Mladinska Folklorna skupina (FS) Karavanke iz Tržiča je gostovala na Češkem. / Foto: arhiv FS Karavanke

Gostovanje na Češkem

Mladinska Folklorna skupina (FS) Karavanke je konec julija za štiri dni odpotovala na Češko, kjer je gostovala v kraju Doloplazy.

Ko je madžarski kralj Matija Korvin pobegnil pred Jurijem iz mesta Poděbrady, naj bi se – da se s svojim videzom in govorom ne bi razkril – oblekel v žensko nošo in si v usta dal vrtnico.

Tradicionalni etnografski festival Kraljeva vožnja ima zgodovinski pomen. Od leta 2011 je uvrščen tudi na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine in ga organizirajo že več kot trideset let.

Na gostovanje so folklorniki iz Tržiča odšli na povabilo tamkajšnje folklorne skupine, začne svojo pripoved Saša Meglič iz FS Karavanke. Nadaljuje: »Že samo bivanje je bilo čudovito, saj smo bili nastanjeni v idilični naravi, na ranču, obdani s konji, kjer si zlahka pozabil na skrbi, se nadihal svežega zraka in napolnil z energijo. To smo še kako potrebovali, saj smo dneve preživljali zelo aktivno.«

Druženje in spoznavanje

Prvi dan je bil namenjen druženju in spoznavanju. »Po deseturni vožnji z avtobusom se je še kako prileglo malo zaplesati. Glasba in ples sta pričarala prijetno vzdušje in večer je minil, kot bi mignil. Naslednji dan smo se odpeljali do mesta Olomuc – zgodovinske in kulturne prestolnice Moravske, kjer smo imeli voden ogled, po ogledu pa samostojni koncert za goste toplic v Slatinicah. Kljub napornemu dnevu smo večer namenili druženju. Energije za petje, ples in zabavo nam seveda ni manjkalo,« opiše Megličeva začetek njihovega folklornega popotovanja.

V soboto so mladinci nastopili na povorki in mednarodnem folklornem festivalu v mestu Bystřice pod Hostýnem, kjer so poleg njih zaplesale še skupine iz Češke, Poljske in Slovaške, sprejel pa jih je tudi tamkajšnji župan. Večer je bil kot prejšnja dva namenjen zabavi, tokrat ob koncertu češkega glasbenega ansambla.

Kraljeva vožnja

Potem je prišla za češko skupino gostiteljico težko pričakovana nedelja. Megličeva razloži: »Vsako leto prvi konec tedna v juliju pri njih organizirajo tradicionalni etnografski festival Kraljeva vožnja, ki ima zgodovinski pomen – od leta 2011 je uvrščen na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine in ga organizirajo že več kot trideset let. Dan se začne s sveto mašo, ki smo se je udeležili tudi mi, po njej pa skupina približno dvajsetih konjenikov najprej od staršev zahteva fanta, ki naj bi postal kralj. Kralj je vedno deček med 14. in 15. letom starosti in je po navadi oblečen v žensko nošo. Izberejo ga med člani folklorne skupine in to pomeni veliko čast.«

Običaj je povezan z zgodovino. Ko je madžarski kralj Matija Korvin pobegnil pred Jurijem iz mesta Poděbrady, naj bi se – da se s svojim videzom in govorom ne bi razkril – oblekel v žensko nošo in si v usta dal vrtnico. »Ko kralj zajaha svojega konja (z vrtnico v ustih, da ne more izdati svojega glasu), gredo od hiše do hiše in pobirajo darove, tako kot so nekoč za kralja pobirali davke. Konjenikom se postopoma pridružijo nastopajoči in obiskovalci. Oblikujejo povorko, ki gre skozi vas in se konča pri kulturnem domu, kjer popoldan sledi nastop folklornih skupin, med katerimi so poleg domače Olešnice tudi folklorne skupine iz drugih čeških krajev in tujine,« opisuje Saša Meglič. »Na prireditvi si je moč ogledati prikaz različnih ljudskih obrti, obiskati stojnice z domačo kulinariko in domačimi izdelki, zvečer pa za obiskovalce ob jedači in pijači zaigra še kakšen od sodobnih glasbenih ansamblov. Gre za tradicionalno prireditev, lahko bi rekli tudi praznik, v katerega je vpet sleherni prebivalec vasi Doloplazy.«

Tokrat so na tej tradicionalni prireditvi sodelovali tudi mladinci FS Karavanke in na ta način spoznali še del njihove zgodovine in kulturne dediščine.

»Dnevi so kar prehitro minili in že je nastopil čas za odhod. V očeh nekaterih članov češke folklorne skupine so se ob našem slovesu pojavile solze, saj so se spletle prenekatere prijateljske vezi, zato se že veselimo prihodnjega leta, ko bomo skupino iz Češke gostili v Tržiču,« sklene naša sogovornica.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / ponedeljek, 4. julij 2016 / 12:14

Patra so prijetno presenetili

Na Brezje so prišli patru dr. Robertu Bahčiču voščit predsednik republike Borut Pahor, ansambel Modrijani in seveda ljubljanski nadškof, tudi sam frančiškan, Stanislav Zore.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 8. junij 2021 / 11:00

Spet mesečni sejem v vojašnici

Škofja Loka – Jutri, 9. junija, bo na območju nekdanje vojašnice v Škofji Loki znova organiziran sejem, in sicer od 7. do 16. ure. Organizator Krajevna skupnost Kamnitnik opozarja vse udeležence in...

Kronika / torek, 8. junij 2021 / 16:19

Polil vnetljive tekočine in iz jeklenke izpuščal plin

Radovljica – Radovljiški policisti so pred dnevi prejeli prijavo o nasilnem vedenju moškega v enostanovanjskem objektu. Zelo resno je grozil z vžigom zmesi zelo vnetljivih snovi, s čimer je povzroč...

Nasveti / torek, 8. junij 2021 / 16:18

Čokoladna torta z malinami

Čokoladna torta že ne more biti slaba, a še boljša je, če jo dopolnimo z malinami. Čudovit preplet sladkega in kislega okusa.

GG Plus / torek, 8. junij 2021 / 16:15

Ustvarjalno delo in dober seks

Zora ima o življenju, ki ga živi danes, zanimivo teorijo. Takole pravi: »Fizična nosečnost, ko me je mama nosila pod srcem, je res trajala devet mesecev, a duhovna nosečnost, to je čas, ko se je mo...

Škofja Loka / torek, 8. junij 2021 / 16:13

Častni občan bo Vincencij Demšar

Škofja Loka – Na slovesnosti ob letošnjem prazniku Občine Škofja Loka bodo podelili naslov častnega občana, zlati grb občine, dva srebrna in tri bronaste grbe, so sklenili na zadnji seji občinskega...