Reševali tudi s helikopterjem
V škofjeloški občini so gasilci začeli posredovati v noči s četrtka na petek, ob enih zjutraj, alarm pa so sprožili okoli pete ure zjutraj, ko je voda močno narasla, prožili so se plazovi, ceste so bile poplavljene, rušili so se mostovi in zalivalo je hiše.
Škofja Loka – Ob poslušanju radia in spremljanju družbenih omrežji smo tudi tisti Ločani, ki nam je ujma prizanesla, lahko hitro ugotovili, da so tokrat razsežnosti poplav velike, da sta neprevozni cesti cesti proti Poljanski in Selški dolini. Kasneje so odgovorni na čelu z vodjo intervencije Tomažem Ažbetom sporočili, da so vasi na desnem bregu Poljanske Sore nedostopne in da so življenja nekaj ljudi ogrožena. »Štiri osebe smo reševali s helikopterjem, nekaj pa jih rešujemo s čolni. Izvajajo se reševanja, evakuacije prebivalcev,« so sporočali z loške občine.
Tudi tokrat je bilo v mestu najhuje v Puštalu in na Sorški cesti. »Pri nas smo že vajeni poplav. Tudi tokrat smo v skladu z navado zaščitili garažna vrata, vrata v studio in vhodna vrata. Do sedaj je to zdržalo, tokrat pa je voda samo naraščala. Najprej je odtrgalo garažna vrata, nato studijska, voda in blato sta prodirala iz vseh odprtin. Prej smo reševali stvari iz kleti, nato smo začeli reševati sebe, šli smo po stopnicah v višja nadstropja in opazovali, kaj se dogaja. Vse, kar je ostalo v kleti, je uničeno, uničen je cel glasbeni studio, mikrofoni, mešalne mize ... Samo studio je bil vreden 150 tisoč evrov,« je potrt pripovedoval Matija Krajnik.
Na Sorški cesti so nato opazovali, kako so s helikopterjem odvažali sosede, ki stanujejo najbliže reki. »Odneslo jim je že četrt parcele, hiša se je začela gugati in enostavno so se bali, da jim bo odneslo celo hišo,« je povedal Krajnik, ki je takoj, ko se je reka umirila, podobno kot vsi v okolici, zavihal rokave in začel reševati, kar je bilo mogoče. Ob našem obisku je povedal, da že precej časa razmišlja o poplavni rešitvi za Sorško cesto, pa tudi za okolico. »Edina rešitev je tista, ki jo zagovarjajo naravovarstveniki. To pa je, da je Loko treba spet narediti Loko. Če je nujno, je treba hiše dati proč, saj mama na primer še pomni, da je bil pod našo hišo prod, kar pomeni struga. Predlogi o protipoplavnih ukrepih sedaj zagotovo ne bi bili rešitev, saj bi moral biti zid okrog in okrog visok vsaj pet metrov ...« je tudi povedal Matija Krajnik, ki že razmišlja o skupinski tožbi proti občini. »Ne vem, kdo je tukaj dal gradbena dovoljenja. Še manj mi je jasno, zakaj imajo hiše kleti, saj so to tipske hiše in vse so podkletene. Morda bi ob skupinski tožbi občina zbrala denar in nam omogočila, da se preselimo. Tako bo Loka res spet Loka!«
Tokrat pa poplave in neurja niso prizadela le okolice sotočja Poljanske in Selške Sore, saj so hudo narasli hudourniški vodotoki. Pot v Hrastnico je bila neprevozna, obnovljeni most pri Strušniku je odneslo. V Bodoveljski grapi je bilo na cestah ogromno materiala, odneslo je vse mostove. Podobo stanje je bilo proti Sopotnici. Odgovorni so pripravili helikoptersko evakuacijo mamice z dojenčkom in tremi otroki, obolela oseba je bila prepeljana v Splošno bolnišnico Jesenice.
Prav tako so bile neprevozne ceste proti Križni Gori, Luši, Bukovščici, poplavljena je bila Stara Loka ... Vse pristojne službe na čelu z gasilci so šle v akcijo takoj po neurju in na terenu ostajajo tudi še sedaj. Prav tako pomagajo številni prostovoljci. Nekaj težav je še z elektriko, večina gospodinjstev že ima vodo, treba pa jo je prekuhavati. V enem od krajev je namreč že prišlo do zastrupitve z vodo.