščina, ki jo bodo v cerkvi Marijinega oznanjenja v Crngrobu odprli sredi septembra.

»Ko smo se dogovarjali o razstavi, smo menili, da bo nekakšen podaljšek dveletnih aktivnosti. To bo sklepna razstava, ki bo najzahtevnejša za postavitev, in verjamem, da bo tudi najbolj odmevna v širšem prostoru. Potekala bo do konca oktobra ob običajnih nedeljskih urah, med 16. in 18. uro, odvisno od zanimanja pa se bomo odločali tudi za termine med tednom,« pravi predsednik Kulturno-zgodovinskega društva Lonka Stara Loka Michael Habicht, ki je prisluhnil avtorjema razstave, Francu Staretu iz Žabnice in Matiji Križnarju z Godešiča, ki sta prepričana, da bo razstava res zanimiva.

Zbiratelj že od malega

»Seveda to ne bo prva razstava, na kateri sodelujem, tako doma kot v tujini sem jih imel že več kot osemdeset. Pred leti sem tako v Stražišču vodil naravoslovni krožek, nato tudi na Osnovni šoli Škofja Loka-Mesto – in vsako leto smo pripravljali razstave ob dnevih mineralov. S krožkom smo večkrat razstavljali na Minfosu v Tržiču, razstavljali smo Münchnu ...« pravi France Stare, ki je zbiratelj zanimivih kamnov že od malega, vrsto let pa se ukvarja tudi z raziskovanjem nahajališč v Crngrobu in okolici.

Razstava v Crngrobu bo nekakšen pregled vsega, kar je bilo zbrano v tem času, poleg tega bodo izdali knjižico z izbranimi fotografijami.

»Poleg mene bosta na razstavi sodelovala še Mojca Vidmar iz Zgornjih Bitenj in Cveto Gašpirc iz Tupalič, tistih, ki so pripomogli k moji crngrobški zbirki, pa je kar nekaj. Tako sva s prijateljem Cvetom Crngrob najbolj raziskovala pred covidom-19, saj sva glavno nahajališče, breg v dolžini 25 metrov, takrat v celoti prekopala. V Crngrobu ni le glavno nahajališče, tam jih je sedaj skupaj kar 44. Zadnjega je našla moja partnerka Saša, s katero živiva skupaj 26 let; in moram po pravici povedati, da je prvo žezlo s kristalom našla ona, ne jaz. Prav tako moram povedati tudi, da je glavno nahajališče v Crngrobu našel pokojni Janko Jelovčan, ne jaz, in na razstavi bodo tudi njegove najdbe. Sicer pa bo na razstavi le med tri in pet odstotkov tega, kar hranim doma,« pravi Franc Stare in dodaja, da bo na ogled zgolj izbor.

Zbirka za muzej

»Raziskujem fosile, sem paleontolog, s Francetom Staretom se že dolgo poznava in želi si, da bi Prirodoslovni muzej Slovenije prevzel njegovo bogato zbirko iz Crngroba,« pravi Matija Križnar, ki – tako kot večina – težko ocenjuje vrednost zbranih primerkov.

»Ločimo tri vrste cen. Ena je komercialna, ena je čustvena, ena pa je znanstvena vrednost. Zlasti čustveno je težko določiti, saj je odvisno, koliko zbiralcu pomeni. V znanstvenem pogledu je večina primerkov enkratna in zato neprecenljiva. Če govorimo o komercialni ceni, pa je odvisno od tega, koliko je kdo za zbirko pripravljen plačati,« še pravi Matija Križnar in dodaja, da zbirateljstvo mnogokrat postane nekakšna odvisnost, v kateri najdeš notranji mir.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 26. april 2022 / 08:25

O zeliščih z domačega vrta

V petek so v Liznjekovi hiši v Kranjski Gori odprli razstavo z naslovom Vse arcnije z rož narjene, na kateri so predstavljena zelišča, ki so jih za boljši okus jedi in boljše zdravje uporabljale naše...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 4. julij 2020 / 18:36

Letna inflacija negativna, mesečna pozitivna

Kranj – Cene življenjskih potrebščin so bile junija letos v primerjavi z lanskim junijem v povprečju za 0,3 odstotka nižje, pri tem se je blago pocenilo za 1,5 odstotka, storitve pa so se podražile...

Radovljica / sobota, 4. julij 2020 / 18:36

Del Gradnikove zdaj slepa ulica

Radovljica – Za odpravo tranzitnega prometa motornih vozil na območju Gradnikove ceste ter Ulice Staneta Žagarja v Radovljici je bila s koncem tedna na delu Gradnikove ceste uvedena slepa ulica. Me...

Žirovnica / sobota, 4. julij 2020 / 18:36

Obeležili spominski dan

Spominski dan občine so v Žirovnici obeležili tudi letos, a tokrat zaradi trenutne situacije le s polaganjem venca k spomeniku talcev.

Šenčur / sobota, 4. julij 2020 / 18:30

Priznanja bodo podelili štirim

Občinski svet v Šenčurju je odločal o prejemnikih letošnjih občinskih priznanj. Podelili bodo štiri, najverjetneje septembra na nadomestnem praznovanju občinskega praznika.

Kronika / sobota, 4. julij 2020 / 17:11

Voznici postalo slabo

Škofja Loka – V okolici Škofje Loke je voznica v sredo popoldan zapeljala na nasprotno smerno vozišče in trčila v voznico, ki je pripeljala nasproti. Njeno vozilo je potem odbilo še v tretjega udel...