V državnih gozdovih na Jelovici je po prvi oceni poškodovanega 15 tisoč kubičnih metrov drevja. / Foto: arhiv SiDG

Največ škode na Jelovici

V julijskih neurjih je veter v državnih gozdovih na Gorenjskem največ škode povzročil na Jelovici in Jezerskem.

Ker so neurja prizadela tudi gozdove v soseščini – v Avstriji, Italiji in na Hrvaškem – v družbi SiDG pričakujejo nihanja na trgu gozdnih lesnih sortimentov.

Kranj – Julijski vetrolomi so povzročili veliko škodo tudi v državnih gozdovih, ki predstavljajo petino vseh gozdov v državi. Kot so povedali v družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG), ki upravlja te gozdove in z njimi gospodari, so po prvi oceni poškodovali najmanj 150 tisoč kubičnih metrov drevja, kar predstavlja več kot desetino letnega poseka drevja v državnih gozdovih; končna številka pa bo verjetno še višja.

Največ škode je na severu države, od Murske Sobote do Bleda. Na Gorenjskem, to je na blejskem in kranjskem gozdnogospodarskem območju, kjer je 14.389 hektarjev državnih gozdov, je veter največjo škodo povzročil na Jelovici. Tam je po prvi oceni poškodoval okrog 15 tisoč kubičnih metrov drevja, končna količina poškodovanega drevja pa bo verjetno še večja. Škoda je tudi drugje – na Jezerskem je okoli dva tisoč »kubikov« poškodovanega drevja, približno toliko pa ga je tudi na nedostopnih terenih.

Ustavili redno sečnjo

V družbi SiDG so na najbolj prizadetih območjih ustavili redno sečnjo drevja in takoj začeli sanacijo. Najprej so odprli gozdne prometnice, nato so začeli posek in spravil poškodovanega drevja. Sanacije so se lotili z lastnimi ekipami in razpoložljivo mehanizacijo, pa tudi s pomočjo zunanjih izvajalcev, pri tem pa jih skrbi, da se bodo zaradi obsega sanitarne sečnje v Sloveniji in v sosednjih državah že kmalu srečali s pomanjkanjem izvajalcev. Na Jezerskem bi sanacijo lahko končali do konca septembra, na Jelovici do novembra. »Če bo na Jelovici količina poškodovanega drevja večja od ocenjene, se bo sanacija ob neugodnih zimskih razmerah lahko zavlekla tudi do sredine prihodnjega leta,« pojasnjujejo v SiDG in opozarjajo, da bosta na potek sanacije vetroloma vplivala tudi posek in spravilo lubadark.

Lubadar spet v razmahu

Letos je namreč lubadar spet v razmahu in tudi napovedi za naprej niso spodbudne. Na Gorenjskem so do 26. julija prejeli od zavoda za gozdove že 279 odločb za posek 14.200 kubičnih metrov lubadark, lani v vsem letu 436 odločb za posek 26 tisoč »kubikov« drevja in leto prej 243 odločb za posek 21 tisoč »kubikov«.

V SiDG pričakujejo od zavoda za gozdove realne roke za izvedbo sanacije, saj ugotavljajo, da so lastniki gozdov in izvajalci del v primeru izredno kratkih rokov v veliki časovni stiski in pod pritiskom, kar povečuje možnosti za delovne nezgode.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 26. junij 2009 / 07:00

Jeseniške novice

Jeseniške novice, 26. junij 2009, št. 13

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 24. junij 2022 / 19:12

Po »poljanskih Pompejih«

Pod vodstvom arheologinje Mije Ogrin je Občina Gorenja vas - Poljane v juniju organizirala oglede arheološkega najdišča v Poljanah po sledeh stavbne dediščine, ki sega najmanj v enajsto stoletje. V pr...

Kronika / petek, 24. junij 2022 / 16:47

Zagorelo med polnjenjem

Bohinjska Bistrica – V ponedeljek popoldne so v Bohinjski Bistrici posredovali domači gasilci, ker je v garaži stanovanjskega objekta med polnjenjem zagorelo električno kolo. Lastnik je pred prihod...

Nasveti / petek, 24. junij 2022 / 16:46

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Kultura / petek, 24. junij 2022 / 16:41

Slanove slikarske ljubezni

Galerija Prešernovih nagrajencev bo letošnje poletje v znamenju del akademskega slikarja Franceta Slane (1926–2022). Na razstavi z naslovom Slikar odhajajočega sveta je na ogled petdeset del, ki zajem...

Kronika / petek, 24. junij 2022 / 15:09

Žrtev nameravali oropati v njenem stanovanju

Na kranjskem okrožnem sodišču so obsodili tri mladeniče, ki so konec lanskega leta kar v njenem stanovanju, kamor so vstopili s silo, poskušali oropati Kranjčanko.