Šundar na Žirovskem

Kreganje zaradi ljubezni

Zagrabil jo je za vrat in v trdem primežu jo je najprej nekajkrat vlekel okoli hiše in klical ženo. Nekaj v njem mu je ukazalo, da mora ubijati.

»Kolikokrat se mi je ponoči sanjalo, da tečem pred njim. Da me lovi z nožem v roki in s spačenim obrazom. Še leta in leta se nisem mogla znebiti njegove podobe,« je povedala Francka. V zaporu ga je obiskala samo enkrat. Mislila je, da se bo dalo z njim pogovoriti. Bilo je vse zastonj. Življenje je teklo naprej. Otroci so šli k sorodnikom, ker jih doma ni mogla krotiti. Delati so morali - prej in pozneje - vse življenje. »Sedaj sem že stara in ne bom več dolgo,« mi je rekla Francka. »Ampak to zgodbo o svojem življenju sem še morala nekomu povedati. Sedaj mi bo laže.«

Danes se velikokrat nasmehnem, ko mi nekateri, z globoko nostalgijo, pripovedujejo, kako je bilo nekoč vse drugače, da so ljudje bili bogaboječi, da so molili, hodili v cerkev, delali in srečno živeli. Šele potem, ko na dan privrejo zgodbe, se nostalgiki prebudijo in se začnejo zavedati, da je resničnost ponavadi drugačna od tiste, ki jo nosijo v svojem spominu.

Tako je N. ob nedeljah zelo rad zavil v gostilno. Tam se ga je napil in že po poti domov vpil, kaj bi rad z ženo počel. Pri hiši je bilo že sedem otrok in ženo je bilo strah osmega. Kljub majavim nogam, je vse popoldne tekal za njo, lovila sta se okoli hiše, njegovo rjovenje in zahteve po »moških pravicah« so se slišale še pozno v noč.

Včasih so bili fantje tudi namedeni. Pod oknom deklet so radi puščali lojtre, posebej še v soboto, saj so potem vsi, ki so šli v nedeljo k maši, vedeli, katero dekle je imelo nočni obisk. Toda neki oče ni bil prav nič kantent za kaj takega. Pod oknom svoje hčere je postavil perivnike in jih potresel z gnojem. Računal je namreč na to, da bo vsak telebnil po tleh, ker mu bo na gladki površini spodrsnilo. Toda fantje so se mu svojevrstno maščevali: od gnojnične jame proti vhodu v hišo so v poznih nočnih urah prekopali kanal, in lahko si mislite, kako se je gospodar počutil, ko so mu jutranje »dišave« udarile v nos.

 

Toda maščevanja s tem še ni bilo konec. Kajti oče je bil trmast in je želel imeti zadnjo besedo. Hčer je napodil spat k ženi, sam pa je po tistem stražil v njeni sobi. Čez nekaj časa so fantje spet prišli na obisk. Kakšno presenečenje so doživeli, ko se je na oknu prikazal grozeč očetov obraz! O tem, da je lestev nemudoma, brez milosti, porinil naravnost v gnoj, ni dvomiti. Ljudski glas pripoveduje, da je v marsikaterem zakonu zaškripalo, ker je mož preveč pil. Zgodilo se je, da so družinski gospodarji pustili celotedenski zaslužek v gostilni.

Tako je bilo pri neki hiši sedem otrok. Mož ni zdržal doma, kadar je v žepu začutil kakšen dinar. Ker se že več dni ni prikazal, ga je žena šla iskat. Po navadi je obstala pri vratih, ga z očmi poiskala v zakajeni gostilniški sobi in ko ga je našla, planila v jok. To je njenega moža zmeraj spravilo tako ob živce, da jo je premlatil kar v gostilni. Toda bogvarij, da bi ga pri tem »veselem« opravilu zalotila birtinja! Ročno bi ga prijela za vrat in ga vrgla čez prag!

Včasih je bila navada, da je moral župan prevzeti občinskega reveža in ga rediti iz občinske blagajne. Tako je nekoč ponudil streho tudi neki ženski, ki pa ni bila ravno pri pravi, pa še noseča je bila povrh vsega. (Ni se vedelo, ali z njim ali s financarjem.) Potem je zakurila v štantu in v požaru sta zgorela županova dva sinova. Ko sta se poskusila rešiti in je prvi nesel drugega na rami, se je nanju zrušil goreč tram.

Od tedaj pri hiši ni bilo več sreče. Pa še nekaj se je zgodilo: komando so vzele v roke ženske. Ljudje pa so potem govorili, da nosi njihov župan krilo, pod katerim je bore malo »uporabnega« . Možakarji so imeli tudi včasih zelo namazane jezike. Posebno taki, ki so se šteli »nekaj več«, so znali hitro zmešati preprosta dekleta.

Zelo znan je bil neki financar, ki je po Žireh rad zapeljeval mlada dekleta. Stanoval je pri družini, kjer so imeli tudi zalo hčer. Toliko časa jo je plavšal, da se je začela zanj zanimati, potem pa je izvedela, da je oženjen. Od vsega hudega se ji je zmešalo in je raje šla v vodo, kot da bi trpela ponižanje in razočaranje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / torek, 30. junij 2015 / 07:48

Loški glas, št. 6

Loški glas, 30. junij 2015, št. 6

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 21. september 2009 / 07:00

Visok poraz v prvi tekmi

Chania – V grškem mestu Chania na Kreti se je včeraj začelo mladinsko evropsko prvenstvo. Reprezentanca Slovenije v postavi Marko Prcač, Matevž Pevec, Aljaž Pevec, Gregor Merlak,...

Kranj / ponedeljek, 21. september 2009 / 07:00

Netopirji tudi v kranjskih rovih

Prireditev ob Evropski noči netopirjev so minuli torek zvečer prvič pripravili tudi v kranjskih rovih, kjer je seveda odličen prostor za bivanje ponočnjakov.

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. september 2009 / 07:00

Kmečka logika na Dursu ne zdrži

Kmetu se zdi logično, da bi mu pri novi odločbi o davku iz kmetijstva upoštevali že plačani znesek po odpravljeni odločbi, a ta logika na davkariji zaradi tehnike plačila in predpisov ne zdrži.

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. september 2009 / 07:00

Drugo mesto za pekarno Karlovski mlin

Žirovski Vrh Sv. Antona - Časopisno založniška družba Kmečki glas in Kmetijsko gozdarska zbornica sta tudi letos pripravili akcijo S kmetije za Vas, s katero spodbujajo kmetije k...

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. september 2009 / 07:00

Denar za obnovo vodnjakov

Domžale - Sklad družbe Helios za ohranjanje čistih voda je letos že enajstič objavil razpis za obnovo vodnjakov. Namenjen je slovenskim občinam, ki se bodo lotile obnove zapuščen...