V občini Šenčur je na terenu sodelovalo več kot sto prostovoljnih gasilcev. / Foto: arhiv Občine Šenčur

Poplavilo tudi kulturno in športno dvorano

V občini Cerklje je obilno deževje poplavilo večji del nižinskih vasi. V kanjonu Reke je deroča voda zasula in močno poškodovala cesto, neprevozna je tudi cesta na Viševco. V občini Šenčur so poplave prizadele predvsem stanovanjske in poslovne objekte.

Cerklje, Šenčur – Člani cerkljanskih gasilskih društev in Civilne zaščite so od petka dalje posredovali na več kot 350 lokacijah – voda je zalila kleti, garaže, stanovanja, poslovne objekte, gasilske domove …, vdrla je v prostore osnovne šole v Cerkljah in Zalogu, v vrtec Murenčki, napolnila Kulturni hram Ignacija Borštnika in športno dvorano. »Voda je pritekla po travniku izpod Jenkove lipe na šolsko igrišče, od tam pa skozi šolo v kulturno in športno dvorano. V kulturnem hramu je segala do zadnjih sedežev, poškodovana je vsa oprema, zrušil se je celo strop in ne bo druge možnosti kot kompletna obnova,« nam je povedal župan Franc Čebulj.

Črpanje vode iz dvorane kulturnega hrama je bilo po besedah poveljnika Civilne zaščite Marjana Luskovca eden večjih zalogajev, saj črpalke, s katerimi so razpolagali gasilci, niso zadoščale. »Tudi sicer je bil, glede na število intervencij, velik izziv zagotoviti dovolj opreme in zadostno število ekip.« Na terenu je bilo več kot sto domačih gasilcev, na pomoč so jim priskočili kolegi od drugod in prostovoljci. Čiščenje športne dvorane in kulturnega hrama naj bi steklo v torkovem popoldnevu, pri čemer župan ravno tako računa na pomoč prostovoljcev in članov različnih društev.

Iz kanjona Reke, kjer je voda za seboj pustila več kot deset tisoč kubičnih metrov materiala in močno poškodovala lani urejeni del ceste proti spodnji postaji žičnice Krvavec, se je v ponedeljek začel odvoz. Dostop do Štefanje Gore skozi Grad ni možen, pač pa iz preddvorske smeri čez Možjanco. »Velik problem je tudi dostop do Vrhovja in Viševce, cesta Zalog–Viševca je neprevozna, poleg tega je bil na območju teh dveh vasi poškodovan vodovod. Za silo smo ob koncu tedna uredili dostop do Cerkljanske in s tem tudi do Komendske Dobrave.« Na cesti do Cerkljanske Dobrave se je posedel novi most, poškodovanih je še nekaj drugih mostov in cest, sprožilo se je nekaj plazov. »Najbolj nas skrbi plaz nad Pšato, ki ogroža stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje. Teren si mora ogledati geolog, ki bo ocenil, kako nevarna je situacija,« je v ponedeljkovem pogovoru še poudaril župan.

Občina Šenčur

V občini Šenčur so prvo intervencijo zabeležili v petek okoli tretje ure zjutraj, skupno pa so posredovali več kot osemdesetkrat. Neurje je najbolj prizadelo naselja Voklo, Voglje, Srednja vas, Olševek in Luže. »Potok Olševnica je zaradi narasle vode ogrožal Srednjo vas, zato je bila aktivirana regijska enota za prečrpavanje voda, ki je dvajset ur prečrpavala vodo iz zadrževalnika na bližnja polja. S tem smo preprečili, da bi se potok izlil in poplavil infrastrukturo ter objekte,« je pojasnil šenčurski podžupan Aleš Perič Močnik. Voda je sicer zalila več kot šestdeset stanovanjskih in poslovnih objektov na območju celotne občine, javni objekti pa po besedah podžupana niso bili poškodovani. »Le v športni dvorani v Šenčurju in Voklem je prišlo do manjšega vdora vode iz kanalizacijskega voda,« je dodal. Nekaj nevšečnosti je narasla reka Kokra povzročila v Hotemažah, kjer je poplavilo otroška igrala in poškodovalo del učne poti, ki je do končanja sanacije zaprta. Zalita sta bila oba avtocestna podvoza, zaradi česar je bila več ur zaprta tudi cesta med Šenčurjem in Voklim.

Kot je še povedal podžupan, je v dveh dneh na terenu sodelovalo več kot sto gasilcev iz vseh prostovoljnih gasilskih društev. »Izkazalo se je, da so nekateri občani že dobro pripravljeni na tovrstne izredne razmere. Mnogi so si priskrbeli potopne črpalke in sami zaščiti svojo lastnino,« je dejal. Pomagali so tudi prostovoljci. »Lokalna skupnost je združila moči in skupaj smo prebrodili najhujše,« je poudaril podžupan in še dodal, da so se izredne razmere umirile v soboto, ko so nekatera prostovoljna gasilska društva pomagala tudi na prizadetih območjih v sosednjih občinah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sreda, 13. januar 2010 / 07:00

Nov sodniški stolp do konca marca

Sodniški stolp v Veliki Zaki, ki je bil več desetletij simbol veslanja in veslaških tekmovanj na Blejskem jezeru, so v ponedeljek v okviru celovite prenove veslaškega centra porušili.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 22:57

Fotografski poet krajine pod Blegošem

V galeriji Snovanj to pot odpiramo priložnostno razstavo krajinskih fotografij arhitekta, fotografa in filmskega scenografa Toneta Mlakarja (1921–2020). Rodil se je v Žireh, živel največ v Škofji Loki...

GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 22:54

Drugi dom radovljiških športnikov

Letos mineva sto let, odkar so člani radov­ljiškega sokolskega društva v središču Radovljice slovesno odprli novi Telovadni dom. Aleks Čebulj, starosta radovljiškega športa, je ob tej priložnosti izda...

Zanimivosti / ponedeljek, 1. november 2021 / 18:36

Varne ceste

Marljivi cestni delavci vseskozi skrbijo za dobro označene ter s tem za prometne udeležence varne cestne površine. Premalokrat se zavedamo pomembnosti njihovega dela, pa najsi gre za standardne obn...

GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 18:34

Gospodarji in služinčad

Ostali smo pri zgodbi, ko je hlapec namerno naredil domači hčeri otroka.

GG Plus / ponedeljek, 1. november 2021 / 18:34

Kolajne na poletnih olimpijskih igrah

Aktivnost, ki Slovence združuje, je šport. Vsi se veselimo uspehov, ki ime Slovenije ponesejo po širnem svetu. Prvo slovensko olimpijsko medaljo so iz Barcelone leta 1992 prinesli Gorenjci.