Vožnja z aromo preteklosti
Vožnja z vintage vozili nas popelje nazaj v čase, ko avtomobili še niso bili obremenjeni s sodobno tehnologijo in razkošjem, ki ga danes jemljemo za samoumevnega. Časi, ko so bili avtomobili še preprosti stroji, nas spomnijo na čar vožnje, ko so bila potovanja še pravo doživetje. Nostalgično izkušnjo danes ponujajo tudi v podjetju Balkan Campers.
»Sploh mladi nismo več navajeni, da je treba preveriti temperaturo motorja, olje, vodo, saj ti pri novejših avtomobilih že vse javlja računalnik. Pri naših kombijih pa je treba to redno spremljati in tako stranke večkrat vzpostavijo zelo oseben odnos do vozil. Nekateri se celo jočejo, ko jih vračajo.«
Tržič – Zgodba o podjetju Balkan Campers se je pred desetimi leti začela z Nejcem Martinčičem, kasneje sta se mu pridružila Miha in Žiga Bakarič, danes pa po uspešni poti krmarita skupaj z dekletom Saro Vozlič. Balkan Campers z glavno delavnico v Tržiču ponuja 28 bivalnih kombijev oziroma 'kamperjev', ki jih v večini odlikuje njihova starost. »Naša vozila so različnih starosti, stara so od štiri do štirideset let, saj imajo stranke različne želje. Vseeno pa so duša podjetja stara vozila, ki te v tem sodobnem času hitenja prisilijo, da upočasniš, se umiriš in začutiš nostalgijo,« je dejal Nejc. Pred predajo vozil so stranke deležne predstavitve najetega kombija, tehničnih podrobnosti in stvari, na katere je treba biti pozoren. »Sploh mladi nismo več navajeni, da je treba preveriti temperaturo motorja, olje, vodo, saj ti pri novejših avtomobilih že vse javlja računalnik. Pri naših kombijih pa je treba to redno spremljati in tako stranke večkrat vzpostavijo zelo oseben odnos do vozil. Nekateri se celo jočejo, ko jih vračajo,« nam je pojasnila Sara.
Vozila z dušo in imeni
Zbirka vintage vozil Balkan Campers je posebna tudi zato, ker imajo, kot sta povedala sogovornika, vozila poseben karakter. Vsa namreč nosijo imena, s katerimi strankam, ki so večinoma tujci iz Anglije, Belgije, Francije, Danske, Nizozemske in drugih držav zahodne Evrope, predstavljajo zgodovino, kulturo in našo deželo. »Imamo Triglav, poimenovan po naši najvišji gori, Almo, po popotnici in pisateljici Almi Karlin, Taro, po reki v Črni gori, Dugme, po skupini Bjelo Dugme, Storžič, ki je sploh zanimiv, saj ga tujci zelo težko izgovorijo …« je v smehu povedal Nejc in dodal, da že z imeni pokrivajo celotno regijo. Kombije je mogoče prevzeti na različnih krajih po Sloveniji, Hrvaški, Italiji, Avstriji in Črni gori, za najmanj pet dni. Vozila so omejena glede na kilometre, ki jih lahko popotniki opravijo na dan. Najstarejši kombiji lahko naredijo 150 kilometrov dnevno, srednje stari tristo, mlajši modeli pa do petsto. »S tem želimo tudi spodbuditi ljudi, da ostanejo v Sloveniji, ki ponuja res neverjetne destinacije,« je dejal Nejc. Na spletni strani podjetja je mogoče zaslediti mnoge potopisne zgodbe z različnih potovanj, ki Nejcu in Sari pomenijo ogromno. Kot sta povedala, gre večinoma za primere prilagajanja ponudbe na primer študentom, s katerimi se v zameno za ugodnejšo ceno dogovorijo za zgodbe in fotografije s poti. »Ogromno nama pomeni, da ljudje delijo svoje izkušnje, saj tako lahko tudi drugi dobijo uvid v to, kakšno je tako potovanje,« je pojasnil Nejc. Parček pa svoje popolno potovanje opiše kot tritedensko raziskovanje balkanskih, neturističnih destinacij z najstarejšim modelom Volkswagen T3 brez vnaprej pripravljenega načrta. »Se preprosto izgubiti v doživetju,« je še poudarila Sara.